Strona 1 z 1

Sezon 2018

: 26 sty 2018 14:37
autor: jerzyjerzy
Nowy rok.

Do tej pory maksymalne mrozy tej zimy sięgnęły u mnie tylko -7 stopni, więc nie ma żadnych uszkodzeń, a liście wszystkich bez wyjątku bambusów są całe zielone i niepozwijane.

Nawet Chimonobambusa tumidissinoda (odporna do około -14 stopni), uprawiana w donicy, stoi nadal na zewnątrz. W razie wyższych mrozów planuję wstawić ją do garażu, ale na razie nie było takiej potrzeby.

Obrazek

Także młody Phyllostachys vivax f. aureocaulis stoi na zewnątrz i czeka na ewentualną ewakuację.

Obrazek


A tak wyglądają bambusy w gruncie:

Phyllostachys nigra - jesienią opadło tylko trochę liści.

Obrazek

Obrazek

Phyllostachys aureosulcata 'Spectabilis'

Obrazek

Fargesia nitida 'Great Wall'

Obrazek

Fargesia Jiu

Obrazek

Phyllostachys bissetii (ten listek wystający ze śniegu to Pleioblastus shibuyanus 'Tsuboi' :lol: )

ObrazekGeneralnie - oby tak dalej. Najniższe temperatury zapowiadane u mnie na luty to minus 8 stopni, więc jestem optymistą :roll:

Re: Sezon 2018

: 27 sty 2018 10:35
autor: Dominik
Cześć Jerzy, korzenie najczęściej są dużo bardziej wrażliwe niż część nadziemna. Lepiej by było zadołować te doniczki, zamiast ziemi można zastosować kopczyk z liści (lub ziemię zmieszaną z liśćmi) w wykopie o średnicy odpowiednio większej niż doniczka. Wtedy też łatwo wyciągniesz i będzie można przenieść w inne miejsce, a przy okazji zabezpieczysz wrażliwe korzenie. Pozdrawiam

Re: Sezon 2018

: 18 lut 2018 16:35
autor: jerzyjerzy
Dominik, miałeś rację co do tych doniczek. Przyszła odwilż i liście obu doniczkowych roślin się kompletnie pozwijały, pomimo że na gruntowych nie widać żadnych uszkodzeń ani śladów stresu.

Wstawiłem je do garażu do czasu końca zapowiadanych mrozów, czyli pewnie do początku marca.

Re: Sezon 2018

: 19 lut 2018 11:00
autor: bubus1313
Dokładnie
Ja mam też parę sadzonek z "uciekinierów" i na jesień zakopuję doniczki równo z ziemią gruntową, wtedy korzenie są chronione z każdej strony. W doniczce, nawet przy małym mrozie, np. -5C, ziemia zmarznie na kość i może uszkodzić roślinę. Oby nie było za późno z tym garażem.

Nie mam zdjęć, ale puki co też wielkich strat nie ma. Vivax tylko ma uszkodzone szczyty, które wystają ponad dach. No ale to na wysokości ok. 6 m.