hydrożel / hydrogel / superabsorbenty

Bambus - Co lubią a czego nie lubią bambusy mrozoodporne. Uprawa w ogrodzie i na tarasie.

Moderatorzy: Sobal, Gantz

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Posty: 2197
Rejestracja: 20 lut 2006 13:43
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Lokalizacja: Warszawa - Climate zone 6B
Kontaktowanie:

hydrożel / hydrogel / superabsorbenty

Post autor: Sobal » 11 lip 2006 15:49

Z uwagi na duże ostatniu upały mam zamiar zastosować na większą skalę hydrożel
Np taki:
http://infofirma.pl/sklep_ogrodniczy_hu ... tml?cat=55
Dawkowanie 15g / 6-10 litów
Macie jakieś doświadczenia z hydrożelem/agrożelem/hydroagrożelem/itp. ?

][
][
][Sobal
Ostatnio zmieniony 11 lip 2006 23:05 przez Sobal, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mariusz_Surowinski
Gajowy
Posty: 272
Rejestracja: 19 wrz 2004 14:39
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Lokalizacja: Łódź - Climate zone 6B
Kontaktowanie:

Post autor: Mariusz_Surowinski » 11 lip 2006 21:24

To się sprawdza, ale raczej w doniczkach, szczególnie przy transporcie i wysylce (poczta) .
Jeśli chcesz poprawić pojemność wodną gleby to zastosuj raczej próchnicę, kompost, torf, korę itp. - materialy naturalne jednocześnie użyźniające glebę. Nie jestem przeciw, ale jeśli ten sam efekt można uzyskać w inny (naturalny) sposób to po co?

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Posty: 2197
Rejestracja: 20 lut 2006 13:43
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Lokalizacja: Warszawa - Climate zone 6B
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 11 lip 2006 22:02

Ognik pisze:To się sprawdza, ale raczej w doniczkach, szczególnie przy transporcie i wysylce (poczta) .
Jeśli chcesz poprawić pojemność wodną gleby to zastosuj raczej próchnicę, kompost, torf, korę itp. - materialy naturalne jednocześnie użyźniające glebę. Nie jestem przeciw, ale jeśli ten sam efekt można uzyskać w inny (naturalny) sposób to po co?
Takie coś znalazłem:

http://www.terracottem.pl/pyt3.html
Jakie są korzyści stosowania TerraCottem w porównaniu do torfu, szczególnie dla roślin kontenerowych?
Ogólnie torf absorbuje do 5 razy własnej wagi łatwo dostępnej wody, podczas gdy TerraCottem zatrzymuje 10 razy tyle, czyli 48 do 50 razy własnej wagi łatwo dostępnej wody. Z powodu swojej struktury, torf będzie tracił zdolności absorbowania wody w ciągu trzech lat, podczas gdy zdolność TC do pochłaniania i uwalniania wody będzie zachowana na dłużej.


][
][
][Sobal

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Posty: 2197
Rejestracja: 20 lut 2006 13:43
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Lokalizacja: Warszawa - Climate zone 6B
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 11 lip 2006 22:21

Zaraz powiecie, że producenci wszystko zachwalają, więc znalazłem coś niezależnego:

http://www.artagro.pl/op/zele.html

HYDROŻELE W OGRODNICTWIE
podłoża i kwiaciarstwo

Hydrożele jako składniki podłoży ogrodniczych oddziaływają zarówno na ich właściwości fizyczne jak również chemiczne. W podłożach z udziałem hydrożeli poprawie ulegają stosunki powietrzno-wodne. Znacznie wzrasta pojemność wodna, a w tym przede wszystkim ilość wody łatwo dostępnej dla roślin. Szczególnie korzystny wpływ hydrożeli na właściwości wodne występuje w przypadku podłoży porowatych, mocno przepuszczalnych dla wody, a więc z dużym udziałem takich komponentów jak: piasek, kora, żwir, keramzyt lub grubsze frakcje węgla brunatnego. W podłożach takich hydrożele znacznie zwiększają pojemność wodną, nie zmniejszając w sposób istotny pojemności powietrznej.. Hydrożele ograniczają wahania wilgotności podłoża wynikające z okresowego wysychania, czy też podlewania przyczyniając się do zredukowania stresu wodnego u roślin. Możliwości ograniczenia zużycia wody, zmniejszenia migracji nawozów i środków ochrony roślin do wód podziemnych, należy uznać za bardzo korzystne z punktu widzenia ekonomicznego, jak i ochrony środowiska przyrodniczego. Biorąc pod uwagę aktualny stan wiedzy nie można jednoznacznie określić dawek hydrożeli, jakie powinny być stosowane w uprawie roślin, zależy to, bowiem od rodzaju hydrożelu, właściwości fizycznych podłoża oraz wymagań określonych gatunków roślin [1].


Dodatek hydrożelu do podłoża uniwersalnego powodował obniżenie gęstości, czym przyczyniał się do wzrostu jego spulchnienia. Tak przygotowane podłoża wyraźnie dłużej wysychały i utrzymywały wilgotność. Przesuszenie powodowało mniejsze zmiany struktury po zastosowaniu hydrożeli w porównaniu z kontrolą.

Zastosowanie 4 g/l żelu powodowało 21-25% zwiększenie ilości dostępnej dla roślin wody, a w przypadku wyższej dawki żelu (6g/l) przyrost sięgał 75-88% [2].
Hydrożele dodane do podłoża w ilości 2-6 g/l korzystnie wpłynęły na ukorzenianie sadzonek skrzydłokwiatu (Spathiphyllum). Superabsorbent istotnie wpłynął na wysokość sadzonek, lepsze ulistnienie i wzrost świeżej masy w porównaniu do kontroli. W przypadku podłoża jednolitego (kora lub torf) okazał się on wręcz niezbędny. Podłoże torfowo-korowe mimo swej wysokiej pojemności wodnej, po wzbogaceniu w hydrożel wpłynęło na lepsze rozwinięcie sytemu korzeniowego i wzrost świeżej masy części nadziemnej [3].


Efekt działania na skrzydłokwiat superabsorbentu dodanego do podłoża jest ściśle związany z rodzajem podłoża [4]. Stymulująco na korzenienie się i wzrost sadzonek działał hydrożel dodawany w ilości 2-6 g/l w korze sosnowej i 4 g/l w torfie wysokim.


Hydrożele korzystnie wpływają na ukorzenianie sadzonek goździka. Niezależnie od podłoży dodatek polimeru istotnie wpływał na przyrost masy części nadziemnej. Rośliny charakteryzowały się zwiększeniem masy i długości korzeni (wzrost do 130%), a także wysokości części nadziemnej sadzonek o 3-8%. Masa sadzonek zwiększyła się w przypadku zastosowania 6 g/l superabsorbentów od 6 do 73% w porównaniu do kontroli [5].


Dodatek hydrożeli do podłoży stosowanych w korzenieniu gerbery produkowanej In vitro wpływa korzystnie na system korzeniowy sadzonek, szczególnie na masę korzeni sadzonek, co jest wynikiem polepszenia przez nie warunków wodno-powietrznych podłoża. Podłoże z dodatkiem hydrożeli lepiej przylega do korzeni i dłużej utrzymuje wilgoć, zmniejszając stres, jaki przechodzą rośliny w czasie przesadzania [6].


Hydrożel stosowany doglebowo przed wysadzeniem roślin korzystnie wpłynął na wzrost oraz wartość dekoracyjną aksamitki i żeniszka. Szczególnie korzystny wpływ superabsorbentu uwidocznił się na podłożach o najmniejszej miąższości, gdzie liczba kwiatostanów wzrosła ponad 60-450%, a średnica roślin o ok. 70-80%. Stosowanie hydrożelu jako składnika podłoża w ilości 4-6 g/l umożliwia uprawę aksamitki i żeniszka w podłożu o minimalnej miąższości 5 cm i uzyskanie pełnej wartości dekoracyjnej tych roślin. Polimer w przypadku małej miąższości chroni rośliny przed wysychaniem w okresach niedoboru wody [7].
Korzystne warunki rozwoju systemu korzeniowego Nematanthus’a hyb. Tropicana zaobserwowano na macie kokosowej przy zastosowaniu 2-4 g/l superabsorbentu. Lepszymi wynikami charakteryzowały się sadzonki na podłożu z Alcosorbem-400. Dodatek polimeru powodował wydłużenie pędu głównego, większą liczbę pędów bocznych i liści na pędzie głównym [8].


Stwierdzono wyraźne zwiększenie pojemności retencyjnej gleby pod wpływem hydrożelu. Hydrożele zwiększały liczbę skiełkowanych nasion i powodowały przyrost plonu świeżej masy traw [9].
Przedsiewne zaprawianie nasion superabsorbentami miało korzystny wpływ na kiełkowanie i wzrost siewek.

Stwierdzono, że dodatek superabsorbentu do podłoża, w którym wysiewano zaprawione nasiona zwiększył korzystne działanie superabsorbentu użytego do zaprawiania nasion [10].


Dodatek hydrożeli do podłoży zwiększał możliwość zatrzymywania wody w środowisku, zmieniając jednocześnie korzystnie jego strukturę [11].
Zwiększenie pojemności sorpcyjnej różnych podłoży, jak tez ich własności fizyko-chemicznych, stwierdzono przy dodatku hydrożeli do tych podłoży[12]


Przydatność hydrożeli, jako składników podłoży do ukorzeniania sadzonek chryzantemy wielkotowarowej i goździka szklarniowego było tematem pracy doktorskiej w Katedrze roślin Ozdobnych AR Lublin w latach 1995 – 1998. Przeprowadzone badania wykazały przydatność hydrożeli, jako składników podłoża do ukorzeniania sadzonek zielnych chryzantemy i goździka. We wszystkich badanych podłożach dodatek hydrożeli wpłynął korzystnie na ukorzenianie i jakość sadzonek. …… Uzyskane wyniki wskazują na celowość stosowania hydrożeli, jako dodatku do podłoży przy ukorzenianiu sadzonek chryzantemy i goździka.


Wpływ hydrożeli na możliwości uprawy chryzantem wielkokwiatowych w ograniczonej objętości podłoża, został przebadany w pracy habilitacyjnej prof. Włodzimierza Bresia, prowadzonej w latach 1991-1997 na Wydziale Ogrodniczym AR Poznań, zatytułowanej ”Uprawa chryzantemy wielkokwiatowej (Dendranthema grandiflora Tzelev) w kulturach bezglebowych z zastosowaniem zamkniętego systemu nawożenia i nawadniania”. W pracy tej zostało wykazane, że modyfikacja podłoży tradycyjnych hydrożelami umożliwia uprawę chryzantem w ograniczonej objętości podłoży.

1. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 1998, 461, 31-45
2. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 1998, 461, 291-298
3. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 1998, 461, 373-386
4. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 1996, 429, 149-154
5. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 1998, 461, 467-479
6. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 1996, 429, 155-161
7. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 1998, 461, 191-207
8. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 1998, 461, 309-322
9. Ogrodnictwo, 1994, 1, 26-29
10. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych,1996, 429, 127-132
11. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych,1996, 429, 133-135
12. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych,1996, 429, 137-141
Ogrodnictwo, 1994, 1, 26-29
Stwierdzono wyraźne zwiększenie pojemności retencyjnej gleby pod wpływem hydrożelu. Hydrożele zwiększały liczbę skiełkowanych nasion i powodowały przyrost plonu świeżej masy traw,

Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 1996, 429, 149-154
Efekt działania na skrzydłokwiat superabsorbentu dodanego do podłoża jest ściśle związany z rodzajem podłoża. Stymulująco na korzenienie się i wzrost sadzonek działał hydrożel dodawany w ilości 2-6 g/l w korze sosnowej i 4 g/l w torfie wysokim.

Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 1996, 429, 155-161
Dodatek hydrożeli do podłoży stosowanych w korzenieniu gerbery produkowanej In vitro wpływa korzystnie na system korzeniowy sadzonek, szczególnie na masę korzeni sadzonek, co jest wynikiem polepszenia przez nie warunków wodno-powietrznych podłoża. Podłoże z dodatkiem hydrożeli lepiej przylega do korzeni i dłużej utrzymuje wilgoć, zmniejszając stres, jaki przechodzą rośliny w czasie przesadzania.

Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 1998, 461, 191-207
Hydrożel stosowany doglebowo przed wysadzeniem roślin korzystnie wpłynął na wzrost oraz wartość dekoracyjna aksamitki i żeniszka. Szczególne korzystny wpływ superabsorbentu uwidocznił się na podłożach o najmniejszej miąższości, gdzie liczba kwiatostanów wzrosła ponad 60-450%, a średnica roślin o ok. 70-80%. Stosowanie hydrożelu jako składnika podłoża w ilości 4-6 g/l umożliwia uprawę aksamitki i żeniszka w podłożu o minimalnej miąższości 5 cm i uzyskanie pełnej wartości dekoracyjnej tych roślin. Polimer w przypadku małej miąższości chroni rośliny przed wysychaniem w okresach niedoboru wody.

Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 1998, 461, 309-322
Korzystne warunki rozwoju systemu korzeniowego Nematanthus’a hyb. Tropicana zaobserwowano na macie kokosowej przy zastosowaniu 2-4 g/l superabsorbentu. Lepszymi wynikami charakteryzowały się sadzonki na podłożu z Alcosorbem-400. Dodatek polimeru powodował wydłużenie pędu głównego, większą liczbę pędów bocznych i liści na pędzie głównym.

Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 1998, 461, 31-45
Hydrożele jako składniki podłoży ogrodniczych oddziaływają zarówno na ich właściwości fizyczne jak również chemiczne. W podłożach z udziałem hydrożeli poprawie ulęgają stosunki powietrzno-wodne. Znacznie wzrasta pojemność wodna, a w tym przede wszystkim ilość wody łatwo dostępnej dla roślin. Szczególnie korzystny wpływ hydrożeli na właściwości wodne występuje w przypadku podłoży porowatych, mocno przepuszczalnych dla wody, a więc z dużym udziałem takich komponentów jak: piasek, kora, żwir, keramzyt lub grubsze frakcje węgla brunatnego. W podłożach takich hydrożele znacznie zwiększają pojemność wodna, nie zmniejszając w sposób istotny pojemności powietrznej.. Hydrożele ograniczają wahania wilgotności podłoża wynikające z okresowego wysychania, czy też podlewania przyczyniają się do zredukowania stresu wodnego u roślin. Możliwości ograniczenia zużycia wody, zmniejszenia migracji nawozów i środków ochrony roślin do wód podziemnych, należy uznać za bardzo korzystne z punktu widzenia ekonomicznego, jak i ochrony środowiska przyrodniczego. Biorąc pod uwagę aktualny stan wiedzy nie można jednoznacznie określić dawek hydrożeli, jakie powinny być stosowane w uprawie roślin, zależy to, bowiem od rodzaju hydrożelu, właściwości fizycznych podłoża oraz wymagań określonych gatunków roślin.

Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 1998, 461, 467-479
Hydrożele korzystnie wpływają na ukorzenianie sadzonek goździka. Niezależnie od podłoży dodatek polimeru istotnie wpływał na przyrost masy części nadziemnej. Rośliny charakteryzowały się zwiększeniem masy i długości korzeni (wzrost do 130%), a także wysokości części nadziemnej sadzonek o 3-8%. Masa sadzonek zwiększyła się w przypadku zastosowania 6 g/l superabsorbentów od 6 do 73% w porównaniu do kontroli.

Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 1998, 461, 291-298
Dodatek hydrożelu do podłoża uniwersalnego powodował obniżenie gęstości, czym przyczyniał się do wzrostu jego spulchnienia. Tak przygotowane podłoża wyraźnie dłużej wysychały i utrzymywały wilgotność. Przesuszenie powodowało mniejsze zmiany struktury po zastosowaniu hydrożeli w porównaniu z kontrolą. Zastosowanie 4 g/l żelu powodowało 21-25% zwiększenie ilości dostępnej dla roślin wody, a w przypadku wyższej dawki żelu (6g/l) przyrost sięgał 75-88%.

Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 1998, 461, 373-386
Hydrożele dodane do podłoża w ilości 2-6 g/l korzystnie wpłynęły na ukorzenianie sadzonek skrzydłokwiatu (Spathiphyllum). Superabsorbent istotnie wpłynął na wysokość sadzonek, lepsze ulistnienie i wzrost świeżej masy w porównaniu do kontroli. W przypadku podłoża jednolitego (kora lub torf) okazał się on wręcz niezbędny. Podłoże torfowo-korowe mimo swej wysokiej pojemności wodnej, po wzbogaceniu w hydrożel wpłynęło na lepsze rozwinięcie sytemu korzeniowego i wzrost świeżej masy części nadziemnej.

Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych,1996, 429, 127-132
Uzyskane wyniki, pomimo wstępnych badań, świadczą o celowości kontynuowania rozpoczętych prac nad przedsiewnym zaprawianiem nasion hydrożelami i szerszym wykorzystaniem tego procesu w praktyce.

Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych,1996, 429, 133-135
Analizowane hydrożele w zbliżony sposób oddziaływały na właściwości chemiczne podłoży – zwiększając ich powierzchnię właściwą i pojemność wodną.

Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych,1996, 429, 137-141
Badane hydrożele, obok zdolności zatrzymywania wody, oddziałują na właściwości chemiczne takie jak odczyn, pojemność sorpcyjną a nawet układ w niej antagonistycznych czynników, tj. udziału jonów wodorowych i sumy kationów zasadowych.

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Posty: 2197
Rejestracja: 20 lut 2006 13:43
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Lokalizacja: Warszawa - Climate zone 6B
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 11 lip 2006 22:28

http://www.tkanka.kom-kas.pl/Ogrodnictwo.htm
[...]
c) Hydrożele - zwane również supersorbentami, dotychczas używane były w medycynie, budownictwie, przemyśle kosmetycznym, samochodowym, wydobywczym, pożarnictwie. W ostatnich latach coraz większe zastosowanie znajdują one także w ogrodnictwie. Na rynku dostępne są supersorbenty importowane (Alcosorb, Terra Sorb, Aqua - gel) jak również rodzimej produkcji (Akrygel NK i Ekogel MI). Sprzedawane są najczęściej w postaci suchego proszku, granulatu lub jako zwarty żel o małej zawartości wody. Wygodniejsze w użyciu są te w formie sypkiej, które można szybko wymieszać z lekko przesuszonym podłożem, np. korą, piaskiem, torfem czy ziemią - całość podlewa się po wymieszaniu składników. Pod względem budowy supersorbenty są chemicznie obojętnymi, nietoksycznymi polimerami kwasu akrylowego, alkoholu poliwinylowego lub politlenku etylenu, charakteryzującymi się niezwykle silnymi właściwościami wchłaniania i gromadzenia wody, oraz wodnych roztworów wielu substancji chemicznych. Jeden gram hydrożelu jest w stanie wchłonąć od kilkudziesięciu do kilkuset mililitrów wody. Proces ten prowadzi jednocześnie do gwałtownego przyrostu objętości tworzącej się, zżelowanej masy. Woda wchłonięta i zgromadzona przez supersorbenty w 95% jest dostępna dla systemu korzeniowego roślin, ponieważ do minimum ograniczone są straty wynikające z parowania i przesiąkania wody do głębszych warstw gleby. W podłożu takim rośliny mają lepsze warunki rozwoju - nawet przy ograniczeniu częstotliwości podlewania o połowę. W strukturze żelu zatrzymywane są także niektóre składniki mineralne w postaci jonów, których uwalnianie jest spowolnione, w niewielkim stopniu ulegają więc wymywaniu. Granulki hydrożelu nie przemieszczają się w głąb podłoża lub gleby, nie ulegają rozpuszczeniu czy rozpadowi. Są dosyć odporne na działanie mikro organizmów i promieni ultrafioletowych. Działanie hydrożeli w glebie utrzymuje się przez kilka lat, ich swoiste właściwości zmniejszają się ok. 10% w ciągu roku.
[...]

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Posty: 2197
Rejestracja: 20 lut 2006 13:43
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Lokalizacja: Warszawa - Climate zone 6B
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 11 lip 2006 22:37

A tu jest chyba polski producent: http://www.artagro.pl

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Posty: 2197
Rejestracja: 20 lut 2006 13:43
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Lokalizacja: Warszawa - Climate zone 6B
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 11 lip 2006 23:04

Ognik pisze:Nie jestem przeciw, ale jeśli ten sam efekt można uzyskać w inny (naturalny) sposób to po co?
9. zapewnia naturalne wysokie plony (kwiatów, warzyw, zbóż )!!!, bez konieczności stosowania hormonów, czy modyfikacji genetycznych.

http://www.artagro.pl/pr/aqua.html

Awatar użytkownika
Mariusz_Surowinski
Gajowy
Posty: 272
Rejestracja: 19 wrz 2004 14:39
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Lokalizacja: Łódź - Climate zone 6B
Kontaktowanie:

Post autor: Mariusz_Surowinski » 13 lip 2006 15:21

Jak zacznę na poważnie produkcję szkólkarską to nie wykluczam, że sięgnę po hydrożele.
Ale ogród to nie fabryka, tutaj liczy się jeszcze jeden aspekt - ekologiczny. Hydrożele nie są naturalne a kompost czy torf tak. I to jest dla mnie znaczący argument. W naturalnych warunkach bambusy nie korzystaly z hydrożeli tylko z gleby i u mnie też tak będzie.

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Posty: 2197
Rejestracja: 20 lut 2006 13:43
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Lokalizacja: Warszawa - Climate zone 6B
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 13 lip 2006 15:31

Myślę że dla ekologii ważniejsze jest np. unikanie przenawożenia i wypłukiwania nawozów do rzek i jezior, które zakwitają, ryby zdychaja z braku tlenu itd. Podobno szczególnie w Polsce kultura nawożenia jest dość niska.
][
][
][Sobal

Awatar użytkownika
Mariusz_Surowinski
Gajowy
Posty: 272
Rejestracja: 19 wrz 2004 14:39
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Lokalizacja: Łódź - Climate zone 6B
Kontaktowanie:

Post autor: Mariusz_Surowinski » 13 lip 2006 19:56

Ja nie jestem przeciwnikiem nowinek, po prostu uważam, że natura winna radzić sobie sama, a my jej pomagajmy z umiarem.
Co do skażenia środowiska nawozami to chyba obecnie problem ten przestal istnieć a przynajminiej nie jest znaczący. powód jest jeden - nawozy są drogie i rolnicy nie sypią (podobno) z oszczędności.
Tak na marginesie - wody zatruć można też nawozami naturalnymi, np. gnojowicą. Wniosek nasuwa się sam - wszystko z umiarem.

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Posty: 2197
Rejestracja: 20 lut 2006 13:43
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Lokalizacja: Warszawa - Climate zone 6B
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 14 lip 2006 10:49

Wydaje mi się, że przy takiej monokulturze rolnej to te ekosystemy są tak niestabilne, że nie może być mowy całkowicie naturalnych metodach. Może jak byśmy wrócili do zbieracwa-łowiectwa to coś by było lepiej ;)
][
][
][Sobal

Tarma
Leśniczy
Posty: 93
Rejestracja: 07 sie 2005 10:47
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Lokalizacja: Ząbki - Climate zone 6B

Mróz a hydrożel?

Post autor: Tarma » 30 gru 2006 02:23

Witam
Może ktoś wie jaki jest wpływ hydrożeli na zamarzanie i rozmarzanie gleby ?
Jak zamarza woda po zmieszaniu z polimerem?
Pozdrawiam Tarma

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Posty: 2197
Rejestracja: 20 lut 2006 13:43
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Lokalizacja: Warszawa - Climate zone 6B
Kontaktowanie:

Re: Mróz a hydrożel?

Post autor: Sobal » 02 sty 2007 13:30

Tarma pisze:Witam
Może ktoś wie jaki jest wpływ hydrożeli na zamarzanie i rozmarzanie gleby ?
Jak zamarza woda po zmieszaniu z polimerem?
Pozdrawiam Tarma
Zamarza i rozmarza - zasadniczo nic się nie dzieje...
][
][
][Sobal

Tarma
Leśniczy
Posty: 93
Rejestracja: 07 sie 2005 10:47
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Lokalizacja: Ząbki - Climate zone 6B

Pomijalnie mało

Post autor: Tarma » 02 sty 2007 23:24

Witam
Rozpuszczjąc sól w wodzie zmieniam punkt jej np.zamarzania
Rozpuszczjąc cukier w wodzie zmieniam punkt jej np.zamarzania
Chyba , że substancji rozpuszczonej jest niewiele i jej
wpływ można pominąć.I pewnie tu zabrudzenie wody
jakimś polimerem jest niebywale małe.
Chciałbym jednak wiedzieć czy stosując jakiś superabsorbent można wpływać na przeżywalność bambusów.
Pozdrawiam Tarma

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Posty: 2197
Rejestracja: 20 lut 2006 13:43
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Lokalizacja: Warszawa - Climate zone 6B
Kontaktowanie:

Re: Pomijalnie mało

Post autor: Sobal » 03 sty 2007 00:45

Tarma pisze:Witam
Rozpuszczjąc sól w wodzie zmieniam punkt jej np.zamarzania
Rozpuszczjąc cukier w wodzie zmieniam punkt jej np.zamarzania
Chyba , że substancji rozpuszczonej jest niewiele i jej
wpływ można pominąć.I pewnie tu zabrudzenie wody
jakimś polimerem jest niebywale małe.
Chciałbym jednak wiedzieć czy stosując jakiś superabsorbent można wpływać na przeżywalność bambusów.
Pozdrawiam Tarma
Stan w jakim pozostanie żel nie wpłynie chyba na korzenie które czerpią z niego tylko wodę.
Mogę sobie wyobrazić zamarznięte korzenie w niezamarzniętym jeszcze żelu...
Ważne żeby nie zamarzał powyżej zera, ale to raczej odpada. Zresztą producent coś kiedyś o tym pisał ale nie mam linka pod ręką teraz...

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość