sadzonki bambusów tropiklanych

Uprawa gatunków tropikalnych i innych nadających się do pomieszczeń.

Moderatorzy: Sobal, Gantz

MarcinZOO
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2011

sadzonki bambusów tropiklanych

Post autor: MarcinZOO » 09 sty 2011 18:52

Witam - dopiero zaczynam swoja przygodę na tym forum i już mam pytanko :) mianowicie , czy może ktoś z was orientuje sie w jaki sposób zrobić sadzonkę bambusa cos na wzór tych z centrów handlowych , czyli długie grube łodygi ukorzenione w donicy , czy wystarczy taki pęd przyciąć na danej wysokości i razem z bryłą przenieść do donicy??

będe wdzięczny za wszelkie rady - pozdrawiam

Awatar użytkownika
kristoff
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0

Re: sadzonki bambusów tropiklanych

Post autor: kristoff » 09 sty 2011 21:53

Witaj.
W zasadzie nie trzeba tego pędu przycinać. Jeśli korzenie będą w stanie zaopatrzyć go w wodę, to nie ma takiej potrzeby.
Drugą sprawą jest wysokość pomieszczenia, w którym miałby stać. Tniemy na tyle, aby się zmieścił...
Po oddzieleniu od matecznej rośliny dość często w wyniku stresu zwijają się liście. Należy wtedy odrobinę częściej
podlewać.
Jeżeli przez cały czas pozostają zrolowane (nawet po podlaniu), to znak, że jest zbyt mało korzeni. Wtedy tniemy...

Z czystej ciekawości zapytam. Masz możliwość zorganizowania takiej tropikalnej sadzonki??

Pozdrawiam
Krzysiek

MarcinZOO

Post autor: MarcinZOO » 09 sty 2011 22:25

Owszem mam :) tak sie składa że jestem pracownikiem warszawskiego ZOO i w ptaszarni posiadamy dwie kępy olbrzymich bambusów, a mnie osobiście widok tych w centrum handlowym natchną do tego żeby we własnym zakresie zrobić takie sadzonki pod katem ekspozycji i stąd moja obecność tutaj :)

Dziękuję za odpowiedz , ale mam jeszcze jedno pytanko- mianowicie jak durza ma byc ta bryła i jak duży ma być pojemnik? , bo jednak taki bambus będzie puszczał rozłogi i zastanawiam sie czy nie będzie mu przeszkadzało to że jest dosyc ograniczony scianami donicy.

pozdrawiam Marcin

Awatar użytkownika
kristoff
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0

Post autor: kristoff » 09 sty 2011 23:54

Od dawna mam wielką chęć na ten bambus. Śledzę z uwagą jego wzrost od paru lat.
viewtopic.php?f=12&t=234&p=8410#p8410

W donicy nigdy nie urośnie tak duży jak ten w glebie, będzie wypuszczał znacznie cieńsze pędy.
Dla pojedynczego pędu wybrałbym pojemnik o średnicy ok 45 cm, może ciut większy.

O rozłogi nie ma się co martwić, ponieważ jest to bambus kępowy.

Odseparowany pęd powinien mieć proporcje jak ten na obrazku :wink:
big-truck.jpg

MarcinZOO

Post autor: MarcinZOO » 10 sty 2011 22:31

No tak to "olbrzym" z hali wolnych lotów :) .

OK dziękuję za wszelkie rady, cos będę kombinował i na pewno dam znać czy cos z tego wyszło ;).

pozdrawiam

Marcin

ODPOWIEDZ