Ratunku MOSO umiera!!!

Uprawa gatunków tropikalnych i innych nadających się do pomieszczeń.

Moderatorzy: Sobal, Gantz

darkbaki
Krzewiciel
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2010

Ratunku MOSO umiera!!!

Post autor: darkbaki » 16 lut 2011 18:23

Witam
Hoduje moje moso od juz prawie roku i ciągle trzymam go w domu nie działo sie z nim nic az jakis miesiąc temu zaczęły schnąc mu liscie akurat nie było mnie przez jakis czas w domu i zajmował sie nim kto inny wiec nie mogłem w pore zareagowac. wygląda to tak:
DSC00098.jpg
DSC00099.jpg
DSC00100.jpg
Młode pedy dalej wychodza ale zaczynają sie wyginac i zółknąc.
przesadziłem do innej ziemi lekkiej ph 5.5 - 6.5 ograniczyłem podlewanie podczas przesadzania zauważyłem że bryła korzeniowa jest zbyt mała jak na takie moso.
nie wiem czy powinienem teraz dac go do jakiejs szklarenki i doswietlac??

Wiem ze takich tematów jest sporo ale bardzo mi go szkoda bo chciałem go wsadzic w tym roku do ogrodu.
Pomóżcie

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Re: Ratunku MOSO umiera!!!

Post autor: Sobal » 17 lut 2011 10:57

Na większość problemów pomaga "intensywna terapia":
"Ja zwykle pryskam Provado, Confidorem lub czymś innym, jak mały to robię szklarenkę z butelki PET lub folii, doświetlam 3-11W żarówką energooszczędną z bliska (5-10cm) ale nie wewnątrz folii, daje trochę nawozu długodziałającego i musi zadziałać..."

viewtopic.php?f=13&t=1022&p=6658

Co do korzeni to taki bambus ma naprawdę małe korzonki :)
][
][
][Sobal
http://www.bambusy.pl

darkbaki
Krzewiciel

Post autor: darkbaki » 17 lut 2011 20:57

Na początku wielkie dzięki.

Teraz tak. Zrobiłem tak jak mowiłeś szklarnia jest, oświetlenie też tylko nie wiejm czy wystarczy dioda 3w bo jesli nie to mam jeszcze świetlowke energooszcz 20w(100w). ale wygląda to tak:
DSC00110.jpg
DSC00111.jpg
Szklarenka wykonana z drewna oraz folii strech. Oświetlenie jest wewnątrz ale odleglosc od rosliny jest narazie spoko. co o tym sądzisz?

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 18 lut 2011 16:02

Zmniejszyłbym ją trochę bo jak źródło światła jest 2 razy dalej to daje 4 mniej światła na cm kwadratowy...
Ja chyba używałem 7-11W świetlówkę z odległości ok 10cm...
][
][
][Sobal

darkbaki
Krzewiciel

Post autor: darkbaki » 18 lut 2011 23:09

Tzn. co zmniejszył? Szklarnie? czy odległość od światła?? Bo szklarnie zrobiłem z myślą o innych roślinkach moze na przyszłość a ze światłem to nie ma problemy cos wymysle:P

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 21 lut 2011 11:20

darkbaki pisze:Tzn. co zmniejszył? Szklarnie? czy odległość od światła?? Bo szklarnie zrobiłem z myślą o innych roślinkach moze na przyszłość a ze światłem to nie ma problemy cos wymysle:P
Jeśli źródło światła ma pozostać poza szklarnią żeby jej nie ogrzewać za bardzo, to zmniejszenie odległości od źródła światła wiąże się ze zmniejszeniem samej szklarenki.
][
][
][Sobal

darkbaki
Krzewiciel

Post autor: darkbaki » 23 lut 2011 17:49

Witam!

Jest problem zrobiłem tak jak mówiłeś ale nie zmniejszałem szklarenki tylko podniosłem wyzej doniczke z bambusem i tak jest odleglosc okolo 15 cm i 15w świetlowka energooszczedna ponoc daje swiatlo jak 120w żarówka. Dodatkowo zastosowałem przeciw szkodnikom NOMOLT 150SC, TALSTAR 100EC i na pleśń DITHANE NeoTec 75 WG stosowałem je juz kiedys i daly rade. Po tym wszystkim bambus dalej mizernieje nie wiem czy dac mu wiecej czasu czy działać inaczej. w szklarence jest duża wilgotność powietrza nie podlewam niczym, gleba wilgotna. Doświetlam od 5.00 do 23.00.

Co o tym sądzisz? a dodam jeszcze ze niektore liscie sie troche zwijają.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 24 lut 2011 10:36

Z uwagi na powolne parowanie ogranicz podlewanie żeby ziemia nie była mokra ledwie wyczuwalnie pod palcem wilgotna. Jeśli zwija liście w 100% wilgotności powietrza to może za dużo podlewałeś i gniją korzenie. W takim wypadku należy poczekać aż ziemia wyschnie wpuszczając tlen do korzeni i likwidując bakterie beztlenowe powodujące gnicie. Możesz delikatnie wyjąć bryłę z pojemnika i zobaczyć czy nie śmierdzi "bagnem" i ew. dać trochę kamyczków na drenaż lub nawiercić kilka otworów w pojemniku które zwiększą dostęp tlenu do gleby.

Zasadniczo należy czekać na nowe pędy, stare już raczej służą tylko jako magazyn skrobi. Nowe powinny się już dynamicznie rozwijać. Możesz zmierzyć też temperaturę gleby. Optymalnie powinna mieć powyżej 20C, w niższej temperaturze wzrost będzie wolniejszy choć w przypadku bardzo wcześnie startującego Moso raczej nie zatrzyma to nowych pędów.
][
][
][Sobal

darkbaki
Krzewiciel

Post autor: darkbaki » 09 mar 2011 18:54

Witam!

Chciałem tylko napisać że bambusy maja sie coraz lepiej. Fakt ze starych pedow nie udalo sie uratowac i musialem wyciac wiekszosc ale zaczynaja juz rosnac nowe
wiec zabieg uwazam za udany. jak troche podrosna to wrzuce jakies zdjecia.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 10 mar 2011 13:09

darkbaki pisze:Witam!

Chciałem tylko napisać że bambusy maja sie coraz lepiej. Fakt ze starych pedow nie udalo sie uratowac i musialem wyciac wiekszosc ale zaczynaja juz rosnac nowe
wiec zabieg uwazam za udany. jak troche podrosna to wrzuce jakies zdjecia.

pozdrawiam
Nie wycinaj starych zanim same całkiem nie uschną bo jak pisałem są to magazyny skrobi. Jak je obetniesz to może nie mieć dość energii żeby wypuścić nowe pędy.
Jak mu się polepszy to nie zdejmuj gwałtownie szklarenki bo liście muszą się aklimatyzować do zmian.
][
][
][Sobal

darkbaki
Krzewiciel

Post autor: darkbaki » 13 mar 2011 13:05

Witam

Nie no obcinalem tylko czesc i to takich juz uschnietych a raczej same liscie ktore usly i zaslanialy tylko swiatlo nowym pedom. zostawilem czesc lodyg oraz te ktore jeszcze sa zielone. Jak narazie rosnie wolno ale coraz szybciej. Czyli co powiekszac mu stopniowo wentylacje a kiedy najlepiej go wsadzic do gruntu? Poczekac az troche podrosnie czy lepiej wczesniej jak juz nie bedzie przymrozkow??

ODPOWIEDZ