Pseudosasa Japonica

Uprawa gatunków tropikalnych i innych nadających się do pomieszczeń.

Moderatorzy: Sobal, Gantz

Bluslaw
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2016

Pseudosasa Japonica

Post autor: Bluslaw » 20 wrz 2016 19:25

Witam

Otóz mam problem z moim bambusem. Jak widać jest bardzo słabo ulistniony. Kupiłem go 3 miesiące temu i chcę cały rok trzymać go w domu.
Bambus jak widać jest rzadki. Wszystkie liście z suchymi końcówkami już były. U mnie rosną gęsto i bez przyschniętych końcówek jednak wciąż są zwinięte w rulony. Jak mogę mu pomóc, czego mu brakuje ?
Stoi w miejscu średnio jasnym 2-3 metry od okna prostopadle ( okno bardzo duże od wschodu)
Podłoże to: Sedge peat+włókno kokosowe+wermikulit, doniczka 15 litrów z warstwą keramzytu na dnie.
bamboo2.JPG
bamboo.JPG

Awatar użytkownika
Dominik
Gajowy
Kontaktowanie:

Re: Pseudosasa Japonica

Post autor: Dominik » 09 paź 2016 19:00

Cześć. Moim zdaniem bambusy w domu to kiepski pomysł, ale pewnie jeden czy dwa sezony (zanim zejdzie) da się go jakoś przetrzymać w domu. Dobrze by było ustawić go bliżej okna (tylko z dala od grzejnika, bo woli wilgotne powietrze). W takiej odległości od okna jak jest teraz raczej nie dociągnie do wiosny. Zabije go brak światła i przędziorki (w szczególności różna złożone fizjologiczne następstwa tych dwóch kwestii). A może masz jakąś możliwość zadołować go gdzieś pod osłoną albo na zewnątrz w zacisznym miejscu? Wtedy szanse przezimowania są znacznie wyższe. Pozdrawiam.
Pisząc o bambusach uprawianych całorocznie w gruncie mam zawsze na myśli rośliny osłaniane i przyginane do gruntu - zimą, szczególnie wtedy gdy temperatury spadną do -15/-20 stopni.

http://www.drzewa.oleander.pl - amatorski spis drzew i krzewów, wymiana

Awatar użytkownika
Anaxagoras
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2015

Post autor: Anaxagoras » 10 paź 2016 14:39

Bluslaw pisze:Jak mogę mu pomóc, czego mu brakuje ?
Stoi w miejscu średnio jasnym 2-3 metry od okna prostopadle ( okno bardzo duże od wschodu)
Podłoże to: Sedge peat+włókno kokosowe+wermikulit, doniczka 15 litrów z warstwą keramzytu na dnie.
Zła ziemia w doniczce. Bambus potrzebuje zwykłej gleby, a nie glinę w doniczce. I bambusa musi być bliżej okna.
Dominik pisze:bambusy w domu to kiepski pomysł
To prawda, ale tylko Pseudosasa japonica mogą rosnąć w pomieszczeniu całkiem proste. Mój po 4 lat w pokoju.

Obrazek

Awatar użytkownika
Dominik
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Dominik » 10 paź 2016 16:40

Anaxagoras pisze: Zła ziemia w doniczce. Bambus potrzebuje zwykłej gleby, a nie glinę w doniczce.
Wprawdzie kolega Bluslaw nie wspominał o glinie, ale masz rację że w uprawie doniczkowej lepsza jest zwykła (dobra gleba, myślę że włączając w to żyzny wierzch gleb gliniastych) z dodatkiem wermikulitu niż jakieś torfowe czy kokosowe (drogie i często jałowe) wynalazki.

Pisząc o kiepskim pomyśle z uprawą bambusów w domu miałem na myśli przeciętne mieszkanie o średnim standardzie (nowe budownictwo począwszy od bloków przez budynki jednorodzinne ocieplone). Jak wygrzejesz dom do 22-24 stopni w zimie to powietrze zrobi się suche i takie warunki sprzyjają rozwojowi przędziorków które lubią żerować na liściach bambusów. Aspekt za małej ilości światła przy zbyt wysokiej temperaturze celowo tutaj pomijam aby nie było za dużo do ogarnięcia ;) W rejonach o wysokiej naturalnie wilgotności powietrza, ale i w mieszkaniach w których utrzymuje się niższe temperatury np 16-18 stopni i wyższą wilgotność (np w zabudowie drewnianej, ceglanej czy domach wykonanych tradycyjnie z tynkiem wykonanym z trzciny i gliny) problem suchego powietrza i zbyt wysokiej temperatury uprawy i braku światła zimą nie jest tak dokuczliwy jak w nowszym budownictwie w gęstej zabudowie miejskiej. Wynika to między innymi ze spowolnienia procesów metabolicznych roślin w obniżonych temperaturach.
Pisząc o bambusach uprawianych całorocznie w gruncie mam zawsze na myśli rośliny osłaniane i przyginane do gruntu - zimą, szczególnie wtedy gdy temperatury spadną do -15/-20 stopni.

http://www.drzewa.oleander.pl - amatorski spis drzew i krzewów, wymiana

Awatar użytkownika
Anaxagoras
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2015

Post autor: Anaxagoras » 11 paź 2016 07:59

Dominik pisze:nie wspominał o glinie
Czytałem tłumaczenie automatyczne. Czwarte słowo od końca jest glina. Nie rozumiem po polsku.

ODPOWIEDZ