Strona 1 z 1

uprawa bambusa w domu

: 03 paź 2004 12:14
autor: morathi
Cześć!
Udało mi się właśnie zakupić nasiona bambusa mrozoodpornego Phyllostahys pubescens i zastanawiam się czy możliwe jest wysianie go i uprawa w mieszkaniu dopóki nie osiągnie zbyt dużych rozmiarów. Czy nalezy jakoś specjalnie zimować go lub zapewnić nasionom niższą temperaturę do wykiełkowania? I co z oświetleniem, bo jakoś jestem zdezorietnowana w tej kwestii :) Czy bambus najpierw uprawiany w mieszkaniu będzie później w stanie zaaklimatyzowac się do warunków ogrodowych?
Pozdrawiam i gratuluję pomysłu założenia tego forum :)

Re: uprawa bambusa w domu

: 03 paź 2004 14:49
autor: calvi
morathi pisze:Czy bambus najpierw uprawiany w mieszkaniu będzie później w stanie zaaklimatyzowac się do warunków ogrodowych?
Pozdrawiam i gratuluję pomysłu założenia tego forum :)
Cześć :D
Po przesadzeniu do ogrodu najwyżej bambus straci liście nie przyzwyczajone do bezpośredniego światła słonecznego, odrosną wkrótce inne.
Akurat jak wysiejesz nasiona teraz na jesień, to będziesz miała sporo czasu w zimowe wieczory aby obserwować postępy we wzroście sadzonek.
Poszukaj na tym forum, sporo już tu napisano na temat wysiewu Moso.
Według mnie rozpoczynając teraz z wysiewem nie musisz się przejmować tym, że bambusy mają okres spoczynku zimowego. Nasiona i tak wzejdą, przez zimę będą w stanie sporo podrosnąć. Wobec małej ilości światła w zimie możesz je doświetlać np. świetlówką akwarystyczną.
Ciekawa kwestia, to światło a wschody nasion. Mnie uczono w szkole, że do kiełkowania potrzebne są: 1 ciepło 2 wilgoć 3 dostęp powietrza, tymczasem sporo się pisze na temat wpływu warunków oświetlenia na kiełkowanie nasion. Było to dla mnie nielogiczne, ale razu pewnego przeczytałem informację, że nasiona chwastów kiełkują dopiero wtedy, gdy mają dostęp do światła (w sumie to logiczne w przeciwnym razie mogłyby kiełkować choćby metr pod ziemią i nigdy nie ujrzeć powierzchni). Światło + ciepło można zapewnić poprzez zastosowanie żarówki o niewielkiej mocy dla ogrzania miniszklarenki.

Pozdrawiam calvi

Re: uprawa bambusa w domu

: 04 paź 2004 14:11
autor: Sobal
morathi pisze:Cześć!
Phyllostahys pubescens i zastanawiam się czy możliwe jest wysianie go i uprawa w mieszkaniu dopóki nie osiągnie zbyt dużych rozmiarów. Czy nalezy jakoś specjalnie zimować go lub zapewnić nasionom niższą temperaturę do wykiełkowania?
Witam na forum!

Miałem właśnie nieprzyjemną akcję z małym (20 cm) Phyllostachys heterocycla pubescens 'Moso' który stał na parapecie w mieszkaniu. W momencie gdy włączyły się kaloryfery dostał ciepłym i suchym powietrzem i momentalnie uschły mu prawie wszystkie liście. Szybko go przeniosłem i chyba wyżyje ale trzeba na to uważać.

Inne posty na ten temat:
http://bambusy.pl/viewtopic.php?t=26
http://bambusy.pl/viewtopic.php?t=24
][
][
][Sobal

: 07 paź 2004 21:38
autor: morathi
Dziękuję za odpowiedzi na mojego posta, gdyby nie to forum byłabym zdezorientowana co do uprawy bambusów w Polsce. Nasiona przyszły bez żadnych wskazówek co do tego jak je wysiać. Ale jutro zaczną namaczanie :) Trzymajcie kciuki !