Problem z vivaxem

Uprawa gatunków tropikalnych i innych nadających się do pomieszczeń.

Moderatorzy: Sobal, Gantz

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 16 sty 2007 13:11

pąk-gałązka? Zrób jakieś zdjęcie bo nie bardzo wiem o co chodzi...
][
][
][Sobal

Tarma
Leśniczy

A może to insekty?

Post autor: Tarma » 16 sty 2007 13:37

Witam
To wcale nie musi być woda czy gleba.Może zasychanie nowych zielonych wypustek i listków to efekt zjadania przez jakieś insekty.Proponuję wykorzystać właściwie jakiegoś papierosa i rozkruszonego zalać wodą np połową szklanki .Po dniu maceracji spryskać wyciągiem roślinę ,a części stałe rozłożyć w doniczce .I czekać na efekty.
Pozdrawiam Tarma

romar
Krzewiciel
Kontaktowanie:

Post autor: romar » 16 sty 2007 20:41

Witam,
trochę kiepsko wyszły te zdjęcia, wrzuciłem je tu:
http://bambusromar.blox.pl/
ten najdłuższy zielony liść jest lekko podsuszony.
pozdrawiam
Romar
gg: 212179

romar
Krzewiciel
Kontaktowanie:

Post autor: romar » 16 kwie 2007 13:48

romar pisze:Witam,
trochę kiepsko wyszły te zdjęcia, wrzuciłem je tu:
http://bambusromar.blox.pl/
ten najdłuższy zielony liść jest lekko podsuszony.
Nikt mi nie odpisał to sam sobie odpiszę, może komuś przydadzą się moje doświadczenia.
Sporo czytałem, porównywałem z innymi przypadkami i innymi różnymi roślinami. Wyciągnąłem wnioski, że bambusa musiałem po prostu przelać. Zaszkodził mu nadmiar wody.
Jak do mnie trafił to stracił liście a mimo to utrzymywana była duża wilgotność podłoża ;-( Potem zmniejszyłem podlewanie i troszkę zaczął rosnąć ale niestety zamiast go lekko przesuszyć, zacząłem normalnie nawilżać, podczas gdy korzenie prawdopodobnie musiał mieć nadgniłe z powodu wcześniejszego przelania. Gdybym utrzymywał go w środowisku suchszym przez dłuższy okres (nie suchym, tylko lekko wilgotnym ale nie tak wilgotnym jak normalnie wymagają tego bambusy) może miał by szanse sie zregenerować.
pozdrawiam
Romar

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 18 kwie 2007 13:09

Ja w biurze podlewam tak aby ziemia pomiędzy podlaniami zdążyła wyschnąć na górze. Wtedy się kurczy (dodatek agrożelu) i dobrze wentyluje. Jeśli akurat nie nawożę to podlewam "od dołu" czyli na podstawkę. Ziemia była wymieszana z gruntową i jest tam chyba kilka dżdżownic co dodatkowo spulchnia ziemię... Chyba będę im musiał zakopać jakiś ogryzek ;)

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 18 kwie 2007 13:11

Jeśli naciśniesz mocno ziemię palcem i ziemia zwilża ci palec to znaczy że trochę za mokro (jeśli przez dłuższy czas tak jest).

romar
Krzewiciel
Kontaktowanie:

Post autor: romar » 18 kwie 2007 20:16

Sobal pisze:Jeśli naciśniesz mocno ziemię palcem i ziemia zwilża ci palec to znaczy że trochę za mokro (jeśli przez dłuższy czas tak jest).
miałem raz tak wilgotno i wtedy nie miał prawie liści i było zimno, więc długo trwało zanim ziemia przeschła. Teraz już go wyrzuciłem, bo jak wyjąłem z doniczki to wszytko było czarne - ani kawałka żywego korzenia ;-(
Muszę kupić teraz taki sam, trochę drogie i trudnodostępne ;-( Szukam małej sadzonki.
pozdrawiam
Marcin
pozdrawiam
Romar

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 19 kwie 2007 09:06

Zrób przede wszystkim porządny drenaż: żwirek na dół, dziury w doniczce i spora podstawka. No i lekka ziemia - dobrze przpuszczalna.
][
][
][Sobal

Awatar użytkownika
carlos202
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2009
Kontaktowanie:

Re: Problem z vivaxem

Post autor: carlos202 » 11 lip 2009 01:19

Po zobaczeniu zdjęć, wygląda mi to, na część zgniłej a później uschniętej zieleni bez usunięcia z liścia pierwiastków do ponownego wykorzystania przez roślinę.
Jeżeli nie wiem, co się dzieje z roślina, to od raz przesadzam ją w inne podłoże. Eliminuje się w tedy dużo czynników fizjologicznych, wręcz wszystkie te, które dotyczą podłoża.
A) Bambus, naprawdę mógł być "przelany" i mieć niewystarczającą ilość powietrza w korzeniach, co wzmogło zagniwanie i rozkład beztlenowy korzeni, co spowoduje także zakwaszenie podłoża i niekorzystne pH.
B) Roślina mogła być przenawożona do wystąpienia "suszy fizjologicznej" i także zmiany pH, co mi wydaje się mniej prawdopodobne w twym przypadku. Jeżeli zdarza się mi mieć roślinę przenawożoną przepłukuję podłoże.

Dziękuje Sobal'owi za podanie przedziału pH (5,5-6,5) dla bambusów, gdyż dostałem pod opiekę 4 długie donice z bambusami, które także tracą liście. Z jednej strony (kontrolnie) dolewałem więcej wody, co jednak spowodowało obeschnięcie liści i pędów bez ich zżółknięcia. Po zastosowaniu nawozu wskłdn. dla zielonych zaobserwowałem przyrost o 4-5 liści po czym dalsza stagnację, lecz powstrzymałem opadanie i żółkniecie liści.
To potwierdziło me obeznanie, że bambusy są "niedożywione". Nawiozę je odpowiednio do pH wybraną saletrą.

ODPOWIEDZ