Który dobry na początek?

Uprawa gatunków tropikalnych i innych nadających się do pomieszczeń.

Moderatorzy: Sobal, Gantz

KS

Który dobry na początek?

Post autor: KS » 11 kwie 2007 16:06

Witam,

Zapewne te jak i podobne pytania były już poruszane, ale w gruncie rzeczy trudno znaleźć konkretną odpowiedź.

Planuję w domu mieć bambusa - roślina ma mieć charakter dekoracyjny - dlatego sugeruję się kupnem rośliny, która zachwyci mnie grubością pnia. Wiem, że warunkach domowych, w naszym klimacie bedzie ciężko wyhodować coś naprawde grubego, ale moze jest jakis gatunek nadający się do domu?

Nie oczekuje, ze po roku bedzie gruby, ale byloby milo gdyby po 3-4 latach bylaby to piekna gruba roslinka z listkami. Moge sobie pozwolic naprawde na baaardzo duzą doniczke. Problem z gatunkiem.

Bambusa vulgaris dorasta do maksymalnej grubosci 10cm, a z tego co sie dowiedzialem w warunkach domowych nie przekroczy 2-3cm.
I to tyle ile wiem o bambusach, bo nie wiem na ile ufać danym z allegro, np.
Bambus Olbrzymi (Phyllostachys pubescen) - niby nasionka są, ale co z tego wyrośnie? O ile wyrośnie, no i czy nada się w domu (mam pokój specjalny na roślinki tropikalne, gdzie jest naprawdę wilgotne powietrze)
Slynny juz bambus moso... zdanie na jego temat są podzielone..
Jeszcze Bambusa nutans ?

Ktory z gatunków osiągnie największą grubość pnia w domowych warunkach?

Zakup pewnie bylby nasion albo z allegro albo oleander.pl

Czy mógłbym dostać jakiś komentarz? Co lepsze?
Pozdrawiam

Darkbus
Leśniczy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2010

Post autor: Darkbus » 12 kwie 2007 21:39

Witam postaram ci sie pomoc.
Prawda jest taka aby miec grubego bambusa musialbys czekac ladnych pare lat a i moglbys sie nie doczekac bo na to sklada sie wiele czynnikow. Mianowicie, dostep do swiatla do substancji odzywczych odpowiednia przestrzen zyciowa. Nie wiedzialem bambusa z tyczka o srednicy 10 cm i wysokosci 2 m :) Ewentualnie mozesz przycinac pedy, wiadomo ze kazdy nastepny jest grubszy od poprzedniego a im starsza i wieksza roslina tym wieksze i grubsze beda jej pedy. Chyba ze kupisz juz bambusa z gruba tyka i wstawisz do domu bo raczej wyhodowanie w warunkach domowych bedzie nie mozliwe. A co do gatunku, ja polecalbym Pseudosasa Japonica lub Indocalamus sa to rosliny o wielkich lisciach i bardzo dobrze znosza zimowanie w domu, warunkiem jest w miare nie za cieple pomieszczenie i duza wilgotnosc, mozesz sie pokusic o Moso bo w miare szybko rosnie. Fargesie stanowczo odradzam, mozna tez zastosowac typowo tropikalne rodzaje, tu juz pozostaje kwestia wyboru i dostepnosci takiego bambusa. Takze tak po krotce to tyle.

Pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 13 kwie 2007 11:40

Myślę, że przy tych założeniach to powinieneś się zainteresować bambusami tropikalnym sprzedawanymi w centrach ogrodniczych. Są to np. 3 grube (4-5cm) pędy przycięte na 1-1,5m. Pod przycięciem wypuszczają sporo gałęzi, oraz po roku nowe - dużo cieńsze (1cm) pędy. Koszt to około 200-300 zł o ile pamiętam. Ja mam taki od Tomaszewskiego. Spróbuje fotkę wrzucić potem...
][
][
][Sobal

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Bambusa ventricosa

Post autor: Sobal » 13 kwie 2007 12:40

To mój bambus tropikalny, pradwopodobnie Bambusa ventricosa.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

ODPOWIEDZ