Projet naukowy- przyrost masy istotny HELP

Uprawa gatunków tropikalnych i innych nadających się do pomieszczeń.

Moderatorzy: Sobal, Gantz

Grimm
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Projet naukowy- przyrost masy istotny HELP

Post autor: Grimm » 21 kwie 2007 09:57

Witam forumowiczów.
Jestem uczniem L.O z zapałem do biologii, w związku z czym biorę udział w tegorocznej olimpiadzie biologicznej.
Od początku zainteresowany byłem bambusami i mam cichą nadzieję, że osoby tutaj mogą mi służyć swoim doświadczeniem. :) Na sam początek muszę się upewnić, że założenia projektu nie mają wad, i dobieram odpowiednie gatunki.
Przejdę do konkretnych pytań:

Planuję hodować w dwóch donicach bambusa rozmnożonego z tego samego osobnika. Muszą być one trzymane w pomieszczeniu, by łatwiej było zapanować nad warunkami.
Jedna roślina będzie próbą kontrolną, hodowaną w najlepszyhc warunkach glebowych, jakie mogę jej zapewnić.
Druga roślina będzie eksperymentem- w jej pożywce ograniczę do minimum zawartość azotu, opóźniając prawdopodobnie jej przyrost na grubość i wysokość.
Do dyspozycji mam około 1,5-2 miesięcy czasu na hodowlę. Oczywiście, zaczynam przed wakacjami, i będą one rosły przez miesiące letnie.
W tym czasie obserwuję ich wzrost i przyrost. Okazać się może, że roślina "uboga" będzie puszczać pędy nie mniej jędrne, ale za to mniej liczne.
Po upływie czasu przeznaczonego na uprawę zbiorę łodygi.

Kroki przeprowadzam dla obu roślin osobno.
1.Zważę ich masę "mokrą"
2.Wysuszę w mikrofali, aby pozbawić je wilgoci.
3.Zważę ponownie masę "suchą"
Tu zaczynają się różne warianty eksperymentu. Mój najlepszy pomysł:
4.Odważę identyczną masę łodygi i spalę ją, mierząc kaloryczność płomienia przez podgrzewanie wody.
5.Zważę masę popiołu, która będzie wyznacznikiem zawartości minerałów w łodydze. Spopielenie nie będzie całkowite przy małej temperaturze, ale na poje potrzeby wystarczy taka dokładność.

Zasadniczą częśćią eksperymentu jest zmierzenie kaloryczności łodygi. W ten sposób przemycę cel projektu, czyli badanie wykorzystania bambusa jako paliwa. Badania nad takim wykorzystaniem drewna bambusowego były już prowadzone dla klimatu umiarkowanego:
http://www.biomatnet.org/secure/Fair/F663.htm

Teraz mam gorącą prośbę do forumowiczów o pomoc:
1. Jak dobrać roślinkę. Jaki gatunek będzie miał największy przyrost masy? Oczywiście, warunki są domowe.
2. Jak zdobyć jego sadzonkę?
3. Jak rozmnożyć sadzonkę, aby nowe pędy zaczęły wyrastać jak najszybciej?
4. Jaki nawóz stosować i nie-stosować aby poddać roślinę stresowi wynikającym z niedoboru, ale jej nie zabić?

Słyszałem, że Aureocaulis ma duży przyrost. Może taka sadzonka?
http://www.kalmar.bazarek.pl/opis.php/t ... -sadzonki/

Z góry dziękuję za wszelką zaoferowaną mi pomoc.
Chwalmy Bambusa. :)

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Re: Projet naukowy- przyrost masy istotny HELP

Post autor: Sobal » 21 kwie 2007 18:54

Witaj!

Ogólnie bardzo fajnie, ale widze kilka problemów:
1. Przy podziale trudno będzie otrzymać dwie rośliny o takim samym potencjale. Jednej się trafi kawałek kłącza z większą ilością skrobi i wypuści 3 pędy zamiast jednego, co może np. 3-krotnie przyspieszyć dalszy wzrost z uwagi na większąilość liści. Czyli mały błąd na początku może się kumulować i dać bardzo rozbieżne wyniku na końcu (patrz p. 4) Może to wypaczyć wynik bo roślina z większym zapasem może rosnąć przez 2 miesiące lepiej mimo braków w nawożeniu.
2. 1,5-2 miesiące do za mało dla bambusów. Po podziale może się okazać, że przez 1,5 miesiąca nie wypuszczą ani jednego pędu. Miałoby to sens gdybyś miał na to co najmniej 2-3 lata. Ja bym wybrał coś jednorocznego o dużym przyroście np. słonecznik (strzelam :? ).
3. Nie susz w mikrofali bo pod koniec suszenia jak będzie już mało wody to mikrofala ci padnie... Piekarnik na minimum (np. 50C) i termoobieg jak do suszenia grzybów...
4. Statystyka. Musiałbyś mieć większą próbkę np. 10 roślin w każdej z grup, żeby wykluczyć przypadkowe wady rośliny lub inne czynniki losowe.
5. Jak uboga ma być gleba? Piasek kwarcowy i woda demineralizowana? Jeśli będzie to zwykła gleba to może mieć ona wystarczającą ilość minerałów żeby zatrzeć różnicę w krótkim okresie czasu.
6. Ja bym się trzymał z daleka od Kalmara. Dlaczego? - wpisz w szukaniu Kalmar na tym forum.
7. Trzymanie w mieszkaniu = mało światła = mały przyrost, który może spowodować że różnice będą w granicach błędu statystycznego...
8. Nie poddawaj się ;)
i kombinuj dalej...
][
][
][Sobal

Awatar użytkownika
Mariusz_Surowinski
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Mariusz_Surowinski » 21 kwie 2007 19:43

Zgadzam się z Sobalem w całości. Bambusy są teraz modne ale przy tym krótkim czasie możesz uzyskać wyniki zafałszowane. Jak poczytasz o biologii bambusów, to dowiesz się, że największy przyrost łodyg jest w dość krótkim, w miare dokładnie określionym terminie.
Proponuję inne trawy o zdecydowanie większym przyroście masy i mniejszych kosztach sadzonek co pozwoli Ci na zwiększenie ilościowe próby. Myślę, że np. Miscanthus x giganteus lub Miscanthus sacchariflorus byłyby najwłaściwsze. Z gatunków polskich mogły by to być np. Phragmiters communis lub Phalaris arundinacea.

Grimm
Kontaktowanie:

Post autor: Grimm » 22 kwie 2007 15:02

Wielkie dzięki wam obu. Szczególnie Ognik mi pomógł. Okazało się, że Miskanta s Giganteus jest rozpatrywany równierz jako roślina energetyczna- źródło odnawialnego paliwa. Znalazłem już kolejne artykuły na ten temat, i nawet nie sądzę by były trudności ze znalezieniem sadzonek.
Sadzonki są niedrogie, więc jak powiedział Ognik zwiększę ilość roślin... same zalety.

Ogniku, czy masz jakieś doświadczenie w chodowli tych traw? Na razie nie jestem do końca pewien, czy Miskatel Giganteus nada się do donicy. Papirus mojej mamy rośnie bez narzekania, więc chyba i ta trawka się przyjmie.
Skontaktuję się może z jendym z chodowców, sprzedających Miskatela na paliwo. Czy wiesz coś jeszcze Ogniku? Mam naprawdę mało czasu, do końca tego tygodnia by zamknąć fazę projektowania eksperymentu.

Szczęśliwie się składa. Eksperyment może pozaostać prawie niezmieniony, z wyjatkiem rośliny i warunków glebowych.

Awatar użytkownika
Mariusz_Surowinski
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Mariusz_Surowinski » 22 kwie 2007 15:50

Każda z wymienionych roślin bedzie rosła w pojemniku. Więcej tych trawach znajdziesz na mojej stronie http://www.trawy.eu Miskanty właśnie ruszają, najlepszy czas by je nabyć i posadzić.

Grimm
Kontaktowanie:

Post autor: Grimm » 22 kwie 2007 20:19

Wszystko się dobrze składa. :) Tylko strona jest jeszcze nieukończona... powiesz mi Ogniku, gdzie masz swój sklep?

Awatar użytkownika
Mariusz_Surowinski
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Mariusz_Surowinski » 26 kwie 2007 21:02

Sklepu jeszcze nie ma. Jak coś potrzebujesz to pisz na prv.

ODPOWIEDZ