Ph. Nigra nasiona z ali

Tematy związane z kwitnieniem, nasionami, kiełkowaniem/germinacją i opieką nad młodymi roślinami.

Moderatorzy: Sobal, Gantz

szprycel
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2018

Ph. Nigra nasiona z ali

Post autor: szprycel » 09 mar 2019 13:28

Witam. Kupiłem u chińczyka 90 nasion według opisu Ph. Nigra. Po miesiącu wykiełkowało jakieś 60 sztuk. Po 2 tygodniach największe maja już około 12 cm. Czy coś mam z nimi robić? Rozsadzać, zostawić? Daję fotkę. Proszę o porady.
Załączniki
IMAG0812.jpg

Awatar użytkownika
bubus1313
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0

Re: Ph. Nigra nasiona z ali

Post autor: bubus1313 » 12 mar 2019 11:32

Ekspertem nie jestem, ale wydaje mi się, że każda roślina powinna żyć własnym życiem. Ja bym je rozsadził w osobne pojemniki.
Kiedyś będę miał las bambusowy. Albo chociaż lasek.

szprycel

Post autor: szprycel » 15 mar 2019 20:02

Czyli każdego pakować do małej doniczki?

Awatar użytkownika
Dominik
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2016
Kontaktowanie:

Post autor: Dominik » 15 mar 2019 20:49

Cześć Szprycel,
zgadzam się z przedmówcą że trzeba pomyśleć o przesadzeniu roślinek, z tym że pośpiechu nie ma. W kwietniu będą bardziej sprzyjające warunki niż obecnie.
Tak z ciekawości zapytam, czy nasiona które kupiłeś u Chińczyka wyglądały tak jak na poniższym zdjęciu?
Pozdrawiam
bambusy.JPG
Pisząc o bambusach uprawianych całorocznie w gruncie mam zawsze na myśli rośliny osłaniane i przyginane do gruntu - zimą, szczególnie wtedy gdy temperatury spadną do -15/-20 stopni.

http://www.drzewa.oleander.pl - amatorski spis drzew i krzewów, wymiana

szprycel

Post autor: szprycel » 15 mar 2019 22:23

Dominik. Tak wyglądały. Były zapakowane w mały woreczek po 20 sztuk. Podpisane Ph. Nigra. W tej chwili z 90 sztuk wyszło prawie 70. Aktualne zdjęcie. Największe mają po 15 cm.
Załączniki
IMAG0815.jpg

Awatar użytkownika
Dominik
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2016
Kontaktowanie:

Post autor: Dominik » 19 mar 2019 12:30

Wszystko wskazuje że wykiełkował tobie prawdopodobnie phyllostachys pubescens, popularnie zwany bambusem moso. Do uprawy jedynie w szklarni, ewentualnie w zacisznym miejscu przy budynku, albo gdzieś w skrajnie sprzyjających lokalizacjach nad morzem i na zachodzie. Phyllostachys nigra w ostatnim czasie u mnie nie wydawał nasion (a Koledzy się nie chwalili). Jest więc jest mało prawdopodobne aby wydawał nasiona gdzie indziej, np w Chinach (w końcu kwitną i wydają nasiona na całym świecie w podobnym czasie). Ciesz się że w ogóle nasiona wykiełkowały. Zamawiałem różne nasiona (także z Chin). W ostatnim czasie w większości z tamtego kierunku przysyłali albo nasiona stare albo nie to co jest zamówione. Zresztą czego się spodziewać za 1 czy 2 dolary. Na szczęście mając trochę doświadczenia można się w tym połapać i najzwyczajniej w świecie nie kupować tego co jest trefne, jest nieadekwatnie tanie lub nie istnieje itp. Także ten kierunek jest praktycznie spalony. Sam od dawna kupuję gotowe sadzonki jeśli tylko jest to możliwe. Jest trochę firm które mają sadzonki p. nigra. Polecam, bo szkoda czasu na nie trafione eksperymenty.
Pisząc o bambusach uprawianych całorocznie w gruncie mam zawsze na myśli rośliny osłaniane i przyginane do gruntu - zimą, szczególnie wtedy gdy temperatury spadną do -15/-20 stopni.

http://www.drzewa.oleander.pl - amatorski spis drzew i krzewów, wymiana

jerzyjerzy
Krzewiciel
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2017
Kontaktowanie:

Post autor: jerzyjerzy » 19 mar 2019 17:16

Tylko Phyllostachys nigra 'Megurochiku' kwitł w ostatnich latach i do tego bardzo lokalnie, w niewielu miejscach. Ani standardowy nigra, ani inne odmiany nie kwitły, a przynajmniej nie udało mi się nigdzie znaleźć jakiejkolwiek wzmianki na ten temat.

Czyli jest dość prawdopodobne, że to inny bambus, najprawdopodobniej Moso.

Wzmianki o kwitnieniu bambusów w ostatnich kilkunastu latach dotyczyły:
Pleioblastus fortunei - około 2008
Fargesia nitida - ok. 2000
Fargesia murielae - ok. 2001
Phyllostachys aureosulcata 'Spectabilis' - 2007
Dendrocalamus sp. 'Parker's Giant' - 2018

Phyllostachys aurea zaczął kwitnąć w tym roku w Nowej Zelandii, ale nigdzie indziej... 8)
http://www.orchidarium.pl

szprycel

Post autor: szprycel » 19 mar 2019 17:27

Kupiłem je przez przypadek bo żona coś zamawiała z ali i się wyświetliło ph. nigra. Patrze 2,5 zł te wziąłem z ciekawości. Nic z nasionami nie robiłem, przyszły to ciach od razu do ziemi, bez żadnych folii, bez niczego, tylko trzymałem w miarę wilgotne podłoże i robię tak nadal i się dobrze mają. Przeżyją to zobaczymy co to, a jak nie to płakał nie będę. Koszt zerowy, a radości trochę było xd Dzięki za informacje.

szprycel

Post autor: szprycel » 21 kwie 2019 21:12

Z 30 % zdechło ale jest git.
Załączniki
IMAG0881.jpg

jerzyjerzy
Krzewiciel
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2017
Kontaktowanie: