Fargesia - prawdopodobnie rok po kwitnieniu, mnóstwo nasion

Tematy związane z kwitnieniem, nasionami, kiełkowaniem/germinacją i opieką nad młodymi roślinami.

Moderatorzy: Sobal, Gantz

hesperis
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2013

Fargesia - prawdopodobnie rok po kwitnieniu, mnóstwo nasion

Post autor: hesperis » 23 wrz 2013 23:30

Na wstępie chciałabym się przywitać z szanownymi forumowiczami. Pozdrowienia ze Szczecina :) Forum przeglądam od jakiegoś czasu - prawdziwa kopalnia wiedzy! Muszę powiedzieć, że zakochałam się w bambusach i nie mogę się doczekać kolejnego ogrodu, gdzie będę mogła nimi zadziałać. Zajmuje się ogrodami, w branży (poza studiami) dopiero drugi rok. Dziś miałam okazję zająć się ogrodem, w którym zasadzone są przepiękne Fargesie. Jedna z nich wyglądała dosyć marnie - na pierwszy rzut oka pomyślałam, że to uszkodzenia spowodowane przez zeszłoroczne mrozy - mocno skupione pędy były zżółknięte i wyschnięte. Klientka poprosiła o przycięcie rośliny. Przyjrzawszy się ściętym pędom zauważyłam, że te pożółkłe i poschnięte cieniutkie części to kłosy pełne nasion! Znałam mniej więcej historie z bambusami, że kwitną bardzo rzadko acz masowo, a po zakwitnięciu roślina umiera. Zauważyłam kilka młodych siewek wokół rośliny matecznej. Zastanawiam się, czy przycięcie jej o połowę coś da, bo część źdźbeł była całkiem żywa ;)
Cóż chciałam się podzielić tym ciekawym zjawiskiem, postaram się jutro wrzucić zdjęcia. Może ktoś byłby zainteresowany tymi nasionami - jest ich mnóstwo. Fargesia była mniej więcej 1,75 wysoka, podejrzewam że to Fargesia muriale ale muszę sprawdzić dokładnie...

pozdrawiam - Żant

Awatar użytkownika
Dominik
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2016
Kontaktowanie:

Re: Fargesia - prawdopodobnie rok po kwitnieniu, mnóstwo nas

Post autor: Dominik » 25 wrz 2013 21:28

Cześć Hesperis, proszę o zdjęcia tych bambusików.

Najprawdopodobniej nie jest to fargesia muriale ale raczej fargesia nitida która kwitnie począwszy mniej więcej od 2007.

Tutaj są przykładowe zdjęcia tejże:

viewtopic.php?f=8&t=1356&p=10294&hilit=nitida#p10294

Informację o niej znajdziesz także w innych częściach tego forum.
Pisząc o bambusach uprawianych całorocznie w gruncie mam zawsze na myśli rośliny osłaniane i przyginane do gruntu - zimą, szczególnie wtedy gdy temperatury spadną do -15/-20 stopni.

http://www.drzewa.oleander.pl - amatorski spis drzew i krzewów, wymiana

ODPOWIEDZ