Witam

Tematy związane z kwitnieniem, nasionami, kiełkowaniem/germinacją i opieką nad młodymi roślinami.

Moderatorzy: Sobal, Gantz

MB

Witam

Post autor: MB » 12 lip 2006 13:32

Witam wszystkich pasjonatów. Jestem nowy i mam kilka pytań.
Po pierwszej nieudane probie kielkowania moso i wodnego, druga zakonczyla sie powodzeniem. Na 60 nasion jednego idrugiego gatunku wzeszlo: 17 bambusa wodnego i 27 moso. Wyiane 10 maja. Dzis najwyzsze sadzonki to: wodny - 10cm, moso - 14cm. Nietety po piewszej nieudanej probie wysialem nasiona do malech pojemnikow: 27 x 10cm i to niestey gesto co max 2cm. Teraz mam niezly gaszcz i nie wiem co dalej robic. Czy rozsadzac pojedynczo do doniczek, czy jeszcze czekac. Prosze o rade. Nie chcialbym tych sadzonek zmarnowac. Najmniejsze maja dopiero ok 1cm.

Obrazek

Foto niestety tylko z kamery internetowej. Nie wiem czy wiele widac.

Pozdrawiam
MB
Marek

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 13 lip 2006 12:14

Ogólnie bambusy są dość wrażliwe na przesadzanie, więc trzeba to robić ostrożnie.
Jak masz wątpliwości czy to dobrze zniosą to przesadź kilka i zobacz co będzie.

Ja jednak nie ruszałbym ich aż nie wypuszczą kilku pędów każdy, ale nie mam dużego doświadczenia z tak małymi roślinkami.

Radzę ci niezależnie od twojej hodowli kupić jakąś dużą sadzonkę.

][
][
][Sobal

MB

Witam

Post autor: MB » 13 lip 2006 12:39

Dzieki za pocieszenie :? .
Niektóre jescze widzę, że wschodzą. W zamyśle miałem wybieranie pedów wraz ziemią łyżeczką i w takiej formie przesadzanie. Ale może faktycznie jeszcze poczekać. Co prawda, jak wypuszą pedy dodatkowe, to gąszcz zrobi sie straszliwy. Już teraz to lasek bambusowy w pomniejszeniu.
Pozdrawiam
MB
Marek

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Re: Witam

Post autor: Sobal » 13 lip 2006 14:13

MB pisze:Dzięki za pocieszenie :?
Gatunki które masz (zwłaszcza moso) nie bardzo się nadają do uprawy w Polsce. A przynajmniej są gatunki któreu nas rosną o niebo lepiej.

Pohodujesz je 4 lata w domu, wsadzisz, przyjdzie zima jak ostatnio i będziesz mocno sfrustrowany.

Nie napisałeś skąd jesteś. Jak ze Świnoujścia to masz nieco większe szanse.

Ma ktoś w ogóle Moso w gruncie?

][
][
][Sobal

MB

Witam

Post autor: MB » 13 lip 2006 14:24

Napisz, proszę, jaki gatunek polecałbyś dla okolic płd. Poznania w pradolinie Warty. Ogród jest silnie zadrzewiony: sosny, drzewa owocowe, gęste krzaki w kępach i żywopłocie. Teren dość spory - 2000 m kw. Gdzie ewentualnie taką poleconą odmianę można kupić. Te bambusy w zasadzie przewidziane są do domu i na taras latem (pld. wystawa).
Pozdrawiam
MB[/url]
Marek

ODPOWIEDZ