Rozsada??

Tematy związane z kwitnieniem, nasionami, kiełkowaniem/germinacją i opieką nad młodymi roślinami.

Moderatorzy: Sobal, Gantz

Darkbus
Leśniczy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2010

Rozsada??

Post autor: Darkbus » 06 paź 2006 22:37

Mam takie pytanko. Mianowicie chodzi mi o rozsadzanie sadzonek. Mam w doniczce duzego juz Water bamboo i chcialem sie dowiedziec z ilu pedow powinna sie skladac nowa sadzonka. Kiedy to zrobic?? wypuszcza jeszcze pedy i rozwija poprzednie. Jeszcze sprawa nowozenia. Zasilacie swoje nowo rozsadzone sadzonki czy zostawiacie ja tak bez niczego. Mowie tu caly czas o roslinie stojacej w domu i bedacej na zime w domu. Jesli chodzi o wielkosc rosliny to okolo 70 cm. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 09 paź 2006 09:55

Co to znaczy duży? Wysokość w metrach czy centymetrach?
Jeśli jest to młoda roślina (ma <1rok) to poczytaj o makroproliferacji (macroproliferation). Jest to metoda rozmnażania młodych bambusów w tempie prawie geometrycznym bez użycia czegoś bardziej skomplikowanego od nożczek...

Co do nawożenia to zawsze lepiej poczekać aż stan rośliny będzie stabilny po cięciu, przesadzaniu itp. akcjach, które mogą zakłócić jej równowagę.

][
][
][Sobal

Darkbus
Leśniczy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2010

Post autor: Darkbus » 09 paź 2006 19:20

Roslinka ma juz prawie 2 latka. Wysokosc pojedynczych łodyg około 70 cm. Mozesz mi cos blizej opowiedziec o tej metodzie??z gory bardzo dziekuje:)

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 10 paź 2006 15:04

Tu jest większa praca na temat wegetatywnego rozmnażania (ang., str. oryg. 55 lub pdf str. 61): viewtopic.php?t=414

Zasadniczo chodzi o to że małe rośliny mają duży potencjał i można je np. co jakiś czas dzielić na części i rozsadzać bez szkody dla nich. Co powoduje właśnie geometryczny przyrost ilości sadzonek. Nadają się tylko młode rośliny...
][
][
][Sobal

ODPOWIEDZ