Przędziorek

Zwalczanie agrofagów

Moderatorzy: Sobal, Gantz

Darkbus
Leśniczy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2010

Przędziorek

Post autor: Darkbus » 11 mar 2006 22:52

Polecam na przędziorka opryski z wyciagu z tytonia. Gotujemy peta przez 15 min i takim wywarem podlewamy:D lepiej go rozcieńczyć bo niestety to jest trucizna i strasznie wysusza roslinke. Po jakis 10 min lepiej popryskać roślinę przegotowaną wodą, żeby nie spaliło za bardzo roślinki. Dobre są też opryski z przegotowanej lub odstanej wody. Polecam tez sciaganie tych szkodników osobiście. łącznie to wszystko zebrane do kupy porządnie da w dupe temu przedziorkowi. Podzielcie sie jak wy sobie radzicie z tym szkodnikiem?? pozdrawiam

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 13 mar 2006 10:23

Ja załatwiam prawie wszystko Confidorem (imidachlopryd) - posiada właściwości systemiczne, pobierany jest przez korzenie lub liście i rozprowadzany w roślinie. Roślina przez jakiś czas jest dla owadów trująca więc nie wracają szybko.

Myślę, że wszystkie środki o podobnym (układowym) działaniu są OK.

trochę o szkodnikach:
http://www.bayercs.pl/strony/1/i/188.php

Confidor 200 SL
http://www.bayercs.pl/strony/1/i/64.php

Tu jeszcze coś jest czego nie próbowałem:

Provado Plus AE
http://www.bayercs.pl/strony/1/i/72.php

Darkbus
Leśniczy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2010

Post autor: Darkbus » 13 mar 2006 11:56

Bardzo ciekawy sposob:D czy taki preparat bardzo oslabia rosline?? czy wogole jej nie szkodzi??

Awatar użytkownika
Mariusz_Surowinski
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Mariusz_Surowinski » 13 mar 2006 13:27

Nie szkodzi pod warunkiem odpowiedniego steżenia, to jeden z popularniejszych preparatów stosowanych na mszyce, prawde mówiąc nie slyszalem by go używano na przedziorka. Ja stosuję z układowych np. mospilan.

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 13 mar 2006 14:02

Rzeczywiście Confidor nie jest "dedykowany" dla przędziorków ale efekt był taki, że nie przeżyły :twisted: - ten drugi - Provado chyba bardziej celuje w przędziorki.

Z resztą w opisie mospilanu też nie ma przędziorka a działa...
http://www.ciekawe-rosliny.pl/index.php ... =9&dzial1=

"Przędziorki

Należące do grupy pajęczaków przędziorki, zajmują szczególne miejsce wśrod szkodników roślin pokojowych. Wynika to nie tylko ze względu na bardzo szybki przyrost populacji tych szkodników, ale i utajony, ze względu na małe rozmiary,
sposób życia. Najczęściej występuję przędziorek chmielowiec (Tetranychus urticae) o zmiennej barwiej, zwany potocznie "czerwonym pajączkiem" i przędziorek szklarniowiec (Bervipalpus obovatus) barwy żółtozielonej. Charakterystyczna pajęczynka jest dowodem na obecność przędziorka chmielowca. Widać ją szczególnie wyraźnie po zroszeniu rośliny wodą.

Przędziorek chmielowiec ze względu na duży zasięg występowania i wyrządzane szkody należy do najgroźniejszych szkodników. Atakuje ponad 150 gatunkow roślin. Przędziorki lubią ciepłe i suche powietrze.

Przędziorki najczęściej porażają: Abutilion, Gardenia, Fuchsia, Orchidaceae, Hibiskus, Palmae, Coleus.

Objawy - pajęczynka na spodniej stronie liści i wierzchołkach pędów, małe, żółtawobiałe cętki mieniące się srebrzyście, brunatnienie i opadanie uszkodzonych liści, przedwczesne usychanie i opadanie kwiatów.

Zwalczanie - zmiana warunków uprawy (obniżenie temp. i zwiększenie wilgotności), spłukiwanie roślin wodą oraz środki chemiczne (Magus 200 SC, Provado AE). Jeśli zaatakowana jest pojedyncza roślina, to można po zroszeniu wodą zamknąć ją w worku foliowym. W takich warunkach wiele roślin może pozostać przez kilka dni bez szkody, a szkodniki wyginą."

][
][
][Sobal
Ostatnio zmieniony 14 mar 2006 10:26 przez Sobal, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mariusz_Surowinski
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Mariusz_Surowinski » 13 mar 2006 18:16

Jeszcze porada, praktyczna, dla tych, którzy chca zwalczac choroby czy szkodniki chemicznie - preparaty w płynie są lepsze, chociaż droższe, bo łatwiej odmierzyć (strzaykawką) żądaną ilość preparatu niż zważyć np. 0,5 g proszku. Z tego punktu widzenia Confodor jest OK. A stężenie to bardzo ważny szczegół. Z preparatów podawanych przez Sobala wykorzystywałem Magus w warunkach ogrodowych i działal.
A przedziorek to trudny przeciwnik ...

Klog
Mowgli

Post autor: Klog » 14 mar 2006 06:21

W zeszłym roku moje bambusy stały o metr od tykwy na której było mnóstwo przędziorków i jakoś żaden się nie przeprowadził na bambusa.

Od kiedy wykiełkowały spryskuję je wodą dejonizowaną, może dlatego nic się nie stało?

Klog
Mowgli

Post autor: Klog » 10 kwie 2006 16:32

No i sobie wykrakałem :|

Czy jest jakiś preparat na przędziorki którego nie stosuje się w postaci oprysków tylko np. przez włożenie w ziemię lub podlewanie roztworem :?:

Bambusy trzymam w kuchni i opryski odpadają.

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 10 maja 2006 09:54

Klog pisze:Bambusy trzymam w kuchni i opryski odpadają.
Wystaw, opryskaj, wstaw z powrotem ;)
][
][
][Sobal

Awatar użytkownika
szamankfc
Leśniczy
Kontaktowanie:

Post autor: szamankfc » 09 sty 2007 13:00

polecam opryski wywarem z czosnku :twisted: 1 litr wody 1 główka czosnku gotować 1 godzinę. Po dwóch opryskach dzień po dniu wygnało zarazę :twisted: . A teraz profilaktyka codziennie spryskuje wodą i jest 8) .

Tenkiten
Krzewiciel

Post autor: Tenkiten » 10 sty 2007 11:35

póki nie jest duży to można go umyć wodą z mydłem na zasadzie im bardziej szare tym lepsze.
na szczęście z bambusami nie miałem przędziorkowego problemu, ale miałem je na cytrynie i fidze - po dokładnym umyciu ludwikiem od dwóch miesięcy nie widzę ani jednego.

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 10 sty 2007 12:05

Tenkiten pisze:póki nie jest duży to można go umyć wodą z mydłem na zasadzie im bardziej szare tym lepsze.
na szczęście z bambusami nie miałem przędziorkowego problemu, ale miałem je na cytrynie i fidze - po dokładnym umyciu ludwikiem od dwóch miesięcy nie widzę ani jednego.
Radziłbym uważać z substancjami nie przeznaczonym dla roślin bo mogą ładnie pachnieć, być "łagodne dla rąk" ale jednak szkodzić roślinom...

][
][
][Sobal

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Re: Przędziorek

Post autor: Sobal » 22 lip 2009 10:00

][
][
][Sobal
http://www.bambusy.pl

Nanna
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2009

Post autor: Nanna » 08 lis 2009 17:56

Czy te opryski z czosnkowej wody nie zaszkodzą roślince??
Jak na razie po nic nie pomaga na te przędziorki :( POMOCY.

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 17 lis 2009 19:51

Nanna pisze:Czy te opryski z czosnkowej wody nie zaszkodzą roślince??
Jak na razie po nic nie pomaga na te przędziorki :( POMOCY.
Nie sądzę ale nie sądzę również żebyś całkiem się ich pozbyła bez użycia środków chemicznych (jeśli domu to pałeczki do korzeni).
][
][
][Sobal
http://www.bambusy.pl

ODPOWIEDZ