Choroba liści [ żółkną ]

Zwalczanie agrofagów

Moderatorzy: Sobal, Gantz

Awatar użytkownika
Scorpimen
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Choroba liści [ żółkną ]

Post autor: Scorpimen » 25 mar 2007 00:26

Witam.
Od paru tygodni męczę się choroba mojego bambuska. Problem w tym że nie mogę zdiagnozować co to włąściwie jest za choroba. Mianowicie zaczyna się od żółkniecia/ brązowienia najpierw samych końcówek liści a następnie całego liścia. Przy większych pędach liść wysycha i potem odpada. przy mniejszych nowych pędach liść wysycha i pęd razem z nim.
Spryskiwałem juz roslinkę jakimiś specyfikami co mi w ogrodniczym polecali ale to nic nie daje. Generalnie nie widzę na roślince zadnych robaczków, a oglądałem nawet pod lupą. Z podlewaniem też jest ok bo myslę ze w sam raz. 1-2 razy w tygodniu jak ziemia podeschnie. Zreszta podlewanie tez juz zmieniałem.

W linku są fotki bambuska http://rc5.kgb.pl/bambo/ , nie są one może najlepsze ale robione telefonem bo inaczej nie mogę.

Dodam że młode listki sa bardziej podatne na to usychanie.
Martwi mnie to bo roślinka stoi w miejscu, a widze ze ma ochote rosnąć. A jak coś wypuszcza to jej odrazu usycha.

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 25 mar 2007 10:34

To może być po prostu za suche powietrze. Wystaw ją na zewnątrz i zobacz czy nie będzie lepiej...

Tarma
Leśniczy

Wąchanie roślinki

Post autor: Tarma » 25 mar 2007 11:56

Witam
Brak robaczków? To może jednak coś z podlewaniem.Trzeba dobrze wąchać czy nie gnije.
Usychanie końcówek liści to chyba brak dostarczania im wody.Po wąchaniu ziemi chyba trzeba roślinkę przesadzić do przepuszczalnej ziemi i parę dni nie podlewać.I postąpić jak proponował Sobal.
Pozdrawiam Tarma

Awatar użytkownika
Scorpimen
Kontaktowanie:

Post autor: Scorpimen » 25 mar 2007 20:05

No w sumie zamierzam posadzić bambuska do gruntu, ale teraz sie wstrzymam jeszcze z 2 tygodnie. No i spryskam jeszcze czymś zapobiegawczo.

A jak nie pomoze to bede pisał :P

Dzienks

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 25 mar 2007 20:24

Miałem podobne objawy u P. bissetii jak był mały i stał w biurze przy południowym oknie - było za ciepło i za sucho...

Awatar użytkownika
Scorpimen
Kontaktowanie:

Post autor: Scorpimen » 24 maja 2007 08:18

Witam ponownie!

Wiem juz od czego bambo dostał takich objawów. Najprawdopodobniej po nawozie do trawników z wysoką zawartością azotu. Nie dalej jak tydzień temu sypnołem mu troszkę i teraz mam prawie martwego bambusa :(. Jednak 2 lodyżki i kozenie sa jeszcze zielone wiec nie tracę nadzieji.
I mam pytanko co sadziecie o sypaniu nawozów podczas przesadzania ?

Awatar użytkownika
calvi
Tarzan
Kontaktowanie:

Post autor: calvi » 24 maja 2007 08:46

Scorpimen pisze:Witam ponownie!

Wiem juz od czego bambo dostał takich objawów. Najprawdopodobniej po nawozie do trawników z wysoką zawartością azotu. Nie dalej jak tydzień temu sypnołem mu troszkę i teraz mam prawie martwego bambusa :(. Jednak 2 lodyżki i kozenie sa jeszcze zielone wiec nie tracę nadzieji.
I mam pytanko co sadziecie o sypaniu nawozów podczas przesadzania ?
Troszkę?? :wink: tzn. ile?
Przy przesadzaniu zazwyczaj korzenie trochę cierpią, lepiej ich nie obciążać dodatkowym stężeniem soli.

Tarma
Leśniczy

Dużo wody

Post autor: Tarma » 25 maja 2007 00:27

Witam
Chyba dla zmniejszenia stężenia nawozu należy lać przez parę dni duże ilości wody.
W dużym rozwodnieniu nawozu lepiej roślinki przetrwają.
Pozdrawiam Tarma

Awatar użytkownika
Scorpimen
Kontaktowanie:

Post autor: Scorpimen » 25 maja 2007 08:00

W sumie to sypnąłem niecałą garść tego nawozu.
A sztuczka z dużą ilością wody to raczej na inna okazje, bo teraz juz mija trochę czasu od nawożenia i sie chyba nawóz sam rozszedł po ziemi.

bebe21
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2012

Re: Choroba liści [ żółkną ]

Post autor: bebe21 » 29 lip 2012 20:47

Witam. Z moim bambusem zaczęło dziać się podobnie. Żółkną liście. Obcięłam chyba połowę. :/ A jakiś czas temu zauważyłam, że korzenie wyszły przez dziurkę w doniczce i się rozgałęziły pod nią. Wystraszyłam się, ale nic się z nim nie działo. Aż do tej pory. Czy to wina tych korzeni??? Co z nimi zrobić jeśli tak? Proszę, podpowiedzcie jeśli możecie...

Awatar użytkownika
myszel.b
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2011

Post autor: myszel.b » 30 lip 2012 16:01

bebe21 pisze:Witam. Z moim bambusem zaczęło dziać się podobnie. Żółkną liście. Obcięłam chyba połowę. :/ A jakiś czas temu zauważyłam, że korzenie wyszły przez dziurkę w doniczce i się rozgałęziły pod nią. Wystraszyłam się, ale nic się z nim nie działo. Aż do tej pory. Czy to wina tych korzeni??? Co z nimi zrobić jeśli tak? Proszę, podpowiedzcie jeśli możecie...
Moze przesadzic w wieksza doniczke?

Awatar użytkownika
rjz
Leśniczy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2012

Post autor: rjz » 04 sie 2012 20:59

A jaki to bambus?

ODPOWIEDZ