Irlandia - Dublin

Miejsca, które warto odwiedzić.

Moderatorzy: Sobal, Gantz, calvi

Awatar użytkownika
NorthEast
Mowgli
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2012

Irlandia - Dublin

Post autor: NorthEast » 10 lis 2013 12:00

W Dublinie bambusy rosną na każdym kroku. Na trawnikach nad garażami, przy przystankach tramwajowych, na podwórkach...
Byłem tam w lipcu i mieli "niespotykaną suszą" (3 tygodnie bez deszczu) więc wiele z nich wyglądało mizernie, ale były też okazy robiące niesłychane wrażenie.
Szczególnie ładne znalazłem w National Botanic Gardens w Dublinie - w palmiarni Bambusa vulgaris po sam sufit, a na wewnątrz mnóstwo rużnych odmian i gatunków - niektóre opisane, inne nie.

Bambusa vulgaris
DSC_0442.JPG
DSC_0486.JPG
Przy alejce
Pod Dublinem jest mini zoo z atrakcjami dla całej rodziny - taka reklama fabryki chipsów - Tayto park. Ładnie mają urządzoną zieleń z mnóstwem bambusów.
DSC_1603.JPG
Ujęcie tego budynku mają na swojej stronie, lecz rośliny tam są jeszcze małe

maczos23
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2013

Re: Irlandia - Dublin

Post autor: maczos23 » 07 gru 2013 17:26

Widać starsze bambusiki ;)

kklock
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2014

Post autor: kklock » 06 sty 2014 14:54

Fajowe zdjęcia :)

Przy pierwszej wizycie w Irlandii wzięło mnie to totalnie z zaskoczenia - nie spodziewałem się, że mają tego tam tyle. Zawsze mi się wydawało, że to kraj klimatycznie nieco podobny do naszego, więc i rośliny w miastach itp. powinni mieć podobne. A tu takie halo - u nas w całym kraju zebrało by się może tyle bambusów w miastach, co u nich w samym Dublinie :D

Krzysztof Magoń
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2011

Post autor: Krzysztof Magoń » 09 sty 2014 20:53

Na zachodzie ludzie są bardziej oświeceni jeżeli chodzi o u prawe roślin
U nas ludzie się boją wyliczają tylko negatywne skutki sadzenia obcych roślin :x nie stety
to pietą Achillesową jeżeli chodzi o na przykład o u prawe palm w Polsce,Bambusów, Araukarii, migdałowców ,brzoskwiń,Moreli,cedrów ,Sekwoi i wielu innych roślin
co do drzew owocowych takich jak morela czy brzoskwinia bardziej ale
ludzie uprawiają gorsze Rzeczy np:orzech włoski który pod nie mal że każdym względem
jest nie bezpieczny dla polskiego Środowiska a na wet ogrodu owoce o wszem są pożyteczne ale wszystko ine liście, kora ,trociny ,łupiny,są toksyczne
a bambus w zasadzie ma same zalety u mnie przy bambusie u tworzyło się zupełnie inne środowisko biologiczne pająki ,biedronki,motyle, dżdżownice, koniki polne, muchy, ważki na przykład czerwonej ważki do tej pory nie zaobserwowałem nigdzie indziej za zwyczaj są błękitne granatowe niebieskie a u mnie pojawiła się przy bambusie ważka czerwona
z pająków pojawił się przy bambusach Kolczak zbrojny co tylko potwierdza że bambus ma korzystny wpływ na środowisko
do tego bambus pomaga utylizować zakopane w ziemi odpady miękkie jak folię ,odpady organiczne, butelki.A na przykład z grzybów u mnie pod bambusem pojawił sie 2 lata temu Okratek Australijski

ODPOWIEDZ