wytrztmałość bambusów

Bambus - Opisy gatunków i odmian rosnących w Polsce.

Moderatorzy: Sobal, Gantz, calvi

Twinbamboo
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2010

wytrztmałość bambusów

Post autor: Twinbamboo » 20 gru 2010 00:38

Witam
chciałbym wykorzystać rurki bambusa do zbudowania kompozytu o osnowie żywicy polimerowej. Będzie to element płytowy ,przeznaczony do przenoszenia naprężeń pochodzących od zginania ( zatem ściskających i rozciągających ) wzdłuż osi podłużnej rurki bambusowej . Zanim jednak go wykonam będe musiał poddać bambus obróbce plastycznej . Zależy mi zatem na wytrzymałości bambusa na obciążenia mechaniczne oraz na jego podatności do obróbki plastycznej . Proszę o radę co do gatunku bambusa nadającego się do tego typu zastosowań (jeśli można proszę o stronę gdzie można by kupić takowy) , nie wiem też czy można wyginać tylko młode pędy czy również te już wyschnięte ponadto czy impregnować/zabezpieczać bambus przed procesami przeróbki. Za odpowiedź z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
kristoff
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0

Re: wytrztmałość bambusów

Post autor: kristoff » 21 gru 2010 00:01

Witaj.
Gdyby dane na temat wspomnianego elementu były pełniejsze, znalezienie odpowiedniego gatunku stałoby się prostsze.
Jakiej wielkości miałaby być wspomniana płyta? Jak duże obciążenia miałaby przenosić? Jakiej średnicy "rurki" są Ci potrzebne?
Chcesz kupić roślinę, czy same tyczki?

Twinbamboo

Post autor: Twinbamboo » 21 gru 2010 11:02

Dziękuje za odpowiedź. Zaczynając ma to być element z którego zbuduje blat deskorolkowy. Wymiary(patrząc z góry) płyty to 270x900 [mm]-jest to wymiar obróbkowy. Siła jaka stale działa na cały element to 800[N] , ale trzeba to przeliczać raczej na naprężenia pochodzące od jednej nogi, które wynoszą około 0,02 [MPA] lecz mogą one znacznie wzrastać w przypadku skoków gdyż zmieniają się dynamicznie i bez badań są ciężkie do ustalenia. Średnice rurek potrzebne do budowy elementu wachają się od 4 do 8 [mm] gdyż chce wypróbować kilka opcji. W tej chwili chce kupić same tyczki. Mam jeszcze pytanie , mianowicie czy są katalogi wytrzymałościowe bambusów? i dalej proszę o wskazanie odpowiedniego gatunku .

Awatar użytkownika
bulion77
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2012
Kontaktowanie:

Post autor: bulion77 » 22 gru 2010 00:40

Rampa dla skateboardingu?
3mam qciuki zatem.
konto na facebook-u

Michał Jerzy Makara

Awatar użytkownika
kristoff
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0

Post autor: kristoff » 22 gru 2010 14:57

Twinbamboo pisze:...Mam jeszcze pytanie , mianowicie czy są katalogi wytrzymałościowe bambusów?...
Nigdy czegoś takiego nie widziałem.

Najlepszym materiałem, jaki możesz próbować pozyskać jest Pseudosasa amabilis. Niestety nie spotkasz jej rosnącej w Polsce...
poles 011.jpg
"Tonkin"
Pewien człowiek na forum reklamuje się jako dostawca wspomnianych tyczek, więc możesz próbować się z nim dogadywać(niestety tylko po angielsku).
Phyllostachys rubromarginata i nuda mogą być dobrym zamiennikiem.

bulion77 pisze:Rampa dla skateboardingu?
3mam qciuki zatem.
Rampa o wymiarach 27x90 cm??
Czytanie ze zrozumieniem boli? Widzę, że pisanie po Polsku również...

Twinbamboo

Post autor: Twinbamboo » 25 gru 2010 17:09

Dziękuje bardzo.

ODPOWIEDZ