Spis bambusów rosnących obecnie w Polsce w gruncie.

Bambus - Opisy gatunków i odmian rosnących w Polsce.

Moderatorzy: Sobal, Gantz, calvi

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Spis bambusów rosnących obecnie w Polsce w gruncie.

Post autor: Sobal » 24 sie 2004 15:00

"Bambusy w Polsce" opracowane przez Bpjea z grupy pl.rec.ogrody.

http://www.geocities.com/drzewa98/bambusy.htm
Ostatnio zmieniony 21 lut 2006 16:30 przez Sobal, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Bpjea
Gajowy

Re: Bambusy w Polsce

Post autor: Bpjea » 03 wrz 2004 03:33

Dzieki uprzejmosci p. Piotra Banaszczaka w spisie znalazly sie takze gatunki bambusow rosnacych w arboretum w Rogowie.

Pozdrawiam,
Bpjea

Awatar użytkownika
Szymon
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Szymon » 03 lis 2005 22:18

Bpjea,
Znam kilka miejsc, tj. Arboretum w Przelewicach, Arboretum w Wojsławicach, OB w Poznaniu, które można byłoby dodać do spisu. Co o tym myślisz?
Co do bambusów z Rogowa to niektóre już padły. Może to też jakoś zaznaczyć w spisie albo je usunąć?
Pozdrawiam

Klog
Mowgli

Post autor: Klog » 04 lis 2005 05:27

A co jest w OB w Poznaniu?
Bardzo chętnie się przejdę tylko muszę wiedzieć czego szukać.

Awatar użytkownika
Szymon
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Szymon » 04 lis 2005 11:43

Klog pisze:A co jest w OB w Poznaniu?
W OB. w Poznaniu warte zobaczenia są przede wszystkim Sasa palmata i Pleioblastus pygmaeus (syn. Sasa pygmaea). Poza tym mają tam Pseudosasa japonica, Fargesia murielae, Sasaella ramosa, Ph. aurea i kilka Pleioblastusów. W tym roku posadzili też 6-7 m Phyllostachysa z Niemiec. Nie wiem dokładnie co to za gatunek.
Pozdrawiam i miłego zwiedzania :)

Awatar użytkownika
Bpjea
Gajowy

Post autor: Bpjea » 05 lis 2005 23:49

Szymon pisze: Znam kilka miejsc, tj. Arboretum w Przelewicach, Arboretum w Wojsławicach, OB w Poznaniu, które można byłoby dodać do spisu. Co o tym myślisz?
Chetnie dodam. Potrzebuje wiecej danych, a najlepiej jakis oficjalny spis z tamtych ogrodow.
Szymon pisze: Co do bambusów z Rogowa to niektóre już padły. Może to też jakoś zaznaczyć w spisie albo je usunąć?
Jesli cos padlo, to ze spisu zostanie usuniete.

Pozdrawiam,
Bpjea

Klog
Mowgli

Post autor: Klog » 08 lis 2005 23:14

Trochę [OT]
Pierwsza próba zwiedzenia OB w Poznaniu spaliła na panewce - ogród z niewiadomych przyczyn był zamknięty.
Byłem w niedzielę, żadnej informacji oczywiście nie było :x. Takich jak ja było więcej i średnio co 2 minuty ktoś całował klamkę :evil:

Piszę żeby ostrzec: jak ktoś będzie się przypadkiem wybierał to niech wcześniej spróbuje do nich zadzwonić.

Awatar użytkownika
Mariusz_Surowinski
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Mariusz_Surowinski » 04 sty 2006 16:00

Próbuje zglebic troche systematyke bambusów - przegladalem liste Bpjea i znalazlem niescislosci w nazewnictwie, np. Arundinaria viridistriata 'Vagans' to obecnie Sasella ramosa, Pleioblastus variegatus to P. fortunei - wszystkiego jeszcze nie zanalizowalem ale moze by to uaktualnic?

Awatar użytkownika
Bpjea
Gajowy

Post autor: Bpjea » 07 sty 2006 01:20

Ognik pisze:Próbuje zglebic troche systematyke bambusów - przegladalem liste Bpjea i znalazlem niescislosci w nazewnictwie, np. Arundinaria viridistriata 'Vagans' to obecnie Sasella ramosa, Pleioblastus variegatus to P. fortunei - wszystkiego jeszcze nie zanalizowalem ale moze by to uaktualnic?
Uaktualniam. Nie moge zmieniac wszystkiego jak tylko wiatr zawieje ;)
Niech nazewnictwo bambusow okrzepnie troche, bo nawet botanicy nie sa jednomyslni.
U mnie A. viridistriata jest tylko dla scislosci, bo taka nazwe otrzymalem ale jest wskazanie, ze to synonim Pleioblastusa (P. viridistriatus). (nie spotkalem wskazania na Sasaella ramosa w przypadku tej Arundinarii - musze tez wybierac nazewnictwo najczesniej uzywane, bo sam nie moge narzucac tu regul). Tez przegladalem nazewnictwo bambusow i mysle, ze w spisie nazwy sa i tak postepowe, bo moglbym przeciez Bashanie do Arundinarii zaliczyc na rowni z Pleioblastusami ;)

Pozdrawiam,
Bpjea

Awatar użytkownika
Mariusz_Surowinski
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Mariusz_Surowinski » 09 sty 2006 13:22

Ja sugeruje tylko. Mnie to zamieszanie w nazewnictwie prawde mówiac przeraza. Ale jesliby ktos zaproponowal mi tanio kupno Sasaella ramosa to bybym go kupil nie wiedzac jeszcze pare dni tenu ze juz go mam. Myslisz ze ta Arundinaria z Rogowa to nie ta sama jaka podaje np. brytyjski Plant Finder, podajac pod nazwa A. vagans odnosnik do S. ramosa?

Awatar użytkownika
Mariusz_Surowinski
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Mariusz_Surowinski » 09 sty 2006 15:43

Bpjea, jesli masz jakies kontakty z Rogowem to moze bys sprobowal dowiedziec sie skad maja ta Arundinarie 'Vagans'. Moze by dalo rade dowiedziec sie u producenta jak obecnie jest klasyfikowana? Chcialbym wiedziec co naprawde mam...

Awatar użytkownika
Bpjea
Gajowy

Post autor: Bpjea » 12 sty 2006 04:42

Ognik pisze:Bpjea, jesli masz jakies kontakty z Rogowem to moze bys sprobowal dowiedziec sie skad maja ta Arundinarie 'Vagans'. Moze by dalo rade dowiedziec sie u producenta jak obecnie jest klasyfikowana? Chcialbym wiedziec co naprawde mam...
Do Rogowa trafila z wroclawskiego OB. Wszystko wskazuje na to, ze jest to Pleioblastus viridistriatus 'Vagans'.

Pozdrawiam,
Bpjea

Awatar użytkownika
Szymon
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Szymon » 17 lut 2006 16:12

Ognik pisze:Ja sugeruje tylko. Mnie to zamieszanie w nazewnictwie prawde mówiac przeraza. Ale jesliby ktos zaproponowal mi tanio kupno Sasaella ramosa to bybym go kupil nie wiedzac jeszcze pare dni tenu ze juz go mam. Myslisz ze ta Arundinaria z Rogowa to nie ta sama jaka podaje np. brytyjski Plant Finder, podajac pod nazwa A. vagans odnosnik do S. ramosa?
Arundinaria viridi-striata 'Vagans' to obecnie rzeczywiście Pleioblastus viridistriatus 'Vagans'. Natomiast z tego co wiem to Sasaella ramosa jest w dalszym ciągu Sasaella ramosa i nie jest synonimem dla tych powyższych...
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Mariusz_Surowinski
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Mariusz_Surowinski » 11 mar 2006 20:07

W jakiej ksiazce (ew stronie www) znajduje sie w miare doklodny opis wygladu A. viridistriata 'Vagans"? Bede wdzieczny za naprowadzenie ...

Awatar użytkownika
Szymon
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Szymon » 12 lut 2007 17:19

Ognik! Pleioblastus viridistiatus to gatunek o ślicznym, złocistym zabarwieniu liści, natomiast Pleioblastus viridistriatus 'Vagans' (dawniej Arundinadia viridistriata 'Vagans') ma liście zielone, błyszczące i ma pokrój krzewiasto-okrywowy. Sasaella ramosa(chyba ta nazwa jest częściej używana) jest synonimem dla Pl. viridistritus 'Vagans'. Miałeś rację.

ODPOWIEDZ