Zamieszanie w nazewnictwie

Bambus - Opisy gatunków i odmian rosnących w Polsce.

Moderatorzy: Sobal, Gantz, calvi

Awatar użytkownika
Szymon
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Zamieszanie w nazewnictwie

Post autor: Szymon » 20 paź 2005 14:37

Chciałem zwrócić uwagę na zamieszanie panujące w nomenklaturze bambusów. Dezorientację powodują wymyślane pospolite nazwy oraz zmiany nazw, które dość często miały miejsce w przeszłości. Powszechne angielskie i północnoamerykańskie nazwy są niejasne i mogą dotyczyć więcej niż jednego gatunku.
Głównym obszarem zamieszania w używaniu starych nazw botanicznych jest poziom rodzaju, ale czasem dotyczy on też gatunków.
Lista synonimów i współcześnie stosowanych nazw znajduje się m. in. w książce "Hardy bamboos" Paula Whittakera. Można też znaleźć listę synonimów na http://www.americanbamboo.org/SpeciesSo ... ommonNames oraz na http://bambooweb.info.
Najmniej śmiesznie jest kiedy w jednym źródle dwie nazwy używane są jako synonimy, a w innym opisane są jako dwa gatunki o odmiennych cechach. A z taką sytuacją też się spotkałem i dotyczyła ona współcześnie wydawanych książek....

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

spolszczanie

Post autor: Sobal » 09 maja 2007 10:43

W albumie "Trawy turzyce, sity, kosmatki" (Beata Grabowska i Tomasz Kubala) są ciekawe nazwy polskie, np.:
Fargesia murielae 'Jumbo' - Fargezja Muriel (F. parasolowata)
Fargesia nitida - Fargezja lśniąca
Phyllostachys aureosulcata - Fylostachys żółtobruzdkowy
Phyllostachys bambusoides - Fylostachys bambusowaty
Phyllostachys heterocycla f. pubescens - Fylostachys różnowęzłowy forma omszona
Phyllostachys iridescens - Fylostachys czerwonołuski
Phyllostachys bissetii - Fylostachys Bisseta
Phyllostachys nigra - Fylostachys czarny
Phyllostachys viridiglaucescens - Fylostachys zielonosiny
Phyllostachys vivax - Fylostachys długowieczny
Pleioblastus auricomus - Plejoblastus złotowłosy
Pleioblastus shibuyanus - Plejoblastus szibujański
Pleioblastus viridistriatus - Plejoblastus paskowany
Pseudosasa japonica - Pseudosasa japońska
Sasa kurilensis - Sasa kurylska
Sasa palmata - Sasa dłoniasta
Sasa veitchii - Sasa Veitcha
Sasa pygmaea - Sasa niska
Sasa ramosa - Sasa gałęziasta

Co o tym myślicie?
Mi się podobają - zwłaszcza Fylostachys różnowęzłowy forma omszona :)

PS. Jakby ktoś zobaczył jakąś moją literówkę to dajcie znać...
][
][
][Sobal

Awatar użytkownika
dj
Mowgli

Post autor: dj » 09 maja 2007 11:58

Już kiedyś miałem zagaić dyskusję nt. polskobrzmiących nazw dla bambusów i chciałem coś zaproponować ale jakoś nic dotąd nie wymyśliłem :? . Może propozycje forumowiczów mnie zainspirują :) Nazwy które wypisałeś są nawet niezłe ale myślałem też o nawach łatwiej wpadających w ucho no i oddających charakter roślinki w stylu np. "Gwiazda Betlejemska" czy choćby "Bieluń". Można by założyć nowy wątek z propozycjami nazw, a potem "komisyjnie" wybrać coś ładnego :) .
Pozdrawiam dj
--------------------------------

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 09 maja 2007 15:07

Nie wiem czy jesteśmy wystarczająco "opiniotwórczy" :)

Myślę, że kto pierwszy ten lepszy. Jak się przyjmie jakaś nazwa to już nic tego nie zmieni...

Awatar użytkownika
dj
Mowgli

Post autor: dj » 09 maja 2007 15:45

> Myślę, że kto pierwszy ten lepszy. Jak się przyjmie jakaś nazwa to już nic tego nie zmieni...

Pisząc "komisyjnie" miałem właśnie to na myśli tylko, że nazwa musi się przyjąć w gronie forumowiczów, a dopiero potem można ją krzewić w narodzie 8) No i żeby ktoś był "pierwszy i lepszy" to musi tę nazwę wymyślić i się z pozostałymi nią podzielić, a jak nazwa się przyjmie to taki "ktoś" zostanie oficjalnie jej autorem, przynajmniej na tym forum.
Pozdrawiam dj

Awatar użytkownika
Mariusz_Surowinski
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Mariusz_Surowinski » 09 maja 2007 21:32

Można tworzyć nazwy, nawet ładne. Tylko po co?

Awatar użytkownika
dj
Mowgli

Post autor: dj » 10 maja 2007 08:09

Żeby było łatwiej wymówić i zapamiętać?
Pozdrawiam dj

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 11 maja 2007 11:16

Pani Beata Grabowska, jak przeczytałem, prowadzi Dział Systematyki Roślin w Ogrodzie Botanicznym UAM a pan Tomasz Kubala jest doktorantem w Katedrze Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Gdańskiego.
Jeśli oni są autorami nazw Polskich to raczej wiedzą co robią. Podejrzewam, że nadawanie nazw polskich rządzi się pewnymi dość ścisłymi regułami i nie należy ich mylić z nazwami handlowymi, popularnymi czy obiegowymi.
][
][
][Sobal

Awatar użytkownika
dj
Mowgli

Post autor: dj » 11 maja 2007 15:38

No dobra myślałem, że to dobry pomysł, ale skoro nam "niedoktorantom" nie wolno nadawać bardziej przyswajalnych nazw naszym ulubionym roślinkom bo "nie wiemy co robimy" to się poddaję :( . Być może systematykom trzeba pomóc w nadawaniu nazw bo coś słabo im idzie albo może już wymyślili ale ich nie upowszechniają :roll: .
Może się zagalopowałem, ale sami zobaczcie, jak ciężko jest zapamiętać te wszystkie nazwy, a jeszcze je wymówić... Na pewno łatwiej będzie spytać w sklepie o Plejoblastusa paskowanego niż o Pleioblastus viridistratus. Ja się w końcu nauczę tych wszystkich nazw bo bambusy stały się moją pasją ale ktoś inny zamiast łamać sobie język kupi np. laurowiśnię i już mamy jednego miłośnika bambusów mniej :( Wprawdzie Stowarzyszenie nie powstało, ale to właśnie min upowszechnianie należało do jego celów statutowych.
Na koniec abstrahując od tego co napisałem czy nie mamy prawa do własnych nazw popularnych, obiegowych czy nawet handlowych, jeśli ktoś handlem się zajmuje?
Jeśli ktoś chciałby mi nawrzucać to i tak do poniedziałku się nie odezwę :)
Pozdrawiam dj

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 11 maja 2007 16:04

:D ;)
Nie przejmuj się, język jest tworem żywym i tworzonym przez ludzi i żaden instytut języka polskiego nie narzuci ludziom jak mają mówić.

Niektóre polskie nazwy już funkcjonują, np. chyba większość wie co miałbym na myśli mówiąc "Bambus wodny"?

Awatar użytkownika
Mariusz_Surowinski
Gajowy
Kontaktowanie:

nazwy łac.

Post autor: Mariusz_Surowinski » 21 lut 2009 18:05

Szymon pisze:Nie znoszę odmieniać tych łacińskich nazw
Ja też, zazwyczaj staram się pisać odmiana '....' ale nieraz się nie da. Pisywałem też Fargesia sp. ale to też sztuczne. Może najlepiej byłoby spolszczyć nazwy łacińskie niż tworzyć nowe. Częstość używania tworzy regułę. Jak my zaczniemy tak pisać to się przyjmie. Za to jest inny problem - wyszukiwarki nie wiedzą co to odmienianie przez przypadki. :wink:

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Re: Bambusy w wielkopolsce

Post autor: Sobal » 21 lut 2009 21:11

Ktoś już nawet zrobił pierwszy krok: http://bambusy.pl/viewtopic.php?f=3&t=2 ... chys#p4341
][
][
][Sobal
http://www.bambusy.pl

Awatar użytkownika
Mariusz_Surowinski
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Mariusz_Surowinski » 21 lut 2009 22:41

Wolałbym oryginalną pisownię z polską końcówką. A może nie warto? Tylko, że ja łacińskim nazewnictwem posługuję się codziennie i chyba nie jestem dobrym ekspertem w tej dziedzinie. Maciek, zrób może jakąś ankietę, pozbieramy opinie...

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 23 lut 2009 20:11

Trzeba pomyśleć pod kątem popularyzacji. Na zachodzie też mają swoje angielskie nazwy i prędzej czy później powstaną takie polskie, można tylko sugerować bo jak będzie za trudno to i tak ludzie wymyślą sobie swoje łatwiejsze. Język jest żywym tworem i nie co marzyć żeby nad nim całkiem panować.
Uważam, że na początek można zacząć podwójnie: Fargezja, Filostachys, Baszania

Fylostachys mi się nie podoba zwłaszcza, że nie pisze się "Fylodendron" a źródłosłów chyba ten sam...
][
][
][Sobal
http://www.bambusy.pl

Awatar użytkownika
Oaza-Palmy
Krzewiciel
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2010
Kontaktowanie:

Re: Zamieszanie w nazewnictwie

Post autor: Oaza-Palmy » 16 maja 2011 19:18

Witam! Dyskusja na temat polskiego nazewnictwa bambusów ucichła, a ja chciałabym ją odświeżyć i zapytać Was o zdanie. Otóż coraz więcej klientów zwraca uwagę na to, że trudno się posługiwać łacińskimi nazwami, trudno je zapamiętać itd. Z tego względu zastanawiam się, czy na stronie naszego sklepu nie wprowadzić jako 'nazwy główne' nazw polskich (podanych przez Panią Grabowską i Pana Kubala). Zastanawiam się ewentualnie nad nazwami popularnymi-opisowymi typu 'Bambus złotowłosy'. Bardzo proszę o Wasze opinie na ten temat, przykro się słucha uwag typu 'moglibyście dać im jakieś normalne nazwy, normalny człowiek tego nie przeczyta':)

ODPOWIEDZ