Bambusy i Kasztan jadalny (castanea) kupię

kupię

Moderatorzy: Sobal, Gantz

Awatar użytkownika
Dominik
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2016
Kontaktowanie:

Bambusy i Kasztan jadalny (castanea) kupię

Post autor: Dominik » 27 kwie 2013 09:46

Witajcie, poszukuję szczepionego kasztana jadalnego (castanea sativa). Wysokość najlepiej ok 150-200 cm, ale najbardziej zależy mi na grubym pniu. Wiem że na południu w okolicy Opola jest szkółka która je produkuje ale w najbliższczym czasie nie wybieram się w tą okolicę a chciałbym uzupełnić nasadzenia. Ponadto przydało by się kilka niewielkich Phyllostachys aureosulcata spectabilis, Pseudosasa japonica i parę innych. Proszę pisać w tej sprawie na PV lub gg 4866676
Pozdrawiam! Dominik
Pisząc o bambusach uprawianych całorocznie w gruncie mam zawsze na myśli rośliny osłaniane i przyginane do gruntu - zimą, szczególnie wtedy gdy temperatury spadną do -15/-20 stopni.

http://www.drzewa.oleander.pl - amatorski spis drzew i krzewów, wymiana

nelp
Krzewiciel
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2011

Re: Bambusy i Kasztan jadalny (castanea) kupię

Post autor: nelp » 27 kwie 2013 11:44

w starkl w tym roku kupiłem kasztana za 10zl chociaż nie jest aż tak wysoki jak potrzebujesz na moje oko ma max 100cm, kupowałem przy okazji kupna musa basjoo i Ensete ventricosum 'Maurelli', bo skoro koszty wysyłki są te same to szkoda było by nie kupić:)

Awatar użytkownika
Dominik
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Dominik » 27 kwie 2013 22:37

Dziękuję za informację Nelp. Czy sadzonki kasztana jadalnego które oferuje Starkl są szczepione (miejsce szczepienia jest dobrze widoczne) ? Piszą na stronie że wysyłają rośliny z gołym korzeniem. Jak oceniasz zabezpieczenie roślin przed przeschnięciem? Pozdrawiam serdecznie!
Pisząc o bambusach uprawianych całorocznie w gruncie mam zawsze na myśli rośliny osłaniane i przyginane do gruntu - zimą, szczególnie wtedy gdy temperatury spadną do -15/-20 stopni.

nelp
Krzewiciel
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2011

Post autor: nelp » 28 kwie 2013 15:19

miejsca szczepienia nie widać za bardzo, może jest na wysokości korzeni , sadzonka bardzo dobrze zabezpieczona przed przeschnięciem korzeni, na tyle dobrze, że się nie śpieszyłem z wsadzeniem do gruntu, jak zmierzyłem ma 80cm pień + korzenie ok 30cm razem kolo 110cm, jeśli taka sadzonka ci wystarczy to polecam, sądzę że problemów z zimowaniem nie będzie miał . Teraz jest jeszcze promocja z wysyłką gratis (kurier za pobraniem normalnie za 14,50) , szkoda że się tak pośpieszyłem z kupnem...
pod spodem zdjęcia z dzisiaj
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Dominik
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Dominik » 28 kwie 2013 23:17

W Starkl mają godne polecenia cenowo - bananowce abisyńskie, sam kupiłem 2 szt. Dam znać jak dostarczą czy były warte polecenia.

Ten kasztan z Twojego zdjęcia to jest siewka. Dobrze że zabezpieczyli korzenie w ten sposób, bo kasztany jadalne są niezwykle wrażliwe na uszkodzenie systemu korzeniowego. Nawet przesadzając je przed wypuszczeniem liści są duże straty sadzonek.

Warto tą roślinkę lekko cieniować w miejscu posadzenia przez tydzień lub dwa (aby zmniejszony system korzeniowy dał radę dojść do siebie przed wypuszczeniem liści przez roślinę).

Kasztany jadalne (siewki) można kupić w wielu miejscach, także u mnie (ceny ok 10-20 zł/szt).

Jeśli chodzi o drzewka już owocujące to najbardzej poszukiwane są okulanty lub uzyskane ze sztorbów (czyli fragmentów z drzewa już owocującego).

Znalazłem 2 źródła ale jeszcze dogaduję szczegóły. Dam znać jak rośliny przyjadą do mnie.

Awatar użytkownika
Dominik
Gajowy
Kontaktowanie:

Kupię phyllostachys atrovaginata i kasztana jadalnego

Post autor: Dominik » 28 maja 2013 23:20

Aktualizacja wpisu.

Bananowce ze Starlka są w miarę ok, ale pakują rośliny do mieszanki torfowo trocinowej i to wydaje się nie być zbyt dobre rozwiązanie bo trociny podczas zimowania mogą pokrywać się pleśnią. Szczepionych kasztanów jadalnych jednak nie znalazłem (w przystępnej cenie). Kupiłem wprawdzie w jednej firmie gdzie twierdzą że to drzewka rozmnożone wegetatywnie, ale kształt drzewek tego nie potwierdza. W innym miejscu koszt wysyłki był na tyle wysoki że zrezygnowałem z zakupu (wysyłka = 40 zł za niewielką sadzonkę). Są na rynku jeszcze drzewka w cenie powyżej 400 zł ale po takiej cenie to nawet nie warto polecać.

Obecnie szukam sadzonki bambusa phyllostachys atrovaginata. Jednak postanowiłem pobawić się w uprawę tego gatunku. Zamówiłem ją wprawdzie w egarden, ale na razie czekam już tydzień i nic, zero odzewu na zamówienie. Zobaczymy jak sprawa się wyjaśni.

Do czasu wyjaśnienia - oferta zakupu na tym forum jest aktualna (jeśli kupię go gdzie indziej napiszę o tym tutaj). gdyby ktoś miał go na sprzedaż lub wymianę to proszę pisać na PW.

malgosiaD

Post autor: malgosiaD » 17 lis 2016 13:22

nelp pisze:kasztany jadalne to w sprawdzonym sklepie http://clementfaugier.pl zaopatruję się tam i jestem zadowolona

ODPOWIEDZ