Zima 2018/2019

Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła... Tematy związane okresem zimowym.

Moderatorzy: Sobal, Gantz

Awatar użytkownika
Szymon
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Zima 2018/2019

Post autor: Szymon » 14 sty 2019 19:09

Styczeń za pasem, więc zakładam nowy temat. Póki co zima bez ekstremalnych mrozów z okresami dłuższych odwilży. Zobaczymy jak będzie dalej. Nie bardzo wierzę w te długoterminowe prognozy, ale na accuweather.com podają że do końca stycznia ma być raczej łagodnie. Być może jakiej większe mrozy będą w lutym. Zobaczymy.
Póki co da się zauważyć nieznaczne uszkodzenia na liściach, ale tylko u tych najbardziej wrażliwych liście istotnie "trącone".
bambusy pod W-wą http://www.hoser.pl wysyłka bambusów http://www.fargesia.pl

Łukasz.w
Mowgli
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2014

Re: Zima 2018/2019

Post autor: Łukasz.w » 20 sty 2019 16:18

Faktycznie, zima w pełni (prawie środek), a bambusy mają się dobrze. U nas pod górami ciągnie się z przerwami od listopada ale jest wilgotna, z licznymi opadami śniegu na zmianę z odwilżami i tylko lekko mroźna. Gdyby tak było do wiosny to nie mam nic przeciwko, wymarzona zima dla ogrodu, zwłaszcza po suchym roku (gorzej z ludźmi - dla nas trochę uciążliwa, mało słońca i dużo odśnieżania - no ale roślinki najważniejsze :wink: ). Co prawda widać na horyzoncie trochę większych, suchych mrozów na końcu stycznia i w lutym ale to tylko jeden z możliwych scenariuszy i może zostanie jak było - oby...

Poniżej moje bambusy - stan na 19-go stycznia (wielkie Ph. bissetii i Ph. aureosulcata Aureocaulis oraz przywalony śniegiem młodszy Ph. nuda - wcześniej Twój wychowanek Szymonie :) ):
LW-40D-19-1659r.jpg
LW-40D-19-1675r.jpg
LW-40D-19-1664r.jpg

Awatar użytkownika
Szymon
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Post autor: Szymon » 26 sty 2019 01:03

U nas bambusy wyglądają podobnie, z tym że liście u tych bardziej wrażliwych gatunków nie prezentują się tak świeżo, a Fargesia angustissima czy Chusquea culeou do zimozielonych już zaliczyć nie można :roll: . W sumie już się nauczyłem, że do oceny jak bambusy przezimowały, to najpierw zima musi się skończyć :) , a decydująca jest zwykle druga połowa, szczególnie końcówka. Póki co u nas ekstremalna temperatura -11,7 st C (w nocy z 7 na 8 stycznia), a temperatura gruntu na głębokości 10 cm cały czas pomału spada, ale ciągle na plusie (teraz jest 1,2 C).
Łukaszu Twoje bambusy rosną, gdzieś na Pogórzu Ciężkowickim-w sumie to bardzo ciekawa lokalizacja. Nieco na północ jest Kotlina Sandomierska z całkiem przyjaznymi warunkami, zwłaszcza ta jej zachodnia część, a na południu Beskid Sądecki ze znacznie cięższym dla bambusów klimatem górskim. Domyślam się, że u Ciebie jest tak pomiędzy.
bambusy pod W-wą http://www.hoser.pl wysyłka bambusów http://www.fargesia.pl

Łukasz.w
Mowgli
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2014

Post autor: Łukasz.w » 27 sty 2019 18:30

Z tą oceną przezimowania to racja - jak mówią nie chwal dnia przed zachodem słońca, a zima lubi być czasem złośliwa pod koniec :? W każdym razie człowiek się cieszy z tego, że jest dobrze bo wiosna coraz bliżej, a pierwsza połowa zimy była łaskawa. Zresztą na ten moment nie widać na horyzoncie wielkich mrozów, tylko trochę odwilży - czas dla roślin aby nieco odsapnąć :) .

Masz rację Szymonie, lokalizacja mojego ogrodu jest naprawdę ciekawa. To jest akurat sam próg pogórza, łagodne zbocza SW na wierzchowinie zlokalizowane 50-60 m powyżej den okolicznych dolin. Z góry ode mnie widać ciepły Tarnów, a moje dane klimatyczne gromadzone od wielu lat (wszystko jak należy, w klatce meteo na 2 m) pokazują, że temperatury są bardziej wyrównane, o mniejszej amplitudzie, a wartości minimalne często wyższe o 3-5*C w stosunku do stacji w Tarnowie. Do tego, jak to bliżej gór, sumy opadów są wyższe (choć potrafi być sucho) i tylko zimowe wiatry, a zwłaszcza halny dokazują na górce stresując nieco wrażliwsze rośliny. Dla nas to akurat plus, bo powietrze zimą podczas sytuacji smogowych jest wyraźnie lepsze niż w sąsiednich dolinach i Tarnowie (o Krakowie, w którym pracuję nie wspominając). W każdym razie warunki klimatyczne umożliwiają mi eksperymentowanie z wrażliwszymi roślinami, z czego skrzętnie korzystam w wolnych chwilach :wink:

mc1
Krzewiciel
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2011

Post autor: mc1 » 03 lut 2019 12:53

Pierwszy raz w tym sezonie spadł śnieg w wiekszej ilosci i od razu przydusił bissetiego. Ale na razie uszkodzeń ani trochę, oby tak dalej
Załączniki
IMG_20190203_112949.jpg

ODPOWIEDZ