Zima 2018/2019

Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła... Tematy związane okresem zimowym.

Moderatorzy: Sobal, Gantz

Awatar użytkownika
Szymon
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Zima 2018/2019

Post autor: Szymon » 14 sty 2019 19:09

Styczeń za pasem, więc zakładam nowy temat. Póki co zima bez ekstremalnych mrozów z okresami dłuższych odwilży. Zobaczymy jak będzie dalej. Nie bardzo wierzę w te długoterminowe prognozy, ale na accuweather.com podają że do końca stycznia ma być raczej łagodnie. Być może jakiej większe mrozy będą w lutym. Zobaczymy.
Póki co da się zauważyć nieznaczne uszkodzenia na liściach, ale tylko u tych najbardziej wrażliwych liście istotnie "trącone".
bambusy pod W-wą http://www.hoser.pl wysyłka bambusów http://www.fargesia.pl

Łukasz.w
Mowgli
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2014

Re: Zima 2018/2019

Post autor: Łukasz.w » 20 sty 2019 16:18

Faktycznie, zima w pełni (prawie środek), a bambusy mają się dobrze. U nas pod górami ciągnie się z przerwami od listopada ale jest wilgotna, z licznymi opadami śniegu na zmianę z odwilżami i tylko lekko mroźna. Gdyby tak było do wiosny to nie mam nic przeciwko, wymarzona zima dla ogrodu, zwłaszcza po suchym roku (gorzej z ludźmi - dla nas trochę uciążliwa, mało słońca i dużo odśnieżania - no ale roślinki najważniejsze :wink: ). Co prawda widać na horyzoncie trochę większych, suchych mrozów na końcu stycznia i w lutym ale to tylko jeden z możliwych scenariuszy i może zostanie jak było - oby...

Poniżej moje bambusy - stan na 19-go stycznia (wielkie Ph. bissetii i Ph. aureosulcata Aureocaulis oraz przywalony śniegiem młodszy Ph. nuda - wcześniej Twój wychowanek Szymonie :) ):
LW-40D-19-1659r.jpg
LW-40D-19-1675r.jpg
LW-40D-19-1664r.jpg

Awatar użytkownika
Szymon
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Szymon » 26 sty 2019 01:03

U nas bambusy wyglądają podobnie, z tym że liście u tych bardziej wrażliwych gatunków nie prezentują się tak świeżo, a Fargesia angustissima czy Chusquea culeou do zimozielonych już zaliczyć nie można :roll: . W sumie już się nauczyłem, że do oceny jak bambusy przezimowały, to najpierw zima musi się skończyć :) , a decydująca jest zwykle druga połowa, szczególnie końcówka. Póki co u nas ekstremalna temperatura -11,7 st C (w nocy z 7 na 8 stycznia), a temperatura gruntu na głębokości 10 cm cały czas pomału spada, ale ciągle na plusie (teraz jest 1,2 C).
Łukaszu Twoje bambusy rosną, gdzieś na Pogórzu Ciężkowickim-w sumie to bardzo ciekawa lokalizacja. Nieco na północ jest Kotlina Sandomierska z całkiem przyjaznymi warunkami, zwłaszcza ta jej zachodnia część, a na południu Beskid Sądecki ze znacznie cięższym dla bambusów klimatem górskim. Domyślam się, że u Ciebie jest tak pomiędzy.

Łukasz.w
Mowgli

Post autor: Łukasz.w » 27 sty 2019 18:30

Z tą oceną przezimowania to racja - jak mówią nie chwal dnia przed zachodem słońca, a zima lubi być czasem złośliwa pod koniec :? W każdym razie człowiek się cieszy z tego, że jest dobrze bo wiosna coraz bliżej, a pierwsza połowa zimy była łaskawa. Zresztą na ten moment nie widać na horyzoncie wielkich mrozów, tylko trochę odwilży - czas dla roślin aby nieco odsapnąć :) .

Masz rację Szymonie, lokalizacja mojego ogrodu jest naprawdę ciekawa. To jest akurat sam próg pogórza, łagodne zbocza SW na wierzchowinie zlokalizowane 50-60 m powyżej den okolicznych dolin. Z góry ode mnie widać ciepły Tarnów, a moje dane klimatyczne gromadzone od wielu lat (wszystko jak należy, w klatce meteo na 2 m) pokazują, że temperatury są bardziej wyrównane, o mniejszej amplitudzie, a wartości minimalne często wyższe o 3-5*C w stosunku do stacji w Tarnowie. Do tego, jak to bliżej gór, sumy opadów są wyższe (choć potrafi być sucho) i tylko zimowe wiatry, a zwłaszcza halny dokazują na górce stresując nieco wrażliwsze rośliny. Dla nas to akurat plus, bo powietrze zimą podczas sytuacji smogowych jest wyraźnie lepsze niż w sąsiednich dolinach i Tarnowie (o Krakowie, w którym pracuję nie wspominając). W każdym razie warunki klimatyczne umożliwiają mi eksperymentowanie z wrażliwszymi roślinami, z czego skrzętnie korzystam w wolnych chwilach :wink:

mc1
Krzewiciel
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2011

Post autor: mc1 » 03 lut 2019 12:53

Pierwszy raz w tym sezonie spadł śnieg w wiekszej ilosci i od razu przydusił bissetiego. Ale na razie uszkodzeń ani trochę, oby tak dalej
Załączniki
IMG_20190203_112949.jpg

Awatar użytkownika
Szymon
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Szymon » 21 lut 2019 11:05

U nas na początku lutego był dokładnie ten sam widok przygiętych pędów :). Widziałem, że 2 pędy nawet się wyłamały.
Zima jak na razie bardzo łagodna-dla bambusów to dobrze, jednak z uwagi na postępujące globalne ocieplenie mnie osobiście to również trochę martwi. :?
Nie wiem dokładnie ile wynosi średnia wieloletnia ekstremalnie niskich temperatur dla Warszawy (wyliczona na podstawie corocznych pomiarów w okresie 35 lat), ale według mapki p. Snowarskiego z 2012 (okres pomiarów 1976-2011 r) powinna mieścić się gdzieś w przedziale od -17,8 do -20,5 st.C.
Tymczasem z ostatnich 9 zim (przy założeniu, że największy mróz tej zimy mamy już za sobą) wychodzi zaledwie -15,9 C.
Zdaję sobie sprawę, że dla wiarygodnej średniej wieloletniej potrzeba właśnie 30 lub 35 lat pomiarów, jednak z drugiej strony, w kontekście szybko postępującego globalnego ocieplenia, takie dane wieloletnie noszą też znamiona danych historycznych.

Z pt na sobotę zapowiadają w nocy -8 C, ale od przyszłego tygodnia ma się znów ocieplić i prawie do połowy marca praktycznie ma być bez mrozów. Zobaczymy.

Łukasz.w
Mowgli

Post autor: Łukasz.w » 23 lut 2019 16:44

Po ostatnim ociepleniu z temperaturami do 13-15*C u mnie na progu Pogórza ochłodziło się dość gwałtownie, spadło sporo deszczu (to dobrze) i na koniec trochę śniegu, który tylko miejscami przybielił okoliczne pola. Dzisiaj rano stacja zapisała ok. -10,5*C, a dniem mimo wyższego już słońca utrzymuje się lekki mróz. Wygląda na to, że znów będzie się ocieplać więc ochłodzenie nie powinno dokuczyć bambusom, które wyglądają bardzo dobrze na ten moment. Marzec blisko więc powoli żegnamy ten raczej łagodny okres zimowy - choć u nas na południu było chwilami sporo śniegu to temperatury minimalne na mojej stacji ledwo osiągały -12 czy -13*C. Oczywiście w marcu, a nawet kwietniu pogoda potrafi dokuczyć śniegiem czy mrozem ale to już nie będzie dłuższy okres.

Co do klimatu i zim zobaczymy jaka będzie tendencja w kolejnych latach - u mnie w poprzedniej lokalizacji (pogórska dolina nieco ponad 20 km od aktualnego miejsca zamieszkania) średnia temperatura z rocznych minimów za 17 lat (1995-2011) wyniosła ok. -22,5*C - czyli solidna strefa 6A. Natomiast obecna lokalizacja jest wyraźnie cieplejsza - temperatura obniża się corocznie średnio do ok. -18*C (7 lat 2012-2018) - czyli pogranicze stref 6B/7A. Oczywiście 7 lat to nie 30 czy nawet 17 lat ale za punkt odniesienia mam nieodległy Tarnów, który zwykle miał wyższe temperatury minimalne niż moja poprzednia okolica, a obecnie to u mnie jest zwykle cieplej. Cieszę się więc z tego co mam obecnie (większe możliwości dla zamiłowanych ogrodników) i gromadzę kolejne dane klimatyczne aby zaspokoić własną ciekawość co do ewentualnych zmian (ocieplania?) klimatu moich okolic :)

jerzyjerzy
Krzewiciel
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2017
Kontaktowanie:

Post autor: jerzyjerzy » 25 mar 2019 18:14

Pooglądajcie sobie, co ten człowiek robi w Colorado, USA - strefa 5B, żeby utrzymać swoje bambusy przy życiu.

Po prostu piękne - http://www.bambooweb.info/bb/viewtopic.php?f=4&t=7860

8)
http://www.orchidarium.pl

ODPOWIEDZ