ZIMA 2012-2013

Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła... Tematy związane okresem zimowym.

Moderatorzy: Sobal, Gantz

Awatar użytkownika
Dominik
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2016
Kontaktowanie:

Re: ZIMA 2012-2013

Post autor: Dominik » 20 mar 2013 00:55

Bulion, fargesie wydają się być słabsze od np Phyllostachys aureosulcata Aureocaulis. Szczególnie jest to zauważalne w przypadku liści (znacznie szybciej się "zwijają" niż u tego ostatniego). W Twoim rejonie najlepiej posadzić roślinę bliżej budynku lub gęstego zywopłotu. Zapewne to uratowało jedyną roślinę z tych które pozostały "bez opieki". ;)
Obecna zima jest długa ale niezbyt mroźna (w wielu miejscach nie było nawet -20). To nastraja optymistycznie na przyszłość. Planujesz odnowić nasadzenia?
Pisząc o bambusach uprawianych całorocznie w gruncie mam zawsze na myśli rośliny osłaniane i przyginane do gruntu - zimą, szczególnie wtedy gdy temperatury spadną do -15/-20 stopni.

http://www.drzewa.oleander.pl - amatorski spis drzew i krzewów, wymiana

Awatar użytkownika
myszel.b
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2011

Post autor: myszel.b » 22 mar 2013 19:20

fabrizzio007 pisze:myszol.b jak tam Twoje bambusy po tych mrozach ? moja fargesia zwinela liscie .. cholera wie /../czy dobry pomysl byl z tym odkryciem ..

pozdr
po odkryciu wszystko ok ale okrylem je ponownie, ostatnio sprawdzalem pod oslonami liscie zdrowe i zielone

Farel
Krzewiciel
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2010

Post autor: Farel » 25 mar 2013 23:29

Mojego Phyllostachys atrovaginata męczyłem 2 sezony w donicy i w końcu posadziłem go pod koniec czerwca w gruncie. Nowych wielkich przyrostów nie było i dobrze, bo zainwestował w korzenie. Największe pędy mają ok. 2m. Rośnie na odkrytej przestrzeni, wyściółkowałem go grubo korą i suchymi liśćmi oraz owinąłem włóknina a następnie przygiąłem do ziemi. Od początku marca włóknina już jest odwinięta, pędy wstały do pionu a ostatnie nocne mrozy i wiatry jakoś mu nie szkodzą, liście są zielone.
Pozdrawiam
Sebastian

fabrizzio007
Mowgli

Post autor: fabrizzio007 » 28 mar 2013 10:49

do szału doprowadza mnie ta pogoda ... po swietach mialo juz byc tylko lepiej a bedzie w okolociach +6 do 10 . Tak mowi pogoda dlugoterminowa!!

www.twojapogoda.pl nie wiem czy ten portal jest wiarygodny.

Awatar użytkownika
Dominik
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Dominik » 01 kwie 2013 10:47

Dziś w Gdyni piękna pogoda, jak przystało na tą porę roku, jest przyjemnie ciepło, rano było +15 stopni, teraz temperatura szybko rośnie za sprawą słońca i mamy już +22. Bambusy wypuszczają pierwsze liście, tulipany i żonkile już przekwitły i lada dzień powinny pojawić się kwiaty na drzewach owocowych. Bociany już wróciły i to nie prawda co mówią w radiu i telewizji że wracają bo jest zbyt gorąco. Gminy uruchomiły polewaczki i rozstawiają przenośnie fontanny także złagodzą trochę obecną falę upałów....

A tak na poważnie:

Pogoda rzeczywiście nie rozpieszczała nas zimą i jest w tym roku całkowicie nietypowa, ale są też plusy:

1) Ciepłolubne rośliny "ruszą ze wzrostem" dopiero gdy będzie stabilna pogoda z wysokimi temperaturami (mniejsze straty w ogrodnictwie a szczególnie w sadownictwie, drzewa owocowe nie ruszą ze wzrostem szybciej jak w połowie kwietnia więc mają mniejsze szanse załapać się na niespodziewane przymrozki).

2) Długo utrzymująca się pokrywa śnieżna i ujemne temperatury zatrzymują wodę w górnych warstwach ziemi, dobre nawilżenie przyda się w możliwie suchym sezonie letnim.

3) Zima długa ale niezbyt duże mrozy (były przerwy i rozmarzana gruntu), zima oszczędziła dużo nasadzeń bambusów.

A to z kolei na plus i na minus: dużo dni słonecznych (nie zabezpieczone młode drzewka mogą pękać przy duzych różnicach temperatur - dzień/noc), na duży plus zaliczam fakt, że słoneczna pogoda poprawia samopoczucie.

Na wybrzeżu 1 lub 2 cieplejsze dni przez cały marzec. Pogoda nas w tym roku nie rozpieszczała:)

Przynajmniej szanse na stabilną, ciepłą pogodę w lecie bardzo rosną (dominuje pogoda "wyżowa", mała ilość niżów atlantyckich, oby tak do jesieni a lato będzie piękne) :D

ps. jako lokalną ciekawostkę klimatyczną mogę podać fakt, że 10-15 km od morza występowała dosyć długo znaczna pokrywa śniegu (w Gdańsku ok 10-20 cm, w lasach otaczających Trójmiasto nawet 20-50 cm) a nad samym morzem - szczególnie na południowych stokach wzgórz morenowych śniegu praktyczne nie ma i tak już jest ok 2 tygodnie (pozostały tylko pojedyncze fragmenty w miejscach zasp). Wszędzie czuć już wiosnę. Śnieg w miejscach odsłoniętych topi się nawet podczas mroźnych dni. Po prostu słońce grzeje już naprawdę mocno. Obecny okres odpowiada przecież początkowi drugiej dekady września (gdy ostatnimi laty zawsze trwało jeszcze lato).
Pisząc o bambusach uprawianych całorocznie w gruncie mam zawsze na myśli rośliny osłaniane i przyginane do gruntu - zimą, szczególnie wtedy gdy temperatury spadną do -15/-20 stopni.

Awatar użytkownika
myszel.b
Gajowy

Post autor: myszel.b » 01 kwie 2013 10:55

wlasnie widzialem na onecie ze taka aura ma sie do czerwca utrzymac :D

Awatar użytkownika
myszel.b
Gajowy

Post autor: myszel.b » 01 kwie 2013 10:55

wlasnie widzialem na onecie ze taka aura ma sie do czerwca utrzymac :D

Awatar użytkownika
Artur
Tarzan
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Post autor: Artur » 01 kwie 2013 12:38

Zimowa wiosna

Obrazek
Pozdrowienia z Wrocławia http://www.ArtBambo.prv.pl

Awatar użytkownika
Dominik
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Dominik » 01 kwie 2013 21:19

Miło popatrzeć na takie artystyczne ujęcie natury. Pewnie większa ilość śniegu może przygiąć te pędy do samej ziemi ładnie je zabezpieczając przed większym mrozem.

Na tej stronie bambusiarz z USA podaje konfigurację przy której takie pędy mogą się połamać:

http://needmorebamboo.com/?page_id=772

"Post ice storm…wet snow & ice can break culms".

Skoro jednak ciepłą mamy zimę tej wiosny to nic takiego nam nie grozi i nawet osłanianie nie jest potrzebne :)

Ciekawe jaką minimalną temperaturę zaobserwowałeś w ostatnich dniach pewnie tylko kilka stopni mrozu. U nas na północy cały czas w okolicy -2/+2

milbas
Mowgli

Post autor: milbas » 15 kwie 2013 14:30

Niestety u mnie bambusy po zimowaniu nie wyglądaja dobrze. 3/4 lisci suchych, 1/4 w środku kępy zielona - mam więc nadzieję, że przemarzły tylko liscie. Okaże sie. A swoją droga nie wiem jak to sie stało ... zima łagodniejsza, zabezpieczałem tak samo, a przemarzł :-(. Tylko bambus dwa razy wiekszy ...

Natomiast w weekend zdjąłem z podłoża zimową nadgniłą ściółkę (celem przesuszenia podłoza i wymiany ściółki na nową) i melduję, że bambus puścił juz pierwszego wiosennego kiełka - jak pogoda się utrzyma posypią się następne :D . TAk więc trzeba patrzyć w przyszłość - będzie lepiej ...

Pozdrawiam
MILBAS

nelp
Krzewiciel

Post autor: nelp » 27 kwie 2013 11:33

zima wyjątkowo łagodna w tym roku, najzimniej u mnie było 24 marca -18 (wg ogimetu), bambusy były już wtedy odkryte jedynie moso stracił prawie wszystkie liście ale pędy są ok(jeszcze się nie regeneruje)- chociaż myślałem, że będzie bez strat bo było trochę śniegu, a fargesia campbell straciła kilka liści, a tak to reszta w doskonałym stanie, nawet vivax się nie połamał :) fargesia campbell i ph. spectabilis już wypuszczają pędy, pewnie na dniach vivax i bissetii do nich dołączą. A jak u Was? też udany sezon zimowy?

Awatar użytkownika
myszel.b
Gajowy

Post autor: myszel.b » 27 kwie 2013 15:58

nelp pisze:zima wyjątkowo łagodna w tym roku, najzimniej u mnie było 24 marca -18 (wg ogimetu), bambusy były już wtedy odkryte jedynie moso stracił prawie wszystkie liście ale pędy są ok(jeszcze się nie regeneruje)- chociaż myślałem, że będzie bez strat bo było trochę śniegu, a fargesia campbell straciła kilka liści, a tak to reszta w doskonałym stanie, nawet vivax się nie połamał :) fargesia campbell i ph. spectabilis już wypuszczają pędy, pewnie na dniach vivax i bissetii do nich dołączą. A jak u Was? też udany sezon zimowy?
u mnie prawie zadnych strat, jesli kolejne zimy beda takie same to bedziemy mieli lasy bambusowe, moje rosliny jeszcze pedow nie puscily, obudzila sie tylko fargesia rufa

modelina-architekci
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2013
Kontaktowanie:

Post autor: modelina-architekci » 07 maja 2013 19:43

Cześć,

To mój pierwszy post - szkoda, że zacznę tak smutno.

Mnie także tak jak któremuś z przedmówców 3/4 liści zżółkło, mimo okrycia korą i włókniną.
Co dalej robić z roślinami w takim stanie? Bambusy (aureocaulis) mam w ogródku dopiero jeden rok.

Załączam zdjęcia. Będę bardzo wdzięczny za poradę lub przekierowanie na odpowiedni wątek.

Jerzy
Załączniki
Photo 27.04.2013 16 19 50.jpg
Photo 27.04.2013 16 19 16.jpg
Jerzy Woźniak

m o d e : l i n a a r c h i t e k c i
W www.modelina-architekci.com

Follow Us On Facebook
facebook.com/modelina.architekci

Krzysztof Magoń
Gajowy

Post autor: Krzysztof Magoń » 07 maja 2013 21:47

Nie masz się co smucić jeżeli secabilis wygląda tak ja na wyżej przestawonych fotografiach to bardzo dobrze przezimował i na dniach będzie wypuszczał kiełki

sprawć kolego czy na pędach nie ma nowych ponków liściowych wygladają podobnie do kiłków tyle tylko że są kilkanaście razy mniejsze i zmieniają się w gałoski i liście

te żółte liscie co odpadają daja miejsce na nowe wiosene to normalne u wiekszości bambusów.

co do tego co masz robić albo usiąść na tapczanie i czekać na now pędy albo
proponóje abyś udał sie do ogrodniczego kupił troszkę saletry i sypnoł im solidnom dawkę ale bez przesady do tego domieszkę na przykład mineralnego nawozu i solidnie na każdego bambusa wylał ze 3 taczki wody ja tak robie ale mam bardzo przepuszczalna glebe nie wiem jaką ty masz więc nie przesać kontroluj wilgotność

nelp
Krzewiciel

Post autor: nelp » 08 maja 2013 11:26

Dokładnie, trochę liści przesuszonych ale z tego co widać pędy całe więc niedługo się zazielenią a poza tym pewnie już wychodzą nowe z ziemi, to zależy od temperatury w poznaniu, u mnie na śląsku jest pełen wysyp, jeszcze tylko na vivaxa czekam w nadziei, że mnie zaskoczy pozytywnie po takiej zimie:D
Z nawozami sztucznymi to raczej trzeba uważać żeby nie przenawozić, mi się to zdarzyło ale w doniczkowym, w ziemi pewnie trudniej to zrobić ale też się da:) Ja sypie długo działający do trawnika chyba substral a poza tym organiczne co pod ręką humus, kompost, obornik.
tutaj jest temat o Twoim bambusie chociaż pewnie sam go też znalazłeś
http://bambusy.pl/viewtopic.php?f=3&t=3

ODPOWIEDZ