Bambusy w zimie.

Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła... Tematy związane okresem zimowym.

Moderatorzy: Sobal, Gantz

Kocuro
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2013

Bambusy w zimie.

Post autor: Kocuro » 12 wrz 2013 17:10

Witam :D Jestem tu nowy.Mam nastepujący problem.
W tym roku mój szwagier przywiózl sadzonkę bambusa.Posadziliśmy i przyjął się.Nigdy wcześniej nie uprawiałem bambusów,więc nie wiem co się robi z tymi roślinami na zimę.Czy się je przycina.Jeśli tak to na jakiej wysokości nad ziemią.I w jaki sposób należy je zabezpieczyć na zimę .Proszę o odpowiedź.

Awatar użytkownika
Dominik
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2016
Kontaktowanie:

Re: Bambusy w zimie.

Post autor: Dominik » 12 wrz 2013 19:17

Witaj Kolego,

do zimy jeszcze daleko, a gdy już przyjdzie bez kłopotów ochronisz rośliny. Zapoznaj się ze schematem dostępnym tutaj:

viewtopic.php?f=1&t=1508&p=10493#p10493

Skróconą wersję masz w moim podpisie :) :
Pisząc o bambusach uprawianych całorocznie w gruncie mam zawsze na myśli rośliny osłaniane i przyginane do gruntu - zimą, szczególnie wtedy gdy temperatury spadną do -15/-20 stopni.

http://www.drzewa.oleander.pl - amatorski spis drzew i krzewów, wymiana

Kocuro

Post autor: Kocuro » 12 wrz 2013 21:35

Dziekuję Dominiku.Zaraz przeczytam.

mahisehar

Post autor: mahisehar » 20 paź 2013 08:34

Donc constat simple : le trio d'attaque doit être Ben Arfa - Niang - Valbuena. La seule concurrence valable va venir de Baky qui a fait une belle rentrée hier, on l'a vu se donner a fond et apporter sa pointe de vitesse et ça fait plaisir. qu'il continue comme ça.

-----------------------------
crosswordchamp.com
Ostatnio zmieniony 21 sty 2016 20:42 przez mahisehar, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Dominik
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Dominik » 20 paź 2013 12:17

Mahisehar (si vous êtes un robot?;) Bienvenue sur le forum Bambusy. Nous allons demander des commentaires en polonais. Il ya plus lisible et plus compréhensible pour le commun;)

Kocuro, bambusów nie przycinam. Rośliny w naszym klimacie (poza niektórymi sprzyjającymi lokalizacjami) nie grzeszą szybkością i dynamiką tworzenia masy zielonej, więc szkoda by było pozbywać się cennych pędów.

Więcej na temat osłon umożliwiających zimowanie wrażliwszych bambusów znajdziesz na tym forum w wątku:

viewtopic.php?f=1&t=1508

A także w uzupełnionym artykuliku dotyczącym zabezpieczeń (w tym bambusów) pt "Zabezpieczanie różnych roślin na zimę, schematy, sposoby, celowość i ekonomiczność zbezpieczeń". Jest on dostępny tutaj:

http://forum-ogrodnicze.oleander.pl/dla ... tml#p18099

Może Ci się przyda.
Pisząc o bambusach uprawianych całorocznie w gruncie mam zawsze na myśli rośliny osłaniane i przyginane do gruntu - zimą, szczególnie wtedy gdy temperatury spadną do -15/-20 stopni.

Kocuro

Post autor: Kocuro » 20 paź 2013 12:23

Dominik pisze:Mahisehar (si vous êtes un robot?;) Bienvenue sur le forum Bambusy. Nous allons demander des commentaires en polonais. Il ya plus lisible et plus compréhensible pour le commun;)

Kocuro, bambusów nie przycinam. Rośliny w naszym klimacie (poza niektórymi sprzyjającymi lokalizacjami) nie grzeszą szybkością i dynamiką tworzenia masy zielonej, więc szkoda by było pozbywać się cennych pędów.

Więcej na temat osłon znajdziesz na tym forum w wątku:

viewtopic.php?f=1&t=1508

A także w uzupełnionym artykuliku dotyczącym zabezpieczeń (w tym bambusów). Jest dostępny tutaj:
http://forum-ogrodnicze.oleander.pl/dl ... tml#p18099

Może Ci się przyda.

Ja w tym roku przyciełem,bo posadzone zostały w maju i wyrosły jakieś krzywe.Z takich krzywych nic się nie da zrobic ,więc nie było sensu ich "hodować"

Awatar użytkownika
Dominik
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Dominik » 20 paź 2013 12:36

To wielka szkoda. Myślałem że jeszcze nie przycięłeś, bo zapytałeś we wrześniu tego roku ,stąd odpisałem w tym aspekcie:
Kocuro pisze:Nigdy wcześniej nie uprawiałem bambusów,więc nie wiem co się robi z tymi roślinami na zimę.Czy się je przycina.Jeśli tak to na jakiej wysokości nad ziemią.
Czasami pędy zmieniają "orientację" ;) z pionowej na poziomą i uginają się pod wpływem np śniegu lub przeszkód w terenie. Przy niektórych kępach to normalne i takie odkształcone pędy są w pełni sprawne fizjologicznie.

Uważam, że niepotrzebnie przyciąłeś. Każdy pęd (także krzywy) jest częścią jednego większego organizmu (kłącza danej kępy są ze sobą połączone). A więc odcinając kawałek osłabiasz całość. Ugięte pędy są naturalnie przygotowane do kolejnej zimy i nie trzeba nic majstrować z uginaniem na siłę. Tym bardziej szkoda tego cięcia.

Kocuro

Post autor: Kocuro » 20 paź 2013 13:00

No już trudno.Stało się.Na następną zimę spróbuję nie przycinac tylko przygiąć i przykryc.

ODPOWIEDZ