zima 2014-2015

Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła... Tematy związane okresem zimowym.

Moderatorzy: Sobal, Gantz

kansai
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2012

Re: zima 2014-2015

Post autor: kansai » 13 lut 2015 18:01

Wygląda, że jest ok. U mnie Nitida i Murielae wyglądają identycznie. W mroźne noce zwijają się, w ciągu dnia też takie pozostają. Teraz są duże dobowe różnice temperatur: w dzień +5/+6 w nocy -5/-6...

Awatar użytkownika
Szymon
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Post autor: Szymon » 13 lut 2015 19:26

fabrizzio007 pisze:Sasiadka wyciela drzewa za plotem i odslonila kawal dzialki ... Fotki z dzisiaj czy to zachowanie bambusa fargesia zwiniete liscie jest ok ? http://zapodaj.net/67961b509f7b9.jpg.html
Wiem ze ten gatunek nie przepada za sloncem... Moje pytanie jest takie czy takiej wielkosci kepka poradzi sobie prawie w pelnym sloncu?
Witam. U bambusów z rodzaju Fargesia to normalna reakcja obronna przed słońcem i wysuszeniem.
Najlepiej byłoby ją teraz 1. trochę zacieniać-parawan z cieniówki, 2 zraszać liście, 3. trochę podlać, w razie potrzeby jak grunt bardziej rozmarznie.
Przede wszystkim nie można dać się jednak zwariować :) .
Co do miejsca docelowego, to będą to po prostu trudniejsze warunki do życia, a zwijanie liści w rurki będzie pojawiać się też w lecie. Ona powinna sobie poradzić-po prostu będzie się trochę gorzej czuła. Można jej to w lecie rekompensować m.in. uważniejszym (częstszym) podlewaniem.
bambusy pod W-wą http://www.hoser.pl wysyłka bambusów http://www.fargesia.pl

Awatar użytkownika
Szymon
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Szymon » 18 lut 2015 00:45

Artur pisze:Dosyć często jest poruszany sprawa podlewania w zimie. Ja jeszcze nie miałem okazji tego uczynić. Nie zauważyłem żeby w okresie zimowym grunt był suchy. Mam na myśli nie tylko tą zimę ale i poprzednie.
bubus1313 pisze:Wychodzi na to, że z tym podlewaniem to lobbing sieci wodno-kanalizacyjnych. :D
Artur, poruszyłeś ciekawą sprawę. Rzeczywiście panuje takie przekonanie, że warto w zimie trochę podlewać, sam o tym napisałem post wcześniej (a nie jestem z lobby wodno-kanalizacyjnego ;)). Mimo, że w miesiącach zimowych jest z reguły najmniej opadów, to niska temperatura i małe parowanie sprawia, że w praktyce rzadko jest realna potrzeba uzupełnienia braków wody w gruncie. Pojawia się raczej problem tzw. suszy fizjologicznej, czyli upraszczając kiedy grunt przemarza jest problem z dostępnością wody dla roślin. Dodatkowo zimozielone jak bambusy są bardziej narażone na jej utratę niż drzewa i krzewy, które zrzucają liście i między innymi dlatego zimozielone bambusy w ostrzejsze zimy stają się mniej zielone zimą.
Co do podlewanie to trzeba też wziąć poprawkę na grunt, który mamy (jeśli nie jest bardzo przepuszczalny, to można sobie kwestię podlewania zimowego właściwie od razu odpuścić).
A jeśli przepuszczalny, to myślę, że jak jest sucha jesień można jeszcze jesienią. Chodzi o to, żeby bambusy nie były trochę przesuszone=osłabione jeszcze przed zimą. Zimą czasami zdarzają się sytuacje, że jest okres suchej i mroźnej pogody, a potem przychodzi ocieplenie, właściwie bez opadów, ale z wysuszającym wiatrem. Grunt rozmarza, więc ewentualnie można podlać. To może być korzystne, jednak w niezbyt częstych sytuacjach, ale podkreślę, a nawet wytłuszczę nie za dużo i z wyczuciem. Moim zdaniem więcej pożytku może być z ekranu przeciw-wiatrowego (zabezpiecza przed mrozem i wysuszaniem) niż z podlewania zimowego.

Witaj Łukaszw.
Jak widać nie trzeba jechać na drugą stronę Polski, żeby zmienić strefę klimatyczną. Wystarczy kawałek dalej od mikroklimatu kotliny :). Różnica może nie być jednak tak duża, bo z nowego miejsca masz tylko 4 pomiary (uzyskana z nich średnia może być zawyżona). Strefy USDA wyznacza się w oparciu o wyniki z 30 lat lub nawet więcej.
bambusy pod W-wą http://www.hoser.pl wysyłka bambusów http://www.fargesia.pl

Łukasz.w
Mowgli
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2014

Post autor: Łukasz.w » 19 lut 2015 19:14

Witaj Szymonie,

Słusznie zauważyłeś, że strefy USDA (czy po prostu warunki klimatyczne danego miejsca) wyznacza się na podstawie dłuższych serii pomiarowych, najlepiej minimum 30-letnich. Jestem też po części z zamiłowania i wykształcenia meteorologiem :) i sam mam też trochę bzika na punkcie dokładności i reprezentatywności pomiarów. Z tego powodu staram się być czasem bardziej papieski niż papież :wink: - oczywiście w granicach możliwości sprzętowo-czasowych. Przeprowadziłem drobne testy na swoich danych pomiarowych i stosuję lekko zmodyfikowane obliczenia bliższe (według mnie) faktycznym warunkom klimatycznym. 4 lata to nie jest dużo, ale znając inne wartości temperatury z tego okresu w różnych sytuacjach pogodowych widzę wyraźne różnice, głównie w temperaturach minimalnych (średnio 3-5 C) w stosunku do poprzedniego miejsca - czy nawet ciepłego Tarnowa, a to może oznaczać przeskok o całą strefę USDA. Oczywiście jeszcze trochę danych chętnie pozbieram :) Jedyny problem mam z wiatrem w zimie (często halny), który miesza powietrze, podnosi temperaturę, ale roślinki wysusza (a i dachem trochę potrzęsie, czy w kominach pogwiżdże). Mam co prawda wokół trochę lasów, ale liściastych, więc sam musiałem sobie drzew podosadzać (co też lubię) i teraz pozostaje cierpliwie czekać. Na szczęście w Karpatach i na Pogórzach można liczyć na większe opady śniegu, który można zawsze wykorzystać w przypadku większych mrozów. W każdym razie tej zimy raczej nie spodziewam się już większego nawrotu zimy więc będzie dobrze :)

milbas
Mowgli
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2011

Post autor: milbas » 26 lut 2015 09:25

Witam.

Wygląda na to (odpukać), że tegoroczna zima będzie jedną z najlepszych od ładnych kilku lat.

W weekend odwinąłem mojego spectabilisa z agrowłókniny i stwierdzam, że nie ma ŻADNYCH uszkodzeń mrozowych. Dosłownie kilka listków podsuszonych i to wszystko - wygląda pięknie !! Jak tak dalej pójdzie, może być rekordowy rok ...

Co do podlewania zimą - ja tego nie robię - mam dość ciężką ziemię i w zasadzie całą zimę jest mokro.

Pozdrawiam
MILBAS

Awatar użytkownika
Artur
Tarzan
Kontaktowanie:

Post autor: Artur » 08 mar 2015 21:37

We Wrocławiu też nic nie przemarzło :D
Marcowy widok z okna pokoju
Obrazek
Pozdrowienia z Wrocławia http://www.ArtBambo.prv.pl

Awatar użytkownika
dj
Mowgli

Post autor: dj » 08 mar 2015 21:51

U mnie zima dzisiaj oficjalnie została zakończona. Wszystkie bambusy już są poodkrywane, właściwie to tylko te co są w doniczkach, bo te co są w ziemi to nie były jakoś szczególnie zabezpieczone. Okazje się że sporo z nich już wystartowało. Prognozy pogody, zimy już nie widzą, więc mam nadzieję że to nie był przedwczesny odkryw :)
Przy okazji, jak ktoś chciałby jakieś sadzonki to dajcie znać, bo stopniowo przeprowadzam ogród i przy tej okazji zrobiło się trochę sadzonek.
Myszel, sorry że nie wyszło w zeszłym roku ale sadzonki robiłem późno i były za świeże żeby je sprzedawać, ale jak jeszcze jesteś zainteresowany to masz pierwszeństwo :)

ODPOWIEDZ