zima 2014-2015

Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła... Tematy związane okresem zimowym.

Moderatorzy: Sobal, Gantz

milbas
Mowgli
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2011

zima 2014-2015

Post autor: milbas » 27 paź 2014 09:36

Witam,

Najwyższy czas na temat opisujący kolejną zimę, wszak pierwsze przymrozki za nami ...

W tym roku lato było łaskawe dla bambusów (ciepło i na Mazowszu bardzo mokro) - tak gęstego ulistnienia nigdy na bambusach nie miałem. Mój spectabilis rozrósł się niesamowicie i w związku z powyższym w tym sezonie po raz pierwszy nie dam rady go położyć na ziemię i przykryć plandeką ... Póki co mocno go ściółkuję, następnie pod koniec listopada zamierzam obwiązać go i zrobić z niego taki zbity snopek (coby liście chroniły się wzajemnie), zaś przed poważniejszymi mrozami owinę go białą agrowłókniną. Mam nadzieję że wystarczy ...

Owijać w pionie plandeką chyba nie ma sensu (aczkolwiek trochę by chroniła od wiatru ) ???

Pozdrawiam
MILBAS

Awatar użytkownika
bubus1313
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0

Re: zima 2014-2015

Post autor: bubus1313 » 30 paź 2014 01:06

Ja mimo że wzrost letni oceniam na bardzo przyzwoity, nadal nie(stety) mam możliwość przygięcia do ziemi i powoli się szykuję do tego.
Z tym, że na razie chyba nie ma co oprócz ściółkowania liśćmi robić.
Od jakich temperatur bezwzględnie trzeba okryć spectabilisa, bissetti i vivaxa?
Kiedyś będę miał las bambusowy. Albo chociaż lasek.

Awatar użytkownika
myszel.b
Gajowy

Post autor: myszel.b » 31 paź 2014 11:10

ja poczekam ze sciolkowaniem jeszcze trochę, przyrosty w tym sezonie uwazam za bardzo przyzwoite, pedy które nie będę mogl przygiąć do ziemi otule gruba pianka ta co na rury się zakłada- do tej pory się u mnie to sprawdzalo. najważniejsze żeby przed mroznym wiatrem chronić. i oby zima była dla nas lagodna

Awatar użytkownika
NorthEast
Mowgli
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2012

Post autor: NorthEast » 31 paź 2014 20:55

Tak z ciekawości... milbas jaką u ciebie mają wysokość, że nie dasz rady przygiąć?
U mnie w największym krzaku najwyższe pędy mają ok. 3,5m a roślina zajmuje ok 8m2 i jeszcze nie wiem jak, ale postaram się zarzucić plandeką.

kansai
Gajowy

Post autor: kansai » 31 paź 2014 22:02

Według prognoz amerykańskich, nadchodząca zima ma być podobna do ubiegłorocznej. Czyli po prostu ma jej nie być.
Inną kwestią jest to, że u nas nawet najdokładniejsze prognozy mogą się nie sprawdzić. Wystarczy, że nieplanowany mroźny wyż z ze wschodu "nasunie" się zbyt głęboko na nasz kraj (300-500 km) i w części wschodniej Polski, albo nawet w skrajnym przypadku w całej Polsce, zapanuje ostra zima.
Niemniej jednak bądźmy dobrej myśli.
Ja w każdym razie zgromadziłem zapas liści w workach i w razie potrzeby ich użyję. W zeszłym roku przydały się tylko przez 3 tygodnie (od połowy stycznia do 1-go tygodnia lutego). Bambusy okrywam dopiero, jak temperatura ma spaść na dłużej poniżej -10/ -12 stopni.

Awatar użytkownika
Artur
Tarzan
Kontaktowanie:

Post autor: Artur » 31 paź 2014 22:06

Oprócz vivaxa i fastuosy wszystko da się przygiąć. Mam na myśli bambusy które urosły w Polsce. U nas źdźbła nie są takie grube żeby nie dało się ich nagiąć.
Pozdrowienia z Wrocławia http://www.ArtBambo.prv.pl

Awatar użytkownika
bubus1313
Gajowy

Post autor: bubus1313 » 01 lis 2014 17:07

Niedobrze. Aureosulcata postanowiła wypuścić sobie nowe pędy i to całkiem spore.
Przygotowania do zimy zakończone. W razie mrozu przykrywam wszystko w 10 minut.

Awatar użytkownika
NorthEast
Mowgli

Post autor: NorthEast » 01 lis 2014 21:19

kansai pisze:Według prognoz amerykańskich, nadchodząca zima ma być podobna do ubiegłorocznej. Czyli po prostu ma jej nie być.
U mnie zeszłej zimy nieźle mroziło i gdyby nie przyginanie do ziemi to miałbym kiepsko.
U sąsiada wypatrzyłem folię kiszonkarską. Sprzedają ją na metry bieżące. Ok. 6m szerokości i metr bieżący kosztuje ok 10zł. To może być dobre rozwiązanie bo dotychczasowe plandeki nie wszędzie dadzą radę :)
Postaram się zrobić fotorelację z okrywania. Co prawda pierwsze mrozy u mnie już były (klika nocy ok -6 a w dzień ziemia też lekko zmarznięta) lecz teraz robi się ciepło, więc sądzę, że jeszcze co najmniej miesiąc do przykrywania.

Awatar użytkownika
Dominik
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2016
Kontaktowanie:

Post autor: Dominik » 02 lis 2014 17:02

Z początkiem jesieni wyściółkowałem bambusy słomą i wyglądają na zadowolone.

Na razie zimy nie widać, ale stawiam że czeka nas bardzo mroźna aura. Dominują fronty wyżowe i cały sezon letni oraz początek jesieni był ogólnie dość suchy. Przynajmniej na północy. Słońce jest w wieloletnim cyklu maksymalnej aktywności, stąd mieliśmy ciepłe i suche lato po którym najprawdopodobniej nastanie sucha, słoneczna i mroźna zima. Pożyjemy zobaczymy jak będzie.

NorthEast, w wielu miejscach na tym forum pisano o przykrywaniu plandekami, ale przecież potrzeba jest matką wynalazku. Piszesz o foli kiszonkarskiej, czemu nie, pomysł fajny. Ważne aby spełniała swoje zadanie i była wygodna w stosowaniu. U mnie w zeszłym roku poza plandekami sprawdziły się też worki foliowe po torfie ogrodniczym i tym podobne. Niestety plandeki i worki mają tą drobną wadę, że wykonane są z materiału który po kilku sezonach rozpada się. Z tej przyczyny warto pamiętać by po zimie nie przechowywać plandek i foli na zewnątrz, bo wtedy szybciej tracą przydatność. Inna kwestia że bambusy najczęściej dość intensywnie się rozrastają i plandeka odpowiednia w jednym sezonie może być za mała w kolejnym, i znowu trzeba kombinować. Pewnie dlatego nie ma materiału idealnego i trzeba sobie coś wybrać/dopasować do swoich potrzeb.

Mam odkryty teren o dużym nasileniu wietrznej pogody co nie sprzyja bambusom. Także jak przyszło co do czego ubiegłej zimy i temperatura spadła do -10/-12 pozakładałem na kępy po 1-2 worki, obwiązałem sznurkiem i tak przetrwały bez uszczerbku 2 tygodnie silnego wiatru przy -10/-15. Wrażliwsze odmiany (np nigrę, moso, vivaxa, atrovaginatę, Phyllostachys aureosulcata 'Spectabilis` który "książkowo jest może mocarzem, ale wymaga bardzo ciepłego lata) posadziłem pod folią. Na zewnątrz mam fargesie i nitidę które dają sobie u mnie radę, Gdy podopieczni spod folii odpowiednio podrosną rozbiorę osłonę i wtedy zakładam że nic ich już nie ruszy :)
Pisząc o bambusach uprawianych całorocznie w gruncie mam zawsze na myśli rośliny osłaniane i przyginane do gruntu - zimą, szczególnie wtedy gdy temperatury spadną do -15/-20 stopni.

http://www.drzewa.oleander.pl - amatorski spis drzew i krzewów, wymiana

kansai
Gajowy

Post autor: kansai » 04 lis 2014 10:44

Jeszcze w temacie nadchodzącej zimy...
onet pisze: Według meteorologów z Gdyni, na których powołuje się dziennik "Fakt", wysokie, typowo jesienne temperatury mają towarzyszyć nam nie tylko w listopadzie, ale nawet w grudniu. Nie jest wykluczone, że na termometrach zobaczymy wówczas w ciągu dnia nawet do 12 stopni Celsjusza. Noce również mają być ciepłe i bez przymrozków. Śniegu też nie będzie zbyt wiele.
Ochłodzenie, ale nie diametralne, spodziewane jest dopiero w okresie Bożego Narodzenia. Temperatura ma spaść wówczas w ciągu dnia poniżej zera. Styczeń również upłynie pod znakiem wysokich, dodatnich temperatur, a luty ma być... rekordowo ciepło. Zdaniem gdyńskich synoptyków, termometry mają wskazywać nawet do 10 stopni Celsjusza.
Czytaj więcej na http://pogoda.interia.pl/wiadomosci/new ... gn=firefox
Wierzyć, nie wierzyć - poczytać można.

milbas
Mowgli

Post autor: milbas » 04 lis 2014 12:17

NorthEast pisze:Tak z ciekawości... milbas jaką u ciebie mają wysokość, że nie dasz rady przygiąć?
U mnie w największym krzaku najwyższe pędy mają ok. 3,5m a roślina zajmuje ok 8m2 i jeszcze nie wiem jak, ale postaram się zarzucić plandeką.
Wysokość mam podobną - 3 - 3,5 m. - rzeczywiście grubość pędów nie jest problemem - pojedyncze pędy bez problemu da się przygiąć. W moim wypadku jednak kępa zajmuje już około 2,5 na 2 m. (obszar z którego wyrastają pędy - w ilości około 40 ??) - i nie wyobrażam sobie jak toto w całości przygiąć (może jeszcze spróbuję - zobaczę), jeśli już, to musze to robić w parę osób i przy użyciu znacznie większej plandeki niż ta, która dysponuję.

Ściółkuję już teraz, bo teraz mam materiał do ściółkowania (liście).

Solidniejsza ochronę (albo przygięcie i przykrycie plandeką, albo owijanie) planuję przed większymi mrozami (mróz całą dobę, w nocy spadki do kilkunastu stopni mrozu). Tak robiłem w ubiegłych latach i zasadniczo się sprawdzało ...

Pozdrawiam
MILBAS

kansai
Gajowy

Post autor: kansai » 05 lis 2014 13:54

My tu o zimie, a na termometrach dzisiaj +18 stopni i co poniektórzy w samych t-shirtach chodzą...
To w Warszawie, bo na południu pewnie jeszcze cieplej...
W tym roku okres wegetacji jest taki długi, że zaczęły wyłazić kwiatostany Miskanta odm. Gracillimus (co ponoć w PL się nie zdarza).

Moder_20
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2014

Post autor: Moder_20 » 06 lis 2014 13:02

Taka temperatura tylko do soboty :P w sobote ma spaść do 5 stopni :P

Awatar użytkownika
Artur
Tarzan
Kontaktowanie:

Post autor: Artur » 15 lis 2014 23:55

A to moje przygotowania do zimy Spadające liście z drzew gromadzę pod bambusami. Pod taka pierzynką ziemia nie zamarznie.

Obrazek
Pozdrowienia z Wrocławia http://www.ArtBambo.prv.pl

Awatar użytkownika
bubus1313
Gajowy

Post autor: bubus1313 » 20 lis 2014 10:52

Arturze wspominałeś o vivaxie, że nie da się go przygiąć. Chodziło Ci o Twój egzemplarz, czy to cecha tej odmiany?
Czy po przygięciu, zakładając że jest to fizycznie możliwe, coś się z nim stanie i na wiosnę się nie wyprostuje, lub co gorsza połamie?

ODPOWIEDZ