gdzie zimować po pierwszym roku?

Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła... Tematy związane okresem zimowym.

Moderatorzy: Sobal, Gantz

bodzio
Krzewiciel

gdzie zimować po pierwszym roku?

Post autor: bodzio » 01 paź 2006 21:46

Witam,
w listopadzie 2005 zasadziłem z nasion trochę bambusów (głównie vivaxy i nuda), od maja do dzisiaj siedzą sobie w donicach na balkonie i na dzień dzisiejszy mają wysokość 20-45cm. Teraz mam pytanie gdzie zimować moje bambusy - mam możliwość albo trzymać je w mieszkaniu (nie mam zimnych miejsc w mieszkaniu - wszędzie 20-25C), albo wsadzić je na działce do ziemi. Boję się jednak że jak wsadzę je na pierwszą zimę do ziemi to tego nie przeżyją, ale w mieszkaniu chyba też nie za dobrze? Pomóżcie :P

Awatar użytkownika
Artur
Tarzan
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Post autor: Artur » 01 paź 2006 22:06

Bodzio
Wątpię że masz sadzonki vivaxa i nudy gdyż nie słyszałem żeby kwitły.
Prawdopodobnie to kolejna próba naciągnięcia klienta.
Jeśli się nie mylę to Twoje "nudy" i "vivaxy" po posadzeniu do ogrodu na jesieni w zimie padną. Natomiast jeśli posadzisz je na wiosnę to troszkę przedłużysz im żywot ale nie wróżę Ci sukcesów w uprawie. Prawdopodobnie to uprawiasz Moso, albo jakiś tropikalny gatunek nie nadający się do uprawy w naszym klimacie.
Pozdrowienia z Wrocławia http://www.ArtBambo.prv.pl

Awatar użytkownika
Bpjea
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0

Re: gdzie zimować po pierwszym roku?

Post autor: Bpjea » 02 paź 2006 03:18

bodzio pisze:[...]Teraz mam pytanie gdzie zimować moje bambusy - mam możliwość albo trzymać je w mieszkaniu [...]
Z dwojga zlego wybierz mieszkanie. Bedziesz musial czesto je zraszac (miekka woda najlepiej), utrzymywac stala wilgotnosc podloza (ale nie "bagno") i zapewnic im maksimum swiatla. Do gruntu moga isc po wiosennych przymrozkach.
Podobnie jak Artur nie wierze, ze to akurat P. vivax i P. nuda. Moim zdaniem zasiales P. heterocycla f. pubescens czyli 'Moso' i chociaz moze on u nas rosnac, to bedzie rosl znacznie gorzej niz dwa pozostale.
(jeszcze zapomnialem dodac, zebys uwazal na przedziorki w mieszkaniu - one potrafia wykonczyc bambusa).

Pozdrawiam,
Bpjea

bodzio
Krzewiciel

Post autor: bodzio » 02 paź 2006 09:09

No to mnie zmartwiliście, tak ładnie mi rosną moje bambusiki... W każdym razie sadziłem też na początku Moso i Textillis, a te dwa główne gatunki mają inne nasiona niż tamte, chociaż rzeczywiście kto to wie jakie... A nie można takich bambusów trzymać w domu? Może zostawiłbym sobie po jednej sadzonce przed przyszłą zimą w domu.. Ale z tego co tu czytałem raczej długo tak nie pociągną. No cóż, trzeba będzie jednak zainwestować w sadzonki. A już myślałem że będę miał za 2-3 lata ładne okazy na wymianę i rozpoczęcie pięknej uprawy ;)

ODPOWIEDZ