Prognoza na zimę 2006/2007

Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła... Tematy związane okresem zimowym.

Moderatorzy: Sobal, Gantz

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Prognoza na zimę 2006/2007

Post autor: Sobal » 10 gru 2006 00:50

źródło: http://www.twojapogoda.pl/
Zwróćcie uwagę na to że prognoza jest z sierpnia...

Prognoza pogody na
jesień i zimę 2006/2007
Prognozując pogodę na następne pół roku bardzo ważne są dane klimatologiczne za minione miesiące, ale też aktywność anomalii takich jak El Nińo i La Nińa oraz tendencje pogodowe dominujące w adekwatnych porach roku na południowej półkuli ziemi, gdzie pory roku są przeciwne niż na półkuli północnej. Dopiero wówczas prognoza składająca się z dosyć ogólnych określeń stanu zachmurzenia, sumy opadów oraz temperatury może być uznawana za wiarygodną. Oto taka prognoza.

W jaki sposób określa się prognozę długoterminową?

Znacząco różni się ona od prognoz, które możemy na co dzień oglądać w mediach. Nie jest ona tak dokładna, gdyż okres który obejmuje jest nie tylko znacznie odleglejszy, ale i bardziej rozłożony w czasie. Stąd nie można powiedzieć w jakim konkretnie dniu jaka będzie dokładnie pogoda, gdyż z wielomiesięcznym wyprzedzeniem jest to obecnie nie możliwe. Prognoza długoterminowa ma za główne zadanie pokazać jakąś tendencję, czyli odpowiedzieć na pytanie: czy będzie ciepło czy zimno, mokro czy sucho. Ma to związek ze standardami w meteorologii, gdzie w prognozie długoterminowej wyniki podaje się wyłącznie w formie: znacznie poniżej normy, lekko poniżej normy, w normie, lekko powyżej normy i znacznie powyżej normy. Jedną z tych możliwości podaje się dla każdego składnika pogody, czyli temperatury, opadów czy też zachmurzenia. Dzięki temu wiemy jak będzie pogoda, czy będzie padać częściej niż powinno, czy też temperatura będzie znacznie lub lekko niższa aniżeli powinna w danych okresie. Dodajmy, że jednym z głównych czynników składających się na prognozę długoterminową jest anomalia temperatury wód północnego Atlantyku. W czerwcu i lipcu była ona rekordowo ciepła, a to daje nam bardzo jasną prognozę na jesień i zimę.

Czy czeka nas zima podobna do minionej?

Nie. Zimy takie jak ta z przełomu 2005 i 2006 roku zdarzają się w Polsce średnio raz na ponad 20 lat. Z biegiem kolejnych lat zimy wyjątkowo mroźne oraz śnieżne pojawiają się coraz rzadziej, co ma związek z globalnym ocieplaniem się klimatu. Można by powiedzieć, że miniona zima przeczy globalnemu ociepleniu, ale w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Globalne ocieplenie to nie tylko wzrost temperatury, ale również cała masa anomalii pogodowych, skrajnie mroźnych zim czy też rekordowo gorących lat, jak mieliśmy to w lipcu. Zima z przełomu 2005 i 2006 roku była mroźna i śnieżna tylko na niewielkim obszarze środkowej i wschodniej Europy, w tym samym czasie w USA i Kanadzie zimę uznano za najcieplejszą w historii meteorologii. Tymczasem w skali całego świata zima ta była jedną z najcieplejszych od kiedy prowadzi się pomiary. Polskę i inne kraje Europy dotknęła anomalia, która zapewne nie powróci już tak szybko i szansa, że stanie się to zimą z przełomu 2006 i 2007 roku jest niemal niemożliwe. Co najważniejsze odrzucają taką ewentualność nasze najnowsze prognozy sezonowe, które właśnie prezentujemy.

Jakie anomalia wpłyną na pogodę jesienią i zimą?

Po wielu miesiącach panowania anomalii La Nińa (woda we wschodnim Pacyfiku jest zimniejsza niż powinna), która przyniosła nam mroźną zimę, przyszedł czas na panowanie El Nińo (woda we wschodnim Pacyfiku jest cieplejsza niż powinna), co oznacza wzrost średniej temperatury na świecie. El Nińo szczyt swój osiąga zawsze zimą, a w Polsce zaznacza się wzmożoną ilością opadów oraz znacznym wzrostem temperatury wobec normy. Taka sytuacja wystąpiła na początku 1998 roku, kiedy to podczas panowania El Nińo w Polsce mieliśmy bardzo ciepłą i wyjątkowo mokrą zimę. Początek 2007 roku może być więc bardzo podobny. Panowanie anomalii El Nińo daje możliwość prognozowania nawet na dalsze miesiące, co oznacza, że wiosna 2007 roku może być również bardzo ciepła i zarazem bardzo deszczowa. Pamiętajmy, że właśnie El Nińo było odpowiedzialne za pamiętną powódź latem 1997 roku. Taka sytuacja w 2007 roku jest również możliwa.

Jaka pogoda będzie panować jesienią w Polsce?

Według naszych prognoz jesień, obejmująca wrzesień, październik i listopad, będzie bardzo ciepła. Prognoza wskazuje, że temperatura na obszarze całej Polski będzie się znajdować na poziomie znacznie powyżej normy. Jeśli chodzi o opady to będą one oscylowały na poziomie w pobliżu normy. Lokalne wzrosty powyżej normy spodziewane są na południu kraju, natomiast poniżej normy na wschodzie Polski.

Jaka pogoda będzie panować zimą w Polsce?

Według naszych prognoz zima, obejmująca grudzień, styczeń i luty, będzie ciepła. Prognoza wskazuje, że temperatura na obszarze niemal całej Polski będzie oscylować na poziomie powyżej normy. Jak wiemy ten okres roku najchłodniejszy jest na północy Polski, a więc tam też temperatura będzie osiągać status znacznie powyżej normy. Jeśli mowa o opadach to będą one oscylowały na poziomie normy lub lekko powyżej. Lokalne wzrosty powyżej normy spodziewane są na południu kraju, natomiast poniżej normy na północy Polski.

Czy zagraża nam kontynuacja silnej suszy?

Według prognoz nic na to nie wskazuje, a może być nawet przeciwnie. Opady w większości będą się utrzymywać w normie, ale tendencja może się skierować ku opadom powyżej normy, co automatycznie eliminuje tak silną suszę jaka panowała w czerwcu i lipcu. Oczywiście mogą zdarzyć się dni, kiedy padać będzie bardzo mało, ale takie sytuacje nie będą oznaczać jeszcze pogłębiania się suszy. W naszym klimacie jesienią i zimą nawet 2 tygodnie bez opadów to nic nadzwyczajnego. Zazwyczaj po takiej sytuacji nadchodzą opady, które często nadrabiają starty w miesięcznej sumie opadów i susza zanika.

Jaka pogoda będzie panować jesienią i zimą w Europie?

Nasze prognozy mówią o bardzo ciepłej jesieni i zimie w Europie. Niemal na całym kontynencie temperatura przez obie pory roku będzie się utrzymywać na poziomie powyżej normy, przeważnie znacznie powyżej normy. Jeśli chodzi o opady to niemal wszędzie będą one większe niż powinny, czyli znacznie powyżej normy. Szykuje się więc w Europie ciepła, ale mokra jesień i zima.

Data wydania prognozy: 1 sierpnia 2006 roku.

Opracowanie: Portal Pogodowy "Twoja Pogoda"
Adres portalu: http://www.twojapogoda.pl

Awatar użytkownika
Artur
Tarzan
Kontaktowanie:

Re: Prognoza na zimę 2006/2007

Post autor: Artur » 10 gru 2006 18:43

Sobal pisze:....................................

Jaka pogoda będzie panować jesienią i zimą w Europie?

Nasze prognozy mówią o bardzo ciepłej jesieni i zimie w Europie. Niemal na całym kontynencie temperatura przez obie pory roku będzie się utrzymywać na poziomie powyżej normy, przeważnie znacznie powyżej normy. Jeśli chodzi o opady to niemal wszędzie będą one większe niż powinny, czyli znacznie powyżej normy. Szykuje się więc w Europie ciepła, ale mokra jesień i zima.

Data wydania prognozy: 1 sierpnia 2006 roku.

Opracowanie: Portal Pogodowy "Twoja Pogoda"
Adres portalu: http://www.twojapogoda.pl[/i]
Na potwierdzenie niezwykle ciepłej jesieni zamieszczam dwa zdjęcia zrobione dzisiaj w ogrodzie.

Obrazek
Obrazek
Pozdrowienia z Wrocławia http://www.ArtBambo.prv.pl

Awatar użytkownika
calvi
Tarzan
Kontaktowanie:

Re: Prognoza na zimę 2006/2007

Post autor: calvi » 07 sty 2007 19:29

Przypomnijcie proszę zimę 2004/2005.
Wydaje mi się, że obecna jest jeszcze cieplejsza.
Jakieś pomiary, porównania?

Pozdrawiam calvi

Awatar użytkownika
Artur
Tarzan
Kontaktowanie:

Post autor: Artur » 07 sty 2007 20:58

Calvi
Biuletyn IMGW Katowice co miesiąc szczegółowo omawia przebiegającą pogodę. To już blisko Krakowa więc jakieś porównanie masz.

http://www.imgw.katowice.pl/Biuletyn/Grudzien_2004.html
http://www.imgw.katowice.pl/Biuletyn/Styczen_2005.html
http://www.imgw.katowice.pl/Biuletyn/Luty_2005.html
http://www.imgw.katowice.pl/Biuletyn/Marzec_2005.html
Widać ,że początek zimy był cieplejszy jak średnia wieloletnia ale luty i marzec nie był już taki ciepły (poniżej średniej)

Na stronie IMiGW są średnie miesięczne dla kraju. Wybierz sobie odpowiedni miesiąc i masz porównanie.
Dla ułatwienia podaje średnie wieloletnie dla miesięcy zimowych dla miasta Krakowa
grudzień -1 st C
styczeń -3,3 st C
luty -1,6 st C
marzec -2,4 st C

http://www.imgw.pl/wl/internet/zz/pogoda/tempsred.html

Awatar użytkownika
calvi
Tarzan
Kontaktowanie:

Post autor: calvi » 07 sty 2007 21:34

Dzięki Artur, wygląda to zupełnie podobnie jak obecnie.
Bardzo żałuję, że przestraszyły mnie kilkudniowe chłody tej jesieni,
kiedy to wniosłem do domu prawie wszystkie sadzonki, a teraz muszę się
borykać z przędziorkiem i mszycami, które upatrzyły sobie rozety juk na zimowisko.
Dzisiaj poszedł w ruch Talstar 100EC.
W tym roku bardzo słabo przyłożyłem się do zabezpieczania bambusów,
rozścieliłem jedynie kilka worów liści otrzymanych w prezencie od znajomych.
Mam nadzieję, że jeżeli przyjdą mrozy, to tradycyjnie poprzedzi je obfity opad śniegu
- najlepsza kołderka dla naszych podopiecznych.

Pozdrawiam calvi

Awatar użytkownika
Artur
Tarzan
Kontaktowanie:

Post autor: Artur » 07 sty 2007 23:47

calvi pisze:..............Bardzo żałuję, że przestraszyły mnie kilkudniowe chłody tej jesieni,
kiedy to wniosłem do domu prawie wszystkie sadzonki, a teraz muszę się
borykać z przędziorkiem i mszycami, które upatrzyły sobie rozety juk na zimowisko.........................

Pozdrawiam calvi
Ja miałem podobnie. Mniejsze sadzonki na jesieni wyniosłem na werandę, a tam bambusy zaatakowały mszyce. Odpuściłem sobie chemię. Wyniosłem je z powrotem do ogrodu. Będe je tam trzymał jak długo się da. Duże egzemplarze stoją w donicach od lata. Jeśli się na tyle mocno ochłodzi to donice zakopię do ziemi a ziemię obsypie liściami i będzie dobrze.

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 08 sty 2007 13:04

Ja też mam jeden w dużej donicy na balkonie i jak na razie jest mu dobrze.

ODPOWIEDZ