Zimowa ochrona bambusów

Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła... Tematy związane okresem zimowym.

Moderatorzy: Sobal, Gantz

Awatar użytkownika
Artur
Tarzan
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Zimowa ochrona bambusów

Post autor: Artur » 22 lis 2004 21:23

Zima to najtrudniejszy okres dla naszych bambusów. Wraz z przedłużającym się okresem mrozu i brakiem pokrywy śnieżnej ziemia zamarza coraz głębiej. Z zamrożonego gruntu korzenie roślin nie są w stanie pobrać potrzebnej wody dla swoich liści. Efektem tego jest częściowa lub całkowita utrata liści. Przed głębokim przemarznięciem gruntu możemy się bronić ściółkując ziemię wokół roślin. Uchroni to nasze bambusy przed suszą fizjologiczną i przemrożeniem podziemnych części roślin.
Zdjęcie poniżej przedstawia kępę bambusów zabezpieczoną przed mrozem warstwą liści (to akurat mam) Jak temperatury się znacznie obniżą poniżej zera , wówczas dosypie jeszcze liści tak że nasza zima może im nadmuchać :lol: :lol: :lol:
Załączniki
18.jpg
Pozdrowienia z Wrocławia http://www.ArtBambo.prv.pl

Awatar użytkownika
Artur
Tarzan
Kontaktowanie:

Post autor: Artur » 12 gru 2004 19:13

Zaczynam być rozczarowany naszą zimą . Za pasem połowa grudnia a tu nic. Jakieś tylko sporadyczne nocne przymrozki do - 5 stopni C. Zaczynam zastanawiać się czy należało w tym roku zabezpieczać swoje bambusy przed przemarznięciem gruntu. Normalnie zima nas "olewa".

misio
Gajowy

Post autor: misio » 13 gru 2004 17:17

Artur pisze:Zaczynam być rozczarowany naszą zimą . Za pasem połowa grudnia a tu nic. Jakieś tylko sporadyczne nocne przymrozki do - 5 stopni C. Zaczynam zastanawiać się czy należało w tym roku zabezpieczać swoje bambusy przed przemarznięciem gruntu. Normalnie zima nas "olewa".
Oj nie narzekaj bo nam zima jeszcze utrze nosa...

Pozdr
Michal

wojtek
Krzewiciel

Moso na wolnosci

Post autor: wojtek » 23 paź 2006 01:15

Ten rok jest pierwszym w gruncie dla moich 3 - letnich sadzonek 'Moso'. Przyrastały przez okres późnej wiosny i lata bardzo ładnie wypuszczając źdźbło za źdźbłem. Zima zbliża sie wielkimi krokami i zastanawiam sie jak najlepiej je zabezpieczyć. Zdaje sobie sprawe ze gatunek ten nie bardzo nadaje sie do uprawy w Polsce, lecz rośliny rosna juz na zewnątrz wiec trzeba spróbować mimo wszystko. Nawet jeżeli w naszym klimacie będzie to tylko bambus karłowy. Co zrobić by dotrwał do wiosny, czy ktokolwiek z udzielających sie na forum przezimował Moso w gruncie?
Pozdrawiam

Na zdjęciu
Sasa Tsuboiana duża kępa po lewej i moso po prawej
Obrazek
Moso
Obrazek
Wojtek

bodzio
Krzewiciel

Re: Moso na wolnosci

Post autor: bodzio » 01 gru 2006 10:47

Wojtek, Twoja Sasa Tsuboiana jest po prostu sliczna! tez musze sobie taka walnac 8)

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Przykrycie śniegiem

Post autor: Sobal » 27 sty 2007 17:48

Z uwagi na sporą ilość śniegu pokusiłem się o prawie całkowite przykrycie bambusów śniegiem. Prawie, bo zostawiłem 2 młode nie do końca zdrewniałe pędy Bashania fargesii - bałem się że się złamią podczas gięcia i trudno je zakopać bo nie mają liści.
Przed:
Obrazek

Po:

Obrazek

][
][
][Sobal

Awatar użytkownika
calvi
Tarzan
Kontaktowanie:

Re: Przykrycie śniegiem

Post autor: calvi » 27 sty 2007 21:20

Sobal pisze:Z uwagi na sporą ilość śniegu pokusiłem się o prawie całkowite przykrycie bambusów śniegiem. Prawie, bo zostawiłem 2 młode nie do końca zdrewniałe pędy Bashania fargesii - bałem się że się złamią podczas gięcia i trudno je zakopać bo nie mają liści.
A mi udało się dzisiaj przykopać nawet młode pędy Pseudosasy.
Szkoda tych od Bashani, może weź jakieś gałązki, przyciśnij nimi poprzecznie te pędy i zakop?

Pozdrawiam calvi

Awatar użytkownika
szamankfc
Leśniczy
Kontaktowanie:

Post autor: szamankfc » 04 sty 2008 09:16

Ja testuje opryski wodą jednak dzisiaj w nocy zmiękłem i p. nude przykryłem agro-włókniną i polałem to wszystko wodą niestety 0 śniegu
-8 wiatr porywisty i od rana słoneczko
Phyllostachys aureosulcata aureocaulis niestety zostaje tylko na wodzie bo sie włóknina skończyła :x
Ach ta wielkopolska to niedługo sie w step przeobrazi :wink:

Awatar użytkownika
Artur
Tarzan
Kontaktowanie:

Post autor: Artur » 05 sty 2008 13:40

A ja jak co roku obsypałem ziemię wokół bambusów liściami opadłymi z śąsiedzkiego dębu i musiałem się posiłkować liśćmi leszczynowymi bo dębowych brakło. Jak narazie we Wrocławiu brak śniegu dlatego część nadziemną bambusów niczym nie zabezpieczałem. Od kilku dni utrzymuje się mróz zawrówno w dzień jak i w nocy. Ubiegłej nocki to był spadek temperatury do - 10 st. C W tej chwili jest lekki minusik. Obserwacje na dzień dzisiejszy to :na żadnym z moich bambusów nie wystąpiły widoczne zmiany liści narażonych na niską temperaturę. Jedyne niekorzystne wrażenia wizualne to zwinięcie liści przez Fargesię Jiuzhaigo.[/code]

Awatar użytkownika
michaku
Mowgli
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2012

Post autor: michaku » 01 lut 2008 00:43

Ja moje bisetii i palmatę owinąłem ciasno agrowłókniną o dwóch gramaturach. Cieńszą do środka grubszą na nią. W sumie nie wiem czy one cokolwiek mają szanse zdziałać bo spadków temperatury dużych nie było i wiatrów mroźnych też... Chyba w weekend rozwinę i zobaczę jak żyje bisetii, zostawiłem nowy zeszłoroczny pęd bisetiiego nieokryty no i cały czas ma zielone listki, więc wygląda na to że nic jeszcze tegoroczna zima w Zielonej Górze nie zrobiłaby moim bambusom gdybym ich nie okrył.

Awatar użytkownika
Bpjea
Gajowy

Post autor: Bpjea » 27 lut 2008 04:16

W tym roku nie okryłem bambusów w ogóle. Zwykle obsypuję śniegiem, a że śniegu nie ma, to i okrycia brak. Efekty są różne - w większości bambusy są w dobrej kondycji; jest parę wyjątków również.

Pozdrawiam,
Bpjea

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Re: Zimowa ochrona bambusów

Post autor: Sobal » 23 lis 2008 15:19

Zawinięte geowłókniną o gramaturze 50 i szer. 1,6, trzy pasy jeden nad drugim, związane sznurkiem i zszyte zszywaczem do papieru...
Załączniki
_MG_4386 (Large).JPG
Po, z drugiej strony...
_MG_4383 (Large).JPG
Po
_MG_4382 (Large).JPG
Przed
][
][
][Sobal
http://www.bambusy.pl

Awatar użytkownika
Artur
Tarzan
Kontaktowanie:

Post autor: Artur » 23 lis 2008 20:46

Sobal a szczyty pędów przeznczyłeś na straty :D

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 23 lis 2008 20:59

Artur pisze:Sobal a szczyty pędów przeznczyłeś na straty :D
Zbałem się trochę wysokości a i wiało już trochę...
][
][
][Sobal
http://www.bambusy.pl

Awatar użytkownika
Artur
Tarzan
Kontaktowanie:

Post autor: Artur » 23 lis 2008 22:52

Sobal a tak porównując kępę z 2007 to kępy tegorocznej to widzę że sporo Ci urosły bambusy. Jak ta progresja się utrzyma w przyszłym roku to możesz mieć problem z zabezpieczeniem swoich olbrzymów.

ODPOWIEDZ