Paskudna pogoda

Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła... Tematy związane okresem zimowym.

Moderatorzy: Sobal, Gantz

Awatar użytkownika
Szymon
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Post autor: Szymon » 09 sty 2008 16:02

szamankfc pisze:z zasady ja okrywam wszystko przez 2 pierwsze zimy i ta metoda sprawdza się ze wszystkimi roślinami trzecia zima to dopiero nieśmiałe próby bez zabezpieczenia
Prawidłowe podejście. Też staram się tak robić :)
szamankfc pisze:a co myślisz o opryskach wodą w celu pozyskania lodu na liściach.
naprawdę ciężko pozyskać śnieg w moich stronach
Pytanie do Sobala, ale pozwolę sobie coś odpowiiedzieć.
Chyba Ognik o tym już kiedyś pisał na forum. Moim zdaniem na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc. Warto to robić jak zapowiadają wiatry. Bo wychodzić codziennie do bambusa i rozpylać wodę na mrozie, to chyba przesada.

Awatar użytkownika
Mariusz_Surowinski
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Mariusz_Surowinski » 09 sty 2008 19:33

To stara metoda szkółkarska na przymrozki późne (wiosenne). Ale żeby na dłuższy czas pokryć liście lodem ... To chyba przesada... Nie jestem mocny z fizjologi roślin ale czy nie dojdzie do zaparzenia (bo brak powietrza)?

Awatar użytkownika
Mariusz_Surowinski
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Mariusz_Surowinski » 09 sty 2008 20:34

Zajrzałem do literatury: Szkółkarstwo leśne pod redakcją Ryszarda Sobczaka, 1992 r, rozdział X - ochrona szkółek, str. 150; siewki przed przymrozkami można uchronić przez
c - zmętnienie powietrza, pozwalające ograniczyć nocne spadki temperatur.
Wynika z tego, że stosuje się zadymianie lub wytwarzanie sztucznej mgły w celu zwiększenia wilgotnosci powietrza. Gęsty dym ogranicza wypromieniowanie o 70% a sztuczna mgła o 40%. Czyli do warunków zimowych ta metoda się ma jak ... .
Ja nie okrywam moich roślin wcale, część tego, co nie wsadziłem do gruntu w te wielkie mrozy, schowałem do nieogrzewanego budynku.

misio
Gajowy

Post autor: misio » 11 sty 2008 00:36

Niczego nie owijam, sciolkuje wylacznie glebe (a i to nie u wszystkich bambusow). Dzisiaj rano patrzylem i na czesci zdziebel Ph. Aureosulcata Aur. ruszyly (i sa dosyc zaawansowane - nawet do 2 cm) juz paki lisciowe. W polowie stycznia! Tego jeszcze nie mialem.

Pozdrawiam
Michal

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 11 sty 2008 11:07

Świece dymne mają jeszcze inną właściwość. Rozpylane przez nie substancje są silnie higroskopijne (to bardziej mgła niż dym). Woda skraplając się na rozpylonych cząsteczkach tej substancji podwyższa temperaturę za dzięki energii zmiany stanu, czyli jest to proces odwrotny do ochładzania przez parowanie.

Mgła może się też osadzać na liściach zwilżając je ale nie wiem w jakim stopniu...

Co do pokrywania liści lodem to rozpylałbym wodę schłodzoną do 0C co powinno zapewnić szybkie zamarzanie nawet przy niewielkim mrozie. Mieszanina wody i lodu gdzie lód się już nie roztapia ma dokładnie 0C.
Zastanowiłbym się nad zakupem bańki z wodą demineralizowaną albo użyłbym deszczówki ale to może przesada.

Co do fizjologii roślin na której też się nie znam, to mogę powiedzieć tylko to co mi się wydaje, a mianowicie myślę, że w zamarzniętym liściu prawie ustają procesy fizjologiczne i nawet wymiana gazowa jest bardzo ograniczona i dotyczy pewnie tylko wierzchniej warstwy komórek.

Bałbym się jedynie zbytniego obciążenia i ew. połamania.

Awatar użytkownika
L O T E K ^^
Leśniczy
Kontaktowanie:

tylko silne

Post autor: L O T E K ^^ » 13 sty 2008 19:02

A ja jestem zdania ze na mojej dzialce maja prawo przezyc najsilniejsi i nic nie robie zobacze na wiosne co sie podzialo ;]

Awatar użytkownika
calvi
Tarzan
Kontaktowanie:

Re: tylko silne

Post autor: calvi » 13 sty 2008 19:09

L O T E K ^^ pisze:A ja jestem zdania ze na mojej dzialce maja prawo przezyc najsilniejsi i nic nie robie zobacze na wiosne co sie podzialo ;]
Tylko żeby Ci altanki nie spalili :wink: :lol: :lol:

Pozdrawiam calvi

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

-15C w weekend?

Post autor: Sobal » 12 lut 2008 09:45

Oj, w weekend ma być do -15C w nocy i -5C w dzień i wiatr 22km/h

Dziś w na południu już było -7C nad ranem.

Muszę pozawijać to co się porozwijało od wiatru :(
][
][
][Sobal

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 20 lut 2008 21:33

W "ostatni" mroźny weekend było spokojnie. Zero strat mimo słońca i silnego wiatru. Całość trwała krótko (2 doby) i rośliny dały radę nawet niezawinięte.
][
][
][Sobal

ODPOWIEDZ