Gdzie można znaleść dziko rosnące bambusy???

Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła... Tematy związane okresem zimowym.

Moderatorzy: Sobal, Gantz

bambus.pl
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Gdzie można znaleść dziko rosnące bambusy???

Post autor: bambus.pl » 15 sty 2008 14:43

Czy w Chorwacji można znaleźć bambusy ??

Jeśli tak to do ilu metrów dorastają ??

Serdecznie pozdrawiam!!

Awatar użytkownika
Szymon
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Szymon » 15 sty 2008 22:29

Bambusy naturalnie nie rosną w Europie. Zatem w Chorwacji mogą rosnąć tylko pasadzone (ewentualnie wysiane z posadzonych ręką człowieka).

Awatar użytkownika
Artur
Tarzan
Kontaktowanie:

Re: Gdzie można znaleść dziko rosnące bambusy???

Post autor: Artur » 16 sty 2008 11:52

bambus.pl pisze:Czy w Chorwacji można znaleźć bambusy ??

Jeśli tak to do ilu metrów dorastają ??

Serdecznie pozdrawiam!!
Był już kiedyś taki wątek na forum. Jeden nasz użytkownik przywiózł z Chorwacji sadzonkę pozyskaną od rośliny dziko rosnącej w okolicach Dubrownika Link do wątku
viewtopic.php?t=170&highlight=chorwacja
Pozdrowienia z Wrocławia http://www.ArtBambo.prv.pl

Awatar użytkownika
L O T E K ^^
Leśniczy
Kontaktowanie:

I tu sie mylicie ;]

Post autor: L O T E K ^^ » 24 sty 2008 12:06

Nie wiem skad i jak ale bylem na rybach nad wisla i nie kolo centrum Mangha bo mozna by pomyslec ze stamtad ale nie bo jakies 20 km dalej i pod prad wiec rzeka nie przyniosla - zobaczylem cos kolo zeremia bobra co mnie na kolana odrazu rzucilo myslalem ze sie pomylilem ogladalem studiowalem wnikliwie i nie jest to trzcina a bambus (chyba palmata) ale niech sie wypowie specjalista - zartuje oczywiscie (nie jest to rodzimy bambus )moze jakas mewa albo co to tam zataskalo ale nie czlowiek napewno - smakuje bobrowi bo to skubie i ziemia mu sluzy bo odrasta a wykopac nie moglem na dzialke bo ziemia byla skuta lodem ale juz niedlugo go wezme

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

A TAK POZA TYM ZNALAZLEM TAM DUZO CIEKAWYCH RZECZY -SZCZENIAKA miedzy innymi ktorego ktos z auta wyzucil itp itd ...........

Awatar użytkownika
calvi
Tarzan
Kontaktowanie:

Re: I tu sie mylicie ;]

Post autor: calvi » 25 sty 2008 20:17

L O T E K ^^ pisze:Nie wiem skad i jak ale bylem na rybach nad wisla i nie kolo centrum Mangha bo mozna by pomyslec ze stamtad ale nie bo jakies 20 km dalej i pod prad wiec rzeka nie przyniosla - zobaczylem cos kolo zeremia bobra co mnie na kolana odrazu rzucilo myslalem ze sie pomylilem ogladalem studiowalem wnikliwie i nie jest to trzcina a bambus (chyba palmata) ale niech sie wypowie specjalista - zartuje oczywiscie (nie jest to rodzimy bambus )moze jakas mewa albo co to tam zataskalo ale nie czlowiek napewno - smakuje bobrowi bo to skubie i ziemia mu sluzy bo odrasta a wykopac nie moglem na dzialke bo ziemia byla skuta lodem ale juz niedlugo go wezme
Ho ho,
Szymon, szykuje się temat pracy doktorskiej... :)

Pozdrawiaw calvi

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 30 sty 2008 11:02

Na południe od Alp jest sporo nieużytków ze zdziczałymi bambusami.

Tak BTW może daj spokój temu bambusowi bo palmate to ci kilka osób może podesłać jeśli to jest gatunek który jakoś się tu znalazł i dał sobie dotąd radę to wydaje mi się być cennym odkryciem wartym zainteresowania. Poszukaj może na zumi.pl gdzie to było mniej więcej i podaj linka. Myślę, to może zainteresować naukowców np. w kontekście zmian klimatycznych. Wyślę informację do prof. W. Liese. Szymon, co o tym myślisz? Zdaje się że jest kilka osób w Poznaniu chyba, które się tym zajmują?

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 31 sty 2008 22:01

Nie masz może zdjęć z szerszym planem, żeby było widać że rośnie dziko?

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 12 lut 2008 10:16

No więc jak tylko wspomniałem o tym fenomenie na międzynarodowym forum bambusowym to natychmiast odezwał się prof. Walter Liese. Przeprosił, że z powodu operacji nie mógł być na sympozjum w Rogowie (tu jest jego wykład) i jest bardzo zainteresowany szczegółami.
Lotek, czy mógłbyś napisać coś więcej? Jeśli chcesz sam do niego napisać to chętnie dam ci adres na priva.
][
][
][Sobal

Awatar użytkownika
Bpjea
Gajowy

Post autor: Bpjea » 27 lut 2008 04:25

L O T E K ^^ pisze:[...]moze jakas mewa albo co to tam zataskalo ale nie czlowiek napewno [...]
Skąd masz pewność, że nie człowiek go tam zasadził? Na co mewie bambus?
Przypuszczam, że celowo ktoś go tam wprowadził.

Pozdrawiam,
Bpjea

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 27 lut 2008 10:27

Bpjea pisze:
L O T E K ^^ pisze:[...]moze jakas mewa albo co to tam zataskalo ale nie czlowiek napewno [...]
Skąd masz pewność, że nie człowiek go tam zasadził? Na co mewie bambus?
Przypuszczam, że celowo ktoś go tam wprowadził.

Pozdrawiam,
Bpjea
Jeśli nie jest to jakieś popularne miejsce to wydaje mi się skrajnie mało prawdopodobne żeby w tym samym miejscu wciągu około roku - dwóch, znalazły się 2 osoby interesujące się bambusami.

Bardziej prawdopodobne wydaje mi się że np. ogrodnik z centrum japońskiego może gdzieś wywozić odpady kompostowe, które mogła zabrać woda 2 lata temu.

Awatar użytkownika
Bpjea
Gajowy

Post autor: Bpjea » 29 lut 2008 06:53

Sobal pisze:[...]
Bardziej prawdopodobne wydaje mi się że np. ogrodnik z centrum japońskiego może gdzieś wywozić odpady kompostowe, które mogła zabrać woda 2 lata temu.
A czy ten gatunek rośnie w ogóle w centrum sztuki japońskiej? Lotek pisał, że to w górę rzeki, więc prąd nie przyniósł.
Może miejsce niezbyt uczęszczane ale Lotek tam trafil i to wcale nie poszukując bambusów :)

Pozdrawiam,
Bpjea

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 29 lut 2008 10:13

Bpjea pisze:
Sobal pisze:[...]
A czy ten gatunek rośnie w ogóle w centrum sztuki japońskiej? Lotek pisał, że to w górę rzeki, więc prąd nie przyniósł.
Może miejsce niezbyt uczęszczane ale Lotek tam trafil i to wcale nie poszukując bambusów :)

Pozdrawiam,
Bpjea
Wiem, że stanowisko było powyżej Krakowa, ale odpady można wywozić poza miasto. Nie wiem jak wam ale z tych zdjęć trudno mi stwierdzić jaki to gatunek.

Awatar użytkownika
Bpjea
Gajowy

Post autor: Bpjea » 23 mar 2008 17:41

Sobal pisze:[...] Nie wiem jak wam ale z tych zdjęć trudno mi stwierdzić jaki to gatunek.
Pewnie, że trudno. Ja również nie wiem co to za gatunek.
Nie wiadomo ile tam rośnie, po liczbie łodyg można przypuszczać, że bardzo niedługo. Ilość rozgałezień w węzłach też może być mylna, bo zależy również od wieku rośliny. Cechy typowe dla gatunku określa się z wzorcowych roślin, zdrowych, wyrośnietych no i na tyle rozrośnietych by można było pewną powtarzalność cech zauważyć.

Pozdrawiam,
Bpjea

horman
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2013

Post autor: horman » 24 sie 2013 08:02

podsumowując: dziko rosnące tylko w tropikalnej i subtropikalnej części Azji - gdzie indziej to sprawka człowieka:)

NatTadi23
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2014

Post autor: NatTadi23 » 10 wrz 2014 10:21

Zgadzam się, w Chorwacji nie rosną naturalne bambusy. Byłam więc widziałam .

ODPOWIEDZ