bambus od sąsiada - proszę o porady

Może ktoś wie... czyli indentyfikacja i inne pytania dotyczące bambusów

Moderatorzy: Sobal, Gantz

kubawojewoda
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2012

bambus od sąsiada - proszę o porady

Post autor: kubawojewoda » 12 cze 2012 19:47

Witam, to mój pierwszy post na tej stronie, choć, nie ukrywam, nie pierwsza wizyta. piszę zmuszony sytuacją związaną z remontem ogrodu mojego sąsiada i podarunku, jaki mi zaserwował :)
Sąsiad postanowił usunąć bambusy sprzed swojego tarasu, które od przeszło trzech lat wzbudzały we mnie niemałe uczucie zazdrości. pędy wyrastały na około 5 jak nie więcej metrów, były zielone i piękne. dziś przez okno zobaczyłem, ze robotnicy wycięli całkowicie wszystko, co wyrastało ponad ziemię i wykopali jako-tako bryłę korzeniową. pech sprawił, ze nie zapytałem go, czy nie chce się ich pozbyć, zanim ścięte zostały wszystkie gałęzie. poprosiłem go zatem o te kłącza i tutaj zaczynają się moje pytania...
po pierwsze - czy jesteście w stanie określić na podstawie tych zdjęć, co to za gatunek?
jak powinienem posadzić te bambusy, aby wyrosły równie duże, jak u sąsiada?
czy powinienem je teraz intensywnie podlewać, i w ogóle, jakie warunki im zapewnić?
i pytanie główne i chyba najważniejsze... czy z takiej bryły korzeniowej, bez pędów i o tej porze roku coś w ogóle z nich wyrośnie?
będę bardzo wdzięczy za okazaną mi pomoc :)
tutaj link do zdjęcia: http://rapidshare.com/files/3202129599/bambusy.JPG

pozdrawiam,
kuba :)

Awatar użytkownika
rjz
Leśniczy

Re: bambus od sąsiada - proszę o porady

Post autor: rjz » 13 cze 2012 15:48

Na podstawie tego zdjęcia trudno. /może poopisujesz, co z tych resztek źdźbeł jeszcze widać - jakiś kolor, bruzdy itp./

Bryła jest duża można nawet podzielić.

Pewnie za kilka tygodni i tak wypuszczą nowe źdźbła, bo mają pewnie jeszcze spore zapasy w korzeniach - podlewanie ostrożne, bo nie mają liści.

Jak się zregenerują to będzie chyba na zdjęciach lepiej widać. /szczególnie istotny jest moment, jak zaczną wypuszczać młode źdźbła /kiełki/, można lepiej określić, bo to dosyć charakterystyczna cecha osobnicza/
/albo zapytaj sąsiada, co miał?/

r.

kubawojewoda

Post autor: kubawojewoda » 13 cze 2012 16:04

Sąsiada nie zapytam, bo ogrod projekowala i wykonywala jakas firma, z reszta, gdyby sie choc troche znal, pewnie zal byloby mu wyrzucac takiego giganta (nie przesadzam, wiem ze to brzmi przedziwnie, chocby dlatego, ze o bambusa nikt nie dbal jakos specjalnie, a byl BARDZO wysoki)...
A moglbys zasugerowac jak mam go wkopac do ziemi? Gleboko, plytko? Jakos przykryc to, co zostalo? Moze jakas specjalna ziemia? Moja w ogrodzie jest dosyc gliniasta, dlatego chcialem wykopac jakis wiekszy dol i uzupelnic go lepsza bardziej przepuszczalna gleba... Jakies sugestie? Zalezy mi na odpowiedziach, bo bambus czeka w taczce ;)

Awatar użytkownika
rjz
Leśniczy

Post autor: rjz » 19 cze 2012 15:36

* ziemia przepuszczalna ~ raczej wymieszaj torf , może z piaskiem jak masz tam glinę, + kompost , możesz też ziemię do roślin z marketu, ja nie masz swojej dobre
* domyślam się, że na tych taczkach bryła korzeniowa była cały czas wilgotna?
* w zależności od ilości miejsca, jaki mu dasz, zapora albo nie, ale bez zapory korzeniowej może szybko wrócić do sąsiada. :-)
* głębokość sadzenia jak było,
*i sądź jak najszybciej ~ czekaj na nowe źdźbła ~ jak roślinna jest żywa- to może wpuści coś jeszcze tym roku.

kubawojewoda

Post autor: kubawojewoda » 28 cze 2012 14:52

Witam ponownie :)
Bambus zostal posadzony w ziemi uniwersalnej do kwiatow ogrodowych wymieszanej z piaskiem i niewielka domieszką skoszonej trawy. Mam zamiar podlac go obornikiem jakos W przeciagu tego tygodnia. A co najwaniejsze - wypuscil juz pęd wysokości okolo metra ( wczoraj rozchylila sie ta pierwsza "luska" z galązką na przy ziemi )
Mam nadzieje ze bedzie jeszcze puszczal jakies nowe pędy tego lata :)

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 30 sie 2012 08:53

No to będzie dobrze :) Wrzuć może jakieś zdjęcia ale nie przez rapidshare bo znikają...
][
][
][Sobal
http://www.bambusy.pl

ODPOWIEDZ