Phylostachys, czy fylostachys?

Może ktoś wie... czyli indentyfikacja i inne pytania dotyczące bambusów

Moderatorzy: Sobal, Gantz

Awatar użytkownika
witolddj
Leśniczy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2015

Phylostachys, czy fylostachys?

Post autor: witolddj » 09 wrz 2015 12:49

Ostatnio w internecie zacząłem się spierać co do nazewnictwa bambusów. Ktoś pisze w internecie np . fylostachys a nie Phyllostachys. Nie mogłem znaleźć źródła aby sprawdzić, czy nazwa fylostachys jest orginalnym spolszczeniem, czy po prostu potocznym nazewnictwem, które ktoś sobie wymyślił. Macie jakieś informacje na ten temat?

Awatar użytkownika
Dominik
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2016
Kontaktowanie:

Re: Phylostachys, czy fylostachys?

Post autor: Dominik » 19 wrz 2015 06:26

Witaj Witku, myślę że to pytanie do językoznawcy. Chyba nawet wiem która strona ma najwięcej tego typu "wynalazków". Jako laik w dziedzinie językoznawstwa osobiście raczej nie stosuję spolszczeń nazw łacińskich. To dość ryzykowne przy tak drobnych różnicach jak phyllostachys - fylostachys. Czytający mógłby sobie pomyśleć że to już nawet nie nowy kultywar ale nowy gatunek - co wprowadziło by go w błąd. Stąd ja bym nie ryzykował takiego nazewnictwa. Chyba już lepiej pozostawić bez zmian nazwę łacińską a dodać nazwę polską odnoszącą się do głównej cechy określonej rośliny, przykładowo jedna ze stron podaje: Fylostachys złotobruzdowy 'Spectabilis'. W obiegu międzynarodowym widnieje nazwa: Phyllostachys aureosulcata 'spestabilis', a bambus ten pochodzi z takiego obiegu więc ewentualnie dalej po nazewnictwie międzynarodowym widziałbym nazwę polską: bambus złotobruzdowy (`spectabilis`), ale już bez karkołomnej próby spolszczenia nazwy łacińskiej bo widać jak na dłoni że wyjdzie z tego pomieszanie z poplątaniem. Pozdrawiam.
Pisząc o bambusach uprawianych całorocznie w gruncie mam zawsze na myśli rośliny osłaniane i przyginane do gruntu - zimą, szczególnie wtedy gdy temperatury spadną do -15/-20 stopni.

http://www.drzewa.oleander.pl - amatorski spis drzew i krzewów, wymiana

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Re: Phylostachys, czy fylostachys?

Post autor: Sobal » 10 paź 2015 22:41

Jak się przyjmie, w co wątpię, to będziemy używać ;)
][
][
][Sobal
http://www.bambusy.pl

ODPOWIEDZ