Arundinaria simonii

Może ktoś wie... czyli indentyfikacja i inne pytania dotyczące bambusów

Moderatorzy: Sobal, Gantz

btw.

Arundinaria simonii

Post autor: btw. » 28 wrz 2005 18:15

Witam.
Chciałbym sobie zrobić flet shakuhachi. Najlepszym do tego materiałem jest właśnie Arundinaria simonii. W związku z tym mam 3 pytania: czy da się tą odmianę uprawiać w Polsce, ile kosztuje sadzonka i czy ktoś z Was ją uprawia?
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
calvi
Tarzan
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Re: Arundinaria simonii

Post autor: calvi » 28 wrz 2005 20:44

btw. pisze:Witam.
Chciałbym sobie zrobić flet shakuhachi. Najlepszym do tego materiałem jest właśnie Arundinaria simonii. W związku z tym mam 3 pytania: czy da się tą odmianę uprawiać w Polsce, ile kosztuje sadzonka i czy ktoś z Was ją uprawia?
Pozdrawiam.
Hm... Może raczej Pleioblastus simonii (Medake)??
Najlepszy, gdyż ma bardzo cienkie i jednocześnie niezwykle mocne ścianki.
W najgorszym razie zawsze możesz wybrać się do bambusarium.cz,
tam chyba to mają...

Pozdrawiam calvi

Awatar użytkownika
Artur
Tarzan
Kontaktowanie:

Post autor: Artur » 28 wrz 2005 21:26

Arundinaria simonii to jego poprzednia nazwa. Obecna to Pleioblastus simonii . Uprawa tego bambusa jest możliwa w Polsce ale nie jest zbyt popularny. Pawel Rezl nie ma go w swojej ofercie.
Pozdrowienia z Wrocławia http://www.ArtBambo.prv.pl

btw.

Post autor: btw. » 28 wrz 2005 23:06

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Oczywiście chodziło mi o Medake. Słyszałem że podobno ścina się je po 25 latach. Przynajmniej jeden z twórców tych fletów tak się reklamuje... Czy to może być prawdą?

misio
Gajowy

Post autor: misio » 28 wrz 2005 23:19

Mirzan go zdaje sie mial i byl gotow wymienic sie na cos innego. Trzeba go zapytac na forum ogrodowym pl.rec.ogrody .

Pozdrawiam
Michal

misio
Gajowy

Post autor: misio » 28 wrz 2005 23:24

btw. pisze:...podobno ścina się je po 25 latach. ...
Jesli roslina jest juz dobrze wyksztalcona to nie wiem po co czekac tak dlugo ze scinaniem zdziebel. W ciagu jednego sezonu rosna na pelna wysokosc i grubosc. Moze po roku lub dwoch sa lepiej zdrewniale ale tak czy owak nie sadze by pojedyncze zdzblo zylo dluzej niz jakies 7-10 lat. Potem jest to juz raczej suchy badyl. Mysle, ze mozna pozyskiwac material po 2-3 latach, dluzsze czekanie raczej nie ma sensu.

pozdrawiam
Michal

Awatar użytkownika
Bpjea
Gajowy

Post autor: Bpjea » 15 paź 2005 01:28

misio pisze:Jesli roslina jest juz dobrze wyksztalcona to nie wiem po co czekac tak dlugo ze scinaniem zdziebel. W ciagu jednego sezonu rosna na pelna wysokosc i grubosc. Moze po roku lub dwoch sa lepiej zdrewniale ale tak czy owak nie sadze by pojedyncze zdzblo zylo dluzej niz jakies 7-10 lat. Potem jest to juz raczej suchy badyl. Mysle, ze mozna pozyskiwac material po 2-3 latach, dluzsze czekanie raczej nie ma sensu.
W przypadku Moso, na parkiety pozyskuje sie piecioletnie zdzbla. Jak widac, z wiekiem staja sie "lepsze" (cokolwiek by sie pod tym krylo).
Niemniej 25 lat na sciecie zdzbla bym nie czekal. W Japonii maja 25-cio letnie rosliny pod reku - tutaj nie.

Pozdrawiam,
Bpjea

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 14 cze 2010 13:11

btw. pisze:Witam.
Pozdrawiam.
Tu zobacz: http://www.amazon.co.uk/Simple-Flutes-H ... 74&sr=1-34
"Simple Flutes: A Guide to Flute Making and Playing, or How to Make and Play Great Homemade Musical Instruments for Children and All Ages from Bamboo, Wood, Clay, Metal, PVC Plastic, or Anything Else"
][
][
][Sobal
http://www.bambusy.pl

Awatar użytkownika
bulion77
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2012
Kontaktowanie:

Post autor: bulion77 » 16 cze 2010 16:14

znajdziesz taki flet gotowy w internecie :D