systematyka bambusów

Może ktoś wie... czyli indentyfikacja i inne pytania dotyczące bambusów

Moderatorzy: Sobal, Gantz

Awatar użytkownika
Mariusz_Surowinski
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

systematyka bambusów

Post autor: Mariusz_Surowinski » 31 gru 2005 12:26

Gdzie szukac jakiejs obowiazujacej systematyki bambusów? Przygotowuje internetowa encyklopedie traw ozdobnych, jakies 1500 taksonów, z czego ok 200 to beda bambusy. Nie jestem fachowcem, mam ich kilkanascie a to troche za malo w stosunku do planowanej zawartosci. Co ksiazka to inne nazewnictwo... Pomozecie?
Jakby ktos byl zainteresowany wspolredagowaniem, przynajmniej bambusów, to zapraszam do wspólpracy. Blizsze szczegoly dla zaiteresowanych via - mail.

Awatar użytkownika
Mariusz_Surowinski
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Mariusz_Surowinski » 23 lut 2006 17:19

Czy spotkaliscie sie juz z nowym skrótem Fargesia 'Jiu' (syn. Farg. ssp. 'Juizhaigou')? Co o tym sadzic?. Nie wymienie szkolki, zreszta zachodniej, ktora tak ulatwia wymowe ale chyba tak nie mozna...?

Awatar użytkownika
Bpjea
Gajowy

Post autor: Bpjea » 27 lut 2006 07:47

Ognik pisze:Czy spotkaliscie sie juz z nowym skrótem Fargesia 'Jiu' (syn. Farg. ssp. 'Juizhaigou')? Co o tym sadzic?. Nie wymienie szkolki, zreszta zachodniej, ktora tak ulatwia wymowe ale chyba tak nie mozna...?
Tak nie mozna, zgadzam sie z Toba. To jest ewidentny skrot, by ulatwic sobie wymowe. Przychodzi mi na mysl np. P. nigra f. boryana zwany czasem P. nigra 'Boryana' a takze skrotowo P. nigra 'Bory'.
Ktos, kto widzi ta odmiane po raz pierwszy nie wie czy 'Bory' i 'Boryana' to ta sama odmiana dlatego tak robic sie nie powinno.

Pozdrawiam,
Bpjea

ODPOWIEDZ