prawa autorskie w internecie

Może ktoś wie... czyli indentyfikacja i inne pytania dotyczące bambusów

Moderatorzy: Sobal, Gantz

Awatar użytkownika
Mariusz_Surowinski
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

prawa autorskie w internecie

Post autor: Mariusz_Surowinski » 06 mar 2006 13:22

Pracuje nad strona internetowa o trawach (czyli o bambusach tez). Z koniecznosci musze opierac sie na ksiazkach, bo paroletnie doswiadczenie to za malo aby pisac tylko na ich podstawie. I tu pojawia sie problem - prawa autorskie w internecie. Widzialem ze kolega Sobal i nie tylko on skanuja fragmenty ksiazek i zamieszczaja je na forum. Czy to jest zgodne z prawem? Czytalem cos o cytowaniu, ale to co wiem, to za malo aby z czystym sumieniem i bez obawy o wizyte u prokuratora moc wykorzystac bez przerobki czyjas tworczosc. Jesli ktos moglby mnie oswiecic w tej kwestii to bede bardzo wdzieczny...

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Re: prawa autorskie w internecie

Post autor: Sobal » 06 mar 2006 14:05

Ognik pisze:Widzialem ze kolega Sobal i nie tylko on skanuja fragmenty ksiazek i zamieszczaja je na forum.
1. Nie wiem, co widziałeś ale to co piszesz to nie prawda - skany nie są mojego autorstwa i przypuszczam że nie były skanowane w Polsce.
2. Na forum zamieściłem tylko jedną przykładową stronę (patrz tu: większe fragmenty tej książki na amazon.com).
3. Nie udostępniam książki na forum tylko podałem informację jak można ją znaleźć, co nie jest naruszeniem praw autorskich.
4. Wydaj swoją książkę o bambusach a nikt nie będzie musiał przeglądać kiepsko zeskanowanch fragmentów innych książek.
5. Mam nadzieję, że informacje uzyskane z forum również opatrzysz przypisami i uwzględnisz w bibliografii.
6. Wkurzyłeś mnie trochę.

Awatar użytkownika
Mariusz_Surowinski
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Mariusz_Surowinski » 06 mar 2006 19:39

Nie chcialem Cie obrazic, widzialem fragmenty ksiazek Mereditha i Whitakera. Poniewaz sam potrzebuje cos takiego zamiescic (np. rysunki typow kwiatostanow), dlatego pytam? Nie sprawdzam skad pochodza, nie interesuje mnie to, tylko czy moge cos takiego zrobic nie ryzykujac kontaktu z prokuratorem. A odnosnik do bambusy.pl znajdzie sie z pewnoscia na mojej stronie bo tam sa informacje. To wszystko.
Natomiast jesli moglbys cos mi odpisac merytorycznie to bylbym wdzieczny.

chimera
Mowgli
Lokalizacja: W pół drogi między Krakowem a Katowicami - Climate zone 6B

Post autor: chimera » 06 mar 2006 23:02

najlepiej sięgnij do źródła:

http://isip.sejm.gov.pl/prawo/index.html

wpisz w wyszukiwaniu : ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych- niestety szybko mnie znudziła i nie zapozanałam się z nią zbyt dokłądnie:(

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 19 kwie 2010 11:12

Kolejny pirat się trafił: http://allegro.pl/item999967031_bambus_ ... owosc.html niejaki
ogrodnik_gliwice
Krzysztof Baran
ul. Częstochowska 12/2
44-100 Gliwice

Ma 2 moje zdjęcia - już wezwałem do zaprzestania bezprawnego naruszania praw autorskich.

Art. 115.
1. Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w bład co do autorstwa całosci lub
czesci cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia
wolnosci albo pozbawienia wolnosci do lat 3.
2. Tej samej karze podlega, kto rozpowszechnia bez podania nazwiska lub pseudonimu
twórcy cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie
albo publicznie zniekształca taki utwór, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub
nadanie.
3. Kto w celu osiagniecia korzysci majatkowej w inny sposób ni% okreslony w ust. 1 lub 2
narusza cudze prawa autorskie lub prawa pokrewne okreslone w art. 16, art. 17, art. 18, art. 19
ust. 1 lub 2, art. 20 ust. 1 i 2, art. 40 ust. 1 lub 2, art. 86, art. 94 ust. 2 i art. 97, podlega
grzywnie, karze ograniczenia wolnosci albo pozbawienia wolnosci do roku.
Art. 116.
1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji
oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub
nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolnosci albo pozbawienia wolnosci do lat 2.
2. Je%eli sprawca dopuszcza sie czynu okreslonego w ust. 1 w celu osiagniecia korzysci
majatkowej, podlega karze pozbawienia wolnosci do lat 3.
3. Je%eli sprawca uczynił sobie z popełniania przestepstwa okreslonego w ust. 1 stałe zródło
dochodu albo działalnosc przestepna, okreslona w ust. 1, organizuje lub nia kieruje, podlega
karze pozbawienia wolnosci od 6 miesiecy do lat 5.
4. Je%eli sprawca czynu okreslonego w ust. 1 działa nieumyslnie, podlega grzywnie, karze
ograniczenia wolnosci albo pozbawienia wolnosci do roku.
][
][
][Sobal
http://www.bambusy.pl

Awatar użytkownika
kristoff
Gajowy

Post autor: kristoff » 19 kwie 2010 11:34

Patrząc na zdjęcia z tej aukcji, zastanawiam się, co z nasion wyrośnie...
Każda fotka inna :lol:

W kwestii praw autorskich. Myślisz, że usunie Twoje zdjęcia? Wątpię

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 19 kwie 2010 12:20

kristoff pisze:[..]W kwestii praw autorskich. Myślisz, że usunie Twoje zdjęcia? Wątpię
Zgłosiłem też kontrolnie naruszenie zasad do Allegro ;) więc pewnie go zdejmą.
][
][
][Sobal

Awatar użytkownika
kambie
Leśniczy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2010
Kontaktowanie:

Post autor: kambie » 19 kwie 2010 14:49

Do wszystkich zainteresowanych tą kwestią: autor pracy może ją podpisać, ale nie musi. Może wezwać do zaprzestania naruszania jego praw, ale nie musi - nie ma takiego obowiązku, ale ma taki przywilej. Może natomiast zgłosić przestępstwo na policji (co i ja uczyniłam w sprawie pewnego plagiatu - rozprawa 10.V.2010 :twisted: ), naruszenie praw autorskich jest właściwie przestępstwem ściganym z urzędu - więc darmowym :roll: - proces cywilny można sobie zostawić na deser...
Jeszcze jedna ciekawostka - pewna firma z Łodzi wyłudza pieniądze za mapy (ludzie nawet dostają wyroki) -chociaż w orzecznictwie mapy nie podlegają prawom autorskim bo nie są uznawane za utwór - to jest oczywiście inna kwestia i nie na temat, ale przestrzegam: poczytajcie na licznych forach -sprawa map1
www.bieniart.pl :) motywy bambusowe też robię

Awatar użytkownika
Mariusz_Surowinski
Gajowy
Kontaktowanie:

Post autor: Mariusz_Surowinski » 19 kwie 2010 19:02

Wszystkie znalezione przypadki komercyjnego wykorzystywania naszych zdjęć zgłaszam na policję. W tym roku uzbierało się spraw już 7, m.in wspominany nie raz na forum Kalmar. W jednym przypadku mam już wszczęcie postępowania - Patryk Kocimski (Rajski Ogród). Widać, że podejście prokuratury do tych spraw się zmienia.

Awatar użytkownika
kambie
Leśniczy
Kontaktowanie:

Post autor: kambie » 11 maja 2010 20:40

Wczoraj zakończyła się moja sprawa o naruszenie praw autorskich -czyli o plagiat :) (zaczęła się w listopadzie)
Ostatecznie zgodziłam się na warunkowe umorzenie, co nie zmienia faktu że sąd zasądził zapłatę. Drugie tyle będzie po ugodzie, bo jeśli wystartuję z procesem cywilnym to będzie 3krotność szkody (plus mój adwokat, plus koszty sądowe). A że warunkowe umorzenie wiąże się z przyznaniem do zarzucanego czynu, proces cywilny ma się już praktycznie wygrany :twisted:

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 12 maja 2010 09:55

No to gratulacje! Daj znać jak poszło z cywilnym...
][
][
][Sobal

Awatar użytkownika
kambie
Leśniczy
Kontaktowanie:

Post autor: kambie » 12 maja 2010 18:36

Mam nadzieję że nie dojdzie do cywilnego, tylko do ugody :D
Nie chce mi się bujać po sądach... :roll:

Awatar użytkownika
kambie
Leśniczy
Kontaktowanie:

Post autor: kambie » 10 cze 2010 20:46

No to zapłacił... :twisted: ... Wszystkim poszkodowanym życzę szczęścia na rozprawach i cierpliwości :wink:

ODPOWIEDZ