Bamboo garść pytań

Bambus - Dla Początkujących

Moderatorzy: Sobal, Gantz

Awatar użytkownika
kreuk
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2010

Bamboo garść pytań

Post autor: kreuk » 05 sie 2010 11:29

Witam
Stałem się właścicielem 2 bambo jeden to Phyllostachys nigra-Black Bamboo i Phyllostachys aureosulcata Spectabilis wysokość około 180 cm w doniczkach 5 litrowych wyglądają wspaniale .Trochę poczytałem w necie na ten temat i wiem iż te bambo potrzebują bariery korzeniowej więc zgodnie z zaleceniami kupiłem specjalną folię do bambo i wykopałem rów głębokości 50cm. Moja ziemia w ogródku jest gliniasto-żwirowa jest bardzo zbita miałem problemy z kopaniem musiałem nawadniać.
Moje pytania to:
jakie powinno być ph ziemi
jaki kompost zastosować
czy moją wykopaną ziemią zasypać
w jakiej odległości je sadzić /nadmienię iż to ma być początkiem żywopłotu/
kiedy pierwszy raz przycinamy
no i wszystko co jest ważne :D
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
bulion77
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2012
Kontaktowanie:

Re: Bamboo garść pytań

Post autor: bulion77 » 05 sie 2010 15:13

Daj nawoz z kurzych kupek na spod :idea:
konto na facebook-u

Michał Jerzy Makara

Awatar użytkownika
kreuk
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2010

Post autor: kreuk » 05 sie 2010 16:55

mam tylko dostęp do końskiego z kurkami problem

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 07 sie 2010 13:57

Koński jest dobry bo nie zawiera aż takiej ilości fosforanów i nie trzeba go rozcieńczać.
Co do nawozu to nie za dużo tuż po przesadzeniu bo duża ilość soli mineralnych utrudnia przesadzonemu bambusowi pobieranie wody i może powodować susze fizjologiczną nawet przy obfitym podlewaniu. Jest szkoła żeby w pierwszym roku nie nawozić wcale. Osobiście uważam, że do ukorzenienia wystarczą ok. 2-3 miesiące więc jeśli nie wypada to jesienią to sypię tego samego roku.
Co do nawozów to potrzebujesz taki skład NPK jak do trawnika. Jeśli używasz naturalnego nawozu to poszukaj na forum lub w internecie ile czego ma kurzak lub obornik koński i zobacz ile i czego powinieneś dosypać żeby mieć optymalną mieszankę.

pH lekko kwaśne lub obojętne - byle nie alkaliczne.
Jeśli masz ziemię bardzo kamienistą lub zbitą to możesz wymienić górne 10cm na jakąś luźniejsza, wtedy na pewno szybciej się będą 'rozłazić' co w przypadku żywopłotu jest korzystne.
Ja bym sadził co 2 m co pozwoli zostawić odpowiednią ilość miejsca dla każdej rośliny.

Co po przycinania to bambusy nowy pęd przycinasz tylko raz i on już w górę nie pójdzie. Warto poczekać z cięciem aż pojawią się pierwsze liście bo zbyt młody pęd może źle znieść cięcie (można i należy ranę smarować maścią ogrodniczą). Zbyt późne cięcie spowoduje mniejsze rozkrzewienie się pozostałej części więc jak zwykle - 'nie za późno nie za wcześnie' ;)
][
][
][Sobal
http://www.bambusy.pl

ODPOWIEDZ