co wybrać na balkon? proszę o pomoc...

Bambus - Dla Początkujących

Moderatorzy: Sobal, Gantz

mr_craftsman
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2010

co wybrać na balkon? proszę o pomoc...

Post autor: mr_craftsman » 08 sie 2010 15:19

Witam.
Chcę posadzić bambusa na moim balkonie, mimo długiego przeglądania forum mam jednak sporo wątpliwości i pytań. Będę bardzo wdzięczny za pomoc (i chętnie kupię sadzonkę ;] )

1.miejsce: strefa 6b / IV. miasto - Kraków
-długi i wąski balkon,
-wystawa południowa, bardzo dużo słońca, trochę narażone na opady, siła wiatru - mała do średniej, okazjonalnie duża (burze,ulewy), okolica spokojna, z dala od ruchliwych ulic.
-4 piętro (więc chyba okazjonalne przymrozki nie są tak groźne)
-do wysokości 1 m światło rozproszone (balkon osłonięty ażurową bambusową matą)
2.plan uprawy
-2 drewniane skrzynie 40x40x100 cm, po 1-2 sadzonki na skrzynię
-warstwy: 1/3 drenaż keramzytowy - geowłóknina - mieszanka gliny, piasku, próchnicy.
-zimowanie na balkonie, osłona:
-podstawa skrzyń i skrzynie osłonięte 2 warstwami 1cm folii termoizolacyjnej, z okładem 40 cm powyżej skrzyni. środek wypełniony suchymi liśćmi
3.co chcę osiągnąć:
-zielony parawan, dość gęsty, wysoki na 150-200 cm (bambus od połowy wysokości będzie wystawiony na bezpośrednie słońce), poza regularną pielęgnacją na balkonie nie wchodzi w grę przenoszenie do gleby czy innych pomieszczeń.
-łatwy w uprawie, tzn abym się nie zastanawiał bezradnie dlaczego mi zdycha, skoro zrobiłem wszystko jak należało.
4.na forum znalazłem sugestie gatunków Phyllostachysa (P. nuda, P. bissetii, P. aureosulcata), czy to dobry wybór? jakie inne gatunki są możliwe, i czy możliwe jest łączenie gatunków w jednej skrzyni/donicy.
5.czy jest możliwe posadzenie wyrośniętej sadzonki jeszcze w tym roku, w sierpniu, i jej właściwe przyjęcie się na zimę?

będę wdzięczny za poradę
pozdrawiam =)

Awatar użytkownika
dj
Mowgli
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0

Re: co wybrać na balkon? proszę o pomoc...

Post autor: dj » 09 sie 2010 15:22

Do nasadzeń doniczkowych polecana jest Pseudosassa japonica. Gęsto się rozrasta, ma duże liście, dobrze znosi zarówno przesuszenie jak i przelanie no i te 150-200 cm powinien osiągnąć ale czy przetrzyma duże mrozy w donicach? No chyba że całość naprawdę starannie opatulisz.
Ja natomiast przetestowałem P. aureosulcata spectabilis w donicy. Bardzo dobrze zniósł zimę przechowywany w ogrzewanym pomieszczeniu i nawet wypuścił i w pełni rozwinął pędy. Z początkiem wiosny wrócił na balkon, dalej rośnie i ma się świetnie. Ale czy wytrzymałby duże spadki temperatur nawet bardzo dobrze zabezpieczony? Ktoś to musi przetestować i może właśnie to będziesz Ty :)
Pozdrawiam dj
--------------------------------

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 11 sie 2010 11:23

Z taka izolacją powinno się bez problemów udać. Górę oprócz liści też bym zabezpieczył dodatkową folią (czarną najlepiej) żeby ochronić wnętrze przed mroźnymi wiatrami.

Na lato może się przydać jakiś system podlewania bo od południowej strony mogą potrzebować sporo wody...
][
][
][Sobal
http://www.bambusy.pl

mr_craftsman
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2010

Post autor: mr_craftsman » 14 sie 2010 17:49

dzięki za odpowiedzi.
raczej zdecyduję się na któreś z Phyllostachysa, bo chcę sobie potem zrobić sadzonki na boskiety do ogrodu...to teraz pozostaje wybrać się do jakiejś bambusowej szkółki... =]

ODPOWIEDZ