Co robie nie tak.

Bambus - Dla Początkujących

Moderatorzy: Sobal, Gantz

tamaryszek44
Krzewiciel
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0

Co robie nie tak.

Post autor: tamaryszek44 » 08 lip 2011 20:29

Mam na ogrodzie Phyllostachys aureosulcata aureocaulis . Jak go kupowałam był w donicy i miał trzy okazałe wysokie pędy. Prawie jak trzy drzewka. Zmarzły zimą i je wycięłam.Obecnie z korzeni wyrastają, wiosną i nawet teraz, chudzieńkie i niskie pędy. Jest tego gęsto i wygląda to jak trawiasty gąszcz, a ja chciałabym aby wyrastało mniej pędów, ale wysokich i grubych.
W zeszłym roku przy samej ziemi powycinałam te pędy, a w tym roku jest tego jeszcze więcej. Wyrastają całymi kępami.
Doradźcie jak go pielęgnować, aby zmniejszyć odrost cieniutkich i niskich gąszczów, a pobudzić wyrastanie pojedynczych i okazałych.

Awatar użytkownika
kambie
Leśniczy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2010
Kontaktowanie:

Re: Co robie nie tak.

Post autor: kambie » 09 lip 2011 16:29

Czym bardziej go wycinasz, tym bardziej go osłabiasz. Bambus walczy o przetrwanie - wypuszcza drobne pędy, bo na większe go "nie stać". Daj mu spokój,dbaj o niego, poczekaj dwa lub trzy lata i pewnie się doczekasz większych pędów :D Jak urosną większe, to sobie drobne powycinasz. Jeśli zimą duże zmarzły, to generalnie i bambus dostał w d..., musi się zregenerować, a Ty mu w tym nie pomagasz...
www.bieniart.pl :) motywy bambusowe też robię

rikfreeman
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2011

Post autor: rikfreeman » 09 lip 2011 16:51

Dokładnie jak napisał przedmówca. Wypuszcza drobne pędy bo potrzebuje ulistnienia które przekaże siłę do korzeni i potrzebne substancje odżywcze. Innymi razy nie ma siły na stworzenie grubego dorodnego pędu. Wiec teraz cierpliwości i dbałości o bambusa a na pewno Cię wynagrodzi już w najbliższych 2 latach :) Możesz tez kupić nowa sadzonkę 2m wysokości i zadbać o jej świeży start w twojej hodowli :) Jedyna opcja na teraz :)

Awatar użytkownika
rjz
Leśniczy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2012

Re: Co robię nie tak?

Post autor: rjz » 09 lip 2011 19:57

No robisz nie-tak - jak sama praktyka ci pokazuje.
Faktycznie możesz drobne i małe pędy wycinać, ale po 3 latach przynajmniej - zakłada się, że dla kolekcjonowania duuuużych i grubych źdźbeł można wycinać ok. 30 % słabszych - albo też nie wycinać i mieć naturalny krzak bambusowy --- bo następnym kokiem dla estetyzujących ogrodników-kolekcjonerów jest "podgalanie" bocznych pędów, żeby wyeksponować główne źdźbło --- czasami jest to efektowne np. żeby pokazać ubawienie, ale nie u wszystkich bambusów ma to sens.

.

tamaryszek44
Krzewiciel

Post autor: tamaryszek44 » 10 lip 2011 22:17

Tak jak piszecie- podejrzewałam.
Im więcej wycinam, tym więcej rosną.
W miejscach w których wycięłam te gąszcze, rozkrzewiły się jeszcze bardziej.
Wycinałam je bo bardzo śmieciły i kładły się po ziemi. Oprócz opisanego problemu mam jeszcze podobny. Korzenie wyłaniają się z gruntu i też wypuszczają kładące się po ziemi pędy =, jakby dzikie i szpecące cały pokrój bambusa.
Naoglądałam się na zdjęciach pięknych okazów, które rosną nawet do ośmiu metrów wysokości, napaliłam się i kupiłam. Wolałabym mieć 1-3 okazałe pędy niż ten gąszcz który mam. Wcale nie widać że to bambusy, tylko jakby chwasty rosły. Niepotrzebne! bo szpecą, a nie nie zdobią.

Awatar użytkownika
kambie
Leśniczy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2010
Kontaktowanie:

Post autor: kambie » 10 lip 2011 22:25

Co do estetyki...bambus to roślina dla cierpliwych :) Muszą rozbudować system korzeniowy, żeby samodzielnie wykształcić dorodne pędy. Okazałe trzy pędy nie wyrosły raczej o własnych siłach, a są jedynie sadzonkami pozyskanymi od rośliny matecznej. Nie sądzę, żeby były "produktami" in vitro... Ale mogę się mylić ;)
www.bieniart.pl :) motywy bambusowe też robię

Awatar użytkownika
kristoff
Gajowy

Post autor: kristoff » 11 lip 2011 12:34

Jest bardzo proste rozwiązanie Twojego problemu:
Zainwestuj w dużą, gęstą roślinę ok 250 cm, dobrze zabezpiecz na zimę i wiosną podziwiaj efekty.
Po za tym, jeśli chcesz na prawdę grubych pędów, daruj sobie phyllostachys aureosulcata aureocaulis.

W innym przypadku, uzbrój się w cierpliwość.
Wieloletnią cierpliwość...

Pozdrawiam

tamaryszek44
Krzewiciel

Post autor: tamaryszek44 » 11 lip 2011 20:03

Nie stać mnie inwestować w nową roślinę. Muszę zadowalać się tą którą mam, a mało za nią nie dałam.
Posiadany bambus był wysoki na 3 m, i gesty, ale niestety zmarzł i go wycięłam.

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 21 lip 2011 11:59

tamaryszek44 pisze:Nie stać mnie inwestować w nową roślinę. Muszę zadowalać się tą którą mam, a mało za nią nie dałam.
Posiadany bambus był wysoki na 3 m, i gesty, ale niestety zmarzł i go wycięłam.
I nie odbił?
][
][
][Sobal
http://www.bambusy.pl

ODPOWIEDZ