Phyllostachys... jak by tu go ugryść:)

Bambus - Dla Początkujących

Moderatorzy: Sobal, Gantz

michau
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2012

Phyllostachys... jak by tu go ugryść:)

Post autor: michau » 01 kwie 2012 21:59

Witam forumowiczów :D Chcę posadzić Phyllostachys Rubromarginata do mojego malego ogródka. Dlugo szukalem takiej rośliny żeby odslonić się od graniczącego z moją dzialką nowopowstalego dwupietrowego bloku :roll: Doradźcie mi proszę czy Phyllostachys Rubromarginata osiągnie kiedyś te upragnione 7 metrów wysokości? Czy jest sens sadzić bambus (w moim przypadku) przed żywoplotem z tuji- docelowa wysokość tujek 2,5 metra (za 10 lat :lol: ) oczywiście bariera korzeniowa z folji hdpe, jaki dać odstęp od żywoplotu??? Planuję posadzić bambusiki w kilku kępkach obok siebie. Co o tym sądzicie? Aha mieszkam w Gdyni a trochę tu wieje za przeproszeniem :D Będę wdzięczny za opinie

Awatar użytkownika
Dominik
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2016
Kontaktowanie:

Re: Phyllostachys... jak by tu go ugryść:)

Post autor: Dominik » 07 cze 2013 22:55

Witam szanownego Sąsiada.

Pytanie wprawdzie ma już jeden sezon, ale warto odpowiedzieć bo może komuś się przyda.

Szansa że bambusik tej odmiany osiągnie taką wysokość w naszych warunkach jest, ale raczej czysto teoretyczna szczególnie na 2/3 terytorium kraju o mniej sprzyjających warunkach klimatycznych. Rubromarginata ma dosyć sporą tolerancję na mróz w granicach ok -21 a więc bez okrycia może zmarznąć do linii gruntu nie każdej zimy, ale "statystycznie" co drugą lub trzecią zimę. Gdy zapewnisz mu okrycie powinien sobie poradzić praktycznie każdej zimy - szczególnie jeśli zastosujesz rady dotyczące osłaniania i przyginania do gruntu które znajdziesz na tym forum. Bardzo istotne jest jakie masz warunki glebowe (to można jednorazowo poprawić), jaką wystawę, czy jesteś w stanie dbać regularnie o nawilżenie ziemi (w Gdyni bywają okresy suszy gdy obligatoryjnie na niektórych stanowiskach trzeba najdalej co kilka dni podlewać te rośliny). Na koniec kwestia cen i efektu. Dostępność tej odmiany nie jest duża, cena w porównaniu z iglakami (które już masz) będzie spora. Porównując stosunek kosztu do efektu - iglaki są uprzywilejowane i "skuteczniejsze" albo "pewniejsze". Jeśli czujesz że lubisz bambusy - nie zastanawiaj się za dużo i posadz je. Jeśli tylko poszukujesz udziwnionego dodatkowego zywopłotu który nie wymaga zachodu - lepiej kup większe lub szybciej rosnące iglaki. Ja w celu "odgrodzenia się" wybrałbym iglaki lub drzewa, a bambusy posadził gdzie indziej np przed iglakami :)
Pisząc o bambusach uprawianych całorocznie w gruncie mam zawsze na myśli rośliny osłaniane i przyginane do gruntu - zimą, szczególnie wtedy gdy temperatury spadną do -15/-20 stopni.

http://www.drzewa.oleander.pl - amatorski spis drzew i krzewów, wymiana

ODPOWIEDZ