Bambusowy kącik w japońskim ogrodzie

Bambus - Dla Początkujących

Moderatorzy: Sobal, Gantz

Ginko
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2012

Bambusowy kącik w japońskim ogrodzie

Post autor: Ginko » 18 kwie 2012 15:59

Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum i czytelników :)

Mam działkę nad jeziorem na której w zasadzie jeszcze żadnych ciekawych roślin nie ma. Działka jest obecnie dosyć odsłonięta na wiatr z trzech stron. Na ziemi tej uprawiano buraki i pszenicę jest więc to bardzo żyzna, ale także bardzo ciężka ziemia. Marzy mi się założenie ogrodu utrzymanego w japońskim klimacie. Pracy przede mną bardzo wiele, realizowanie planu oczywiście zajmie mi lata. Myślałem by wydzielić część terenu na mały gaj bambusowy. Nie miałem dotąd do czynienia z bambusami. Edukuję się czytając forum i pracę magisterską Szymona Hosera. Mam nadzieję, że w tym temacie będę dzielił się swymi postępami i otrzymam opinie oraz porady.

Na początek chciałbym założyć bambusowy żywopłot w rogu działki, jeden bok ok. 4m, drugi - ok. 18m, pas ziemi 1,2-1,5m szerokości. W kącie, po wewnętrznej stronie żywopłotu posadziłbym bambus bardziej ozdobny, ładnie kontrastujący i wyróżniający się na tle żywopłotu. Wyliczyłem, że potrzebuję na to ok. 8 sadzonek, choć obawiam się czy i to nie za wiele i czy nie zbyt duże ryzyko na początek. Jeśli pierwszy rok okaże się sukcesem, rozwinę projekt i założę przy żywopłocie gaik bambusowy.

Zabieram się do zrobienia bariery korzeniowej, choć nie znalazłem w okolicy folii HDPE i być może użyję czego innego. Mam też wątpliwości co do nawożenia, z jednej strony znajduję informacje, że w pierszym roku nie stosuje się nawozów, a z drugiej, że Chińczycy zwykli zakopywać martwe zwierzę przy sadzaniu bambusa... W każdym razie, z tego co rozumiem, na początku od nawożenia ważniejsza jest ściółka więc postaram się o nią zadbać.

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i rady.

Ginko

Re: Bambusowy kącik w japońskim ogrodzie

Post autor: Ginko » 23 kwie 2012 14:37

Właściwie już się zdecydowałem na Phyllostachys bissetii na żywopłot i Phyllostachys aureosulcata "Spectabilis" jako bardziej ozdobny do posadzenia przed żywopłotem. Myślę, że to odpowiednie bambusy do tego miejsca i dosyć pewne, dobre na początek. Zastanawiam się tylko czy oddzielić od siebie oba rodzaje barierą korzeniową czy trzymać je w jednym ogrodzonym obszarze. Bardzo proszę o poradę doświadczonych bambusomaniaków, taka tu cisza...

Awatar użytkownika
kambie
Leśniczy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2010
Kontaktowanie:

Post autor: kambie » 23 kwie 2012 18:30

To zależy, jaki efekt chcesz uzyskać...Ładnie prezentują się wymieszane pędy i bambusy osiągają podobne wielkości :)
Sam musisz zdecydować :roll: Co do odpowiedzi, to nie każdy forumowy ekspert ma czas zaglądać tu codziennie, a jeśli ktoś ma pisać chociaż nie ma o tym jeszcze pojęcia, to lepiej niech się nie wymądrza...prawda?
Co do ilości sadzonek, czym więcej, tym lepiej. Gdzieś co 1,5m-2m. W polskich warunkach bambusowy kącik jest ok, ale poza Wrocławiem ;) może to słabo wypaść. Ja też robię ogród bardziej lub mniej japoński i wymarzyłam sobie bambusowy żywopłot, ale po ostatnich zimach w woj. łódzkim trochę rzednie mi mina...
www.bieniart.pl :) motywy bambusowe też robię

Ginko

Post autor: Ginko » 07 maja 2012 13:05

Dziękuję za odpowiedź. Zdecydowałem się na eksperymentalny kawałek żywopłotu z bissetii, a w rogu przed nimi posadziłem żółty aureocaulius. Ucieszyłem się, że już po paru dniach zaczęly wyrastać pędy. Najmniejsza ilość to dwa, a duży okaz aureocaulius ma ich najwięcej, aż 6. Mają na razie do kilku centymetrów. Część pędów jest cieńkich, ale niektóre są grubsze niż wyrośnięte łodygi. Widowiskowo szybkiego wzrostu to pewnie w tym roku nie zaobserwuję, ale i tak bardzo mnie cieszy pojawienie się tych pięknych pędów. Nie wiedziałem jak przygotować podłoże i czy dać nawóz. Ostatecznie wymieszałem żyzną, działkową ziemię z piaskiem i popiołem i sypnąłem szczyptą nawozu mineralnego.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
rjz
Leśniczy

Post autor: rjz » 07 maja 2012 14:39

... nawóz jak do traw.

Lepiej długorozpuszczający się.

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 11 paź 2015 23:05

Jeśli masz w pobliżu rolników to zorganizuj sobie duużo obornika. Bambusy już ukorzenione będą w stanie wchłonąć ogromne ilości azotanów i mogą robić za oczyszczalnie ścieków (wtedy dopiero rosną!).
][
][
][Sobal
http://www.bambusy.pl

ODPOWIEDZ