Strona 1 z 1

Bambus żółkie - dlaczego?

: 19 paź 2012 11:17
autor: Annika
Witajcie, liczę na Waszą pomoc, bo nigdzie indziej nie mogę jej znaleźć.

Mam bambusa, który mi żółknie i jest coraz bardziej zmarnowany. Dodam, że podlewam go zgodnie ze sztuką, także nie chodzi o brak wody. Czy wiecie, jak można mu pomóc? To jakaś choroba?

Nie jest to może kwestia życia i śmierci, ale chciałabym, żeby odżył :)

Re: Bambus żółkie - dlaczego?

: 19 paź 2012 12:47
autor: myszel.b
moze ma za mokro?

Re: Bambus żółkie - dlaczego?

: 28 sty 2013 10:48
autor: Dominik
Annika, najczęstszą przyczyną żółknięcia i tracenia liści w okresie jesienno-zimowym jest niedostatek światła (w połączeniu z niewłaściwym podlewaniem to mieszanka zabójcza dla roślin).

Duża część roślin uprawianych w mieszkaniach (jeśli tak akurat uprawiasz bambusa) cierpi z powodu skrócenia się dnia.

Należy zauważyć że bardziej cierpią rośliny dnia długiego preferujące stanowiska słoneczne niż rośliny które dobrze sobie radzą w cieniu (te niemalże nie chorują).

Żółknięcie liści - to objaw wycofywania z nich substancji które są roślinie niezbędne do życia.

Można powstrzymać ten proces i uratować taką roślinę poprzez:

1) umieszczenie rośliny na czas jesieni i zimy w chłodnym, jasnym miejscu, ograniczenie podlewania do absolutnego minimum (roślina w takich warunkach ma mniejsze zapotrzebowanie na wodę).

2) pozostawienie rośliny w warunkach domowych i doświetlanie jej np żarówką energooszczędną lub ledową umieszczoną w niewielkiej odległości od rośliny. Warto zauważyć że w takim przypadku również należy podlewać bardziej oszczędnie (wtedy gdy wierzch ziemi dobrze przeschnie podlewamy dokładnie - tak aby zmoczyć całą ziemię). Stałe utrzymywanie wysokiej wilgotności przy jednoczesnym braku światła lub doświetlaniu sztucznym - często prowadzi do gnicia korzeni i w konsekwencji obumarcia rośliny).

Re: Bambus żółkie - dlaczego?

: 13 lis 2014 13:59
autor: ZawadaKasia
To juz mam odpowiedz. A co jesli nie mam chlodnego miejsca???

Re: Bambus żółkie - dlaczego?

: 11 paź 2015 22:20
autor: Sobal
Wtedy doświetlanie czymś energooszczędnym z odległości 10cm i umiarkowane podlewanie - ziemia ma być ledwie wyczuwalnie wilgotna a nie mokra. Pojemnik musi mieć kilka dziur pod spodem żeby nadmiar wody wypłyną i powietrze miało dostęp. Dziury w dnie po 1x1cm około i kilka sztuk dla pojemnika ok. 10L
Możesz użyć prostego dozownika ceramicznego (lub kilku przy większym pojemniku) do wody: