Donica dla Pseudosasa japonica - jak ją przygotować dobrze?

Bambus - Dla Początkujących

Moderatorzy: Sobal, Gantz

dziki
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2015

Donica dla Pseudosasa japonica - jak ją przygotować dobrze?

Post autor: dziki » 22 sty 2015 11:11

Witam
Z racji, staram się robić wszystko czym się zajmuję najlepiej jak potrafię albo wcale, próbuję jakoś usystematyzować wiedzę zebraną z sieci i tutejszego forum w jakąś spójną dla moich celów całość ale słabo mi to idzie, ponieważ zaledwie liznąłem wiedzy na temat bambusów.
Planuję trzymać Pseudosasa japonica w drewnianej skrzyni, chciałbym jak mnie życie zmusi do przeprowadzki mieć możliwość zabrania swoich patyków ze sobą :D
Pierwsza testowa skrzynia przypuszczalnie będzie wymiarów wewnętrznych 110x60 1*.
Na dno skrzyni poleci styropian 5 cm, na boki zapewne również, na to folia basenowa, w dnie 3-5 otworów z wstawionymi rurkami do odwodnienia, bariera korzeniowa na boki 2*, na dno 10-15 cm keramzytu albo innych tłuczonych dachówek (o ile takie tu znajdę) na drenaż i wody magazyn, na to warstwa agrowłókniny 3*, pozostałe 35 cm wypełnię miksem ziemnym (kwaśnego torfu, kompostu ogrodowego, częściowo skompostowanej trawy, kory i ziemi ilastej-tej nie lubię bo się dziwnie zbryla jakby była gliniasta nie ilasta), na to wszystko jako kołderka poleci 5 cm warstwa kory. Taki jest plan a teraz wyjaśnienia do gwiazdek i pytania.

1* - wyczytałem, że zalecane minimum dla bambusów to 1m szerokości przestrzeni, jak to się ma do skrzynkowych hodowli i rozsądnych wymogów bytowych (lols zaczynam je traktować jak swoje gadziory)

2* - jak to jest z tą barierą korzeniową w skrzynce w przypadku Pseudosasa japonica? Potrzebna czy nie potrzebna? Jeśli potrzebna to dno skrzyni też nią wyłożyć?

3* - agrowłóknina do przykrycia drenażu żeby się nie zamulił ziemią... tak teraz to czytam i mi jakaś nielogiczna bzdura wychodzi ale zostaje bo już to realizowałem i w przypadku róż pnących w tutejszych warunkach pogodowych nie wydaje się przeszkadzać a bez tego mimo 15 cm łupanego tłucznia bazaltowego korzenie gniły bo stały w wodzie, poza tym chcę poznać Wasze zdanie na ten temat.

Kiedy, w jakim okresie wegetacji/uśpienia najlepiej pobrać z natury roślinę do rozsady i jak to zrobić? Na yutub-ie znalazłem tylko doniczkowce i próby wykarczowania, w pozostałych częściach sieci również jeszcze nie trafiłem na odpowiedź na to pytanie. Chyba, że Waszym zdaniem lepiej ją zostawić niech sobie spokojnie rośnie i zakupić doniczkowca.

To chyba wszystko co mi się w chwili obecnej po głowie kołacze, jak coś sobie przypomnę wyedytuję lub dopiszę pod Waszymi uwagami.
Z góry dziękuję za informacje i uwagi.
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2015 16:33 przez dziki, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Sebastian "dziki"

Awatar użytkownika
bubus1313
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0

Re: Donica dla Pseudosasa japonica - jak ją przygotować dobr

Post autor: bubus1313 » 22 sty 2015 20:32

I znów nie traktuj tego jako pewnik, ale żeby temat nie przysechł powiem co myślę.

1) Nie ma to chyba znaczenia. Po prostu jeśli masz mniejszą doniczkę, to szybciej korzenie ja zapełnią i będziesz musiał coś z tym zrobić, ale to tylko kwestia czasu, bo niezależnie jaka by nie była, problem i tak się pojawi.
2)Wg mnie bariera korzeniowa w donicy jest zbędna, zarówno na boki, jak i od dołu. Nie wiem dokładnie jak Pseudosasa, ale Pchyllostachysy sięgają do max 60 cm. Z tym, że w Twoim przypadku donica nie będzie tak głęboka i nie wiem co zrobią korzenie jak dojdą do keramzytu.
3)Agrowłóknina, chyba nie będzie miała znaczenia.

Rozumiem, że mimo donicy, masz zamiar trzymać ją na zewnątrz. Bambusy w pomieszczeniu nie czują się dobrze.
Kiedyś będę miał las bambusowy. Albo chociaż lasek.

dziki

Post autor: dziki » 22 sty 2015 21:14

Dziękuję za odzew ;)
Tak, rośliny będą cały rok na zewnątrz, donica tylko dla "mobilności" roślin oraz z powodów dziwnego podłoża które jest w obrębie domku który wynajmuję.
Są tu ziemie wyglądające na gliniaste, po zrolowaniu w garści się rozpadają i ich plastyczność okazuje się być pozorna, jak przychodzi pora sucha robi się z tego głaz, wyczytałem że tak zachowują się ziemie ilaste. Takiego podłoża jest na szpadel głęboko, w niektórych miejscach na niecałe dwa, pod tym jest gruba warstwa tłucznia blokowanego piaskiem a pod nim jeśli wierzyć mapom skała.

Co do samej skrzynki to przy wymiarach wewnętrznych 110 cm x 60 cm x 60 cm h gleby tam faktycznie może się uzbiera 100 x 50 x 35.
Pozdrawiam
Sebastian "dziki"

Awatar użytkownika
myszel.b
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2011

Post autor: myszel.b » 23 mar 2015 09:34

Bariera korzeniowa nie ma sensu w skrzyni, troche za plytka moze sie okazac ta skrzynia i pamietaj ze woda nie moze stac musi byc odprowadzana bo tak jak w przypadku roz o ktorych pisales korzenie beda gnily, pozdrawiam

Awatar użytkownika
rjz
Leśniczy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2012

Post autor: rjz » 03 kwie 2015 15:26

~ no i pseudo sasa jap. jest mało efektywnym wyborem ...
Rjz

dziki

Post autor: dziki » 12 kwie 2015 16:31

Cześć
rjz pisze:~ no i pseudo sasa jap. jest mało efektywnym wyborem ...
Możesz rozwinąć bo nie bardzo wiem co powinienem przez to rozumieć ...
Pozdrawiam
Sebastian "dziki"

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 16 kwie 2015 10:05

Dobrze by było dać ok 1/3 ziemi ilastej bo zbyt lekka będzie pozbawiona krzemionki której bambusy potrzebują oraz będzie słabo trzymać wilgoć.
][
][
][Sobal
http://www.bambusy.pl

ODPOWIEDZ