Jaki bambus polecacie?

Bambus - Dla Początkujących

Moderatorzy: Sobal, Gantz

Awatar użytkownika
Dominik
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2016
Kontaktowanie:

Re: Jaki bambus polecacie?

Post autor: Dominik » 23 sie 2016 07:11

W naszym klimacie jeszcze się nikomu nie udało uzyskać takich przyrostów moso, większość kończyła przygodę po 1 lub 2gim sezonie. Może Ty będziesz pierwszy. Moim zdaniem gdyby były sprzyjające zimy w Polsce (sytuacja czysto teoretyczna) to na przeciętnym stanowisku glebowym (IV klasa) potrzeba ok 5 lat aby urosły tak grube pędy z rośliny uprawianej z nasion. W klasycznym przebiegu pogody po 10 latach jak dobrze pójdzie będziesz miał rośliny 1,5-2 m, zgodnie z tym co napisano tutaj: viewtopic.php?t=17 Polecam wyszukiwarkę.

Podstawowe informacje o fargesii znajdziesz tutaj: viewtopic.php?f=3&t=8&p=11455&hilit=nitida#p11455 Jeszcze raz polecam wyszukiwarkę.

Wyłączając vivaxy, które mają dość spore wymagania i łatwo mogą wymarznąć, w Polsce urosną ci albo bambusy relatywnie wiotkie i cienkie albo niskie i cienkie. Wysokie grubasy możesz pooglądać na żywo za granicą lub na zdjęciach. Pocieszę cię jednak że klimat się trochę ociepla więc za dekadę lub dwie sytuacja może diametralnie ulec zmianie.
Pisząc o bambusach uprawianych całorocznie w gruncie mam zawsze na myśli rośliny osłaniane i przyginane do gruntu - zimą, szczególnie wtedy gdy temperatury spadną do -15/-20 stopni.

http://www.drzewa.oleander.pl - amatorski spis drzew i krzewów, wymiana

Awatar użytkownika
mimik
Krzewiciel

Post autor: mimik » 23 sie 2016 20:09

Thx za odpowiedz :)
Ok, wielu z was hoduje Fargesia nitida Nymphenburg i bardzo pozytywnie zawsze się o nim wypowiadacie więc też zacznę jego uprawę

zamówiłem bambus o nazwie Phyllostachys Nigra Dendrocalamus asper Betung Hitam
czyli czarny drzewiasty, czy ktoś by pomógł mi w przetłumaczeniu reszty? czy to w ogóle jest dalsze sprecyzowanie gatunku szczepu czy czegoś tam?
][ Zainteresowany uprawą roślin: Salix viminalis 082, Phyllostachys Nigra Dendrocalamus asper Betung Hitam, phyllostachys vivax, Fargesia nitida Nymphenburg

Awatar użytkownika
mimik
Krzewiciel

Post autor: mimik » 02 wrz 2016 19:16

Widzę ze pytanie zadałem w złym pod forum

odnośnie wysiewu z nasion, dobrze ze zrobiłem po swojemu. więcej na ten temat napisałem już w odpowiednim wątku

odnośnie pełnej nazwy gatunku także zadałem pytanie w innym wątku
][ Zainteresowany uprawą roślin: Salix viminalis 082, Phyllostachys Nigra Dendrocalamus asper Betung Hitam, phyllostachys vivax, Fargesia nitida Nymphenburg

ODPOWIEDZ