jak ratować lucky bamboo?

Kącik miłośników Draceny, Miskantów i innych często mylonych z bambusami roślin, oraz bananowców, palm i innej egzotyki na polskiej ziemi.

Moderatorzy: Sobal, Gantz

Expressiva

jak ratować lucky bamboo?

Post autor: Expressiva » 30 paź 2006 14:39

Zdaje sobie sprawę że lucky bamboo to nie jest szczyt marzeń gosci forum ;) ale mam problem z moją dracenką.
Lucky był zielony, ale po wsadzeniu go do kolorowych kamyczków, po około trzech tygodniach, zaczęły mu żółknąć listki i korzonki zrobiły się czarne. Stoi na parapecie od strony zachodniej, pod nim jest kaloryfer, ale nie jest zbyt gorąco, zawsze dostawał przegotowaną wodę bez nawozu, co sie dzieje, że zaczyna żółknąć? Czy to te kamyki mu nie służą? Proszę o odpowiedź

Awatar użytkownika
unlucky bamboo
Krzewiciel
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Post autor: unlucky bamboo » 01 lis 2006 01:35

Myślę, że korzenie mogły się uszkodzić przy podawaniu kamyków. Te dracenki mają bardzo wrażliwe korzenie a gdy podaje się im przez dłyuższy czas czystą wodę bez niczego, trochę je to osłabia i stają się chorowite. Polecałbym wymianę wody (i to chyba nie jedną), żeby roślina nie truła sama siebie, a jeśli dół łodygi zaczyna czernieć jak korzenie to obawiam się, że nie obejdzie się bez cięcia. Ja dodatkowo podaję węgiel, żeby zatrzymać gnicie, ale nie wiem czy pomoże to na taką skalę
Pij herbatę, bądź bamboocha...

Awatar użytkownika
Shabowy
Mowgli

Post autor: Shabowy » 01 lis 2006 12:49

W takim razie Unlycky Bamboo powiedz nam jakich nawozów używać do naszych Dracen, bo ja słyszalem ze mozna dodac sole mineralne ktore sie uzywa w akwariach dla rybek ??
. . .

Awatar użytkownika
unlucky bamboo
Krzewiciel
Kontaktowanie:

Post autor: unlucky bamboo » 01 lis 2006 18:38

To zależy jak je hodujemy - jeśli w ziemi, to tylko nawóz do roślin doniczkowych w stężeniu 1/3 - 1/2 zalecanej na opakowaniu dawki. Jeśli trzymamy w wodzie, kamykach, galaretkach, szkiełkach, muszelkach i innych takich - wtedy można podać nawóz akwarystyczny albo hydroponiczny (byle nie ten "zwykły" doniczkowy bo nam spali korzenie). Ja osobiście używam wody z podmiany w akwarium, bo nie trzeba jej już w żaden sposób "dosładzać". W niektórych zbiornikach (tych z przezroczystego szkła) wrzuciłem wręcz ekipę ogrodników w postaci ślimaka świderka melanoides tuberculata co wszystkim (w miarę możliwości oczywiście) gorąco polecam - ślimaczki zaopiekują się korzeniami lepiej niż ktokolwiek z nas :)

Awatar użytkownika
Shabowy
Mowgli

Post autor: Shabowy » 02 lis 2006 17:08

Gdzie taki ślimaczki można dostać Nieszczęśliwy Bambusie???? :D
. . .

Awatar użytkownika
unlucky bamboo
Krzewiciel
Kontaktowanie:

Post autor: unlucky bamboo » 02 lis 2006 17:35

heh i tu właśnie pojawia się problem :D dlatego napisałem, że w miarę możliwości.. Niektórzy akwaryści mogą mieć ich pod dostatkiem albo wręcz podziękują nam jeśli je od nich zabierzemy :), czasem pojawiają się w sklepach akwarystycznych. Nadają się też mikrozatoczki Gyraulus Albus ze względu na swoje rozmiary - te można nawet spróbować znaleźć w naszych rodzimych wodach (heh nie ma to jak informacja na czasie, co? :P). Świderki zaś często pojawiają się na allegro.
Nieszczęśliwy Bambusie????
No to widzę, że się doigrałem;)

ODPOWIEDZ