problem z łodygą -PILNE [dot. Lucky Bamboo]

Kącik miłośników Draceny, Miskantów i innych często mylonych z bambusami roślin, oraz bananowców, palm i innej egzotyki na polskiej ziemi.

Moderatorzy: Sobal, Gantz

kimi123

problem z łodygą -PILNE [dot. Lucky Bamboo]

Post autor: kimi123 » 17 kwie 2007 17:41

kochani

mam takie lucky bamboo (http://www.germes-online.com/direct/dbi ... Bamboo.jpg) - jednego kręconego i jednego prostego i właśnie z prostym mam problem. Otóż zauważyłam iż łodyga zaczyna mi żółknieć od góry ,posuwa się coraz niżej i boję się że dojdzie do korzenia... od czego to może być?
bambusy stoją w wysokim wazonie nie mają pełnego zalanego wodą tyljo tyle,aby korzenie były zamoczone,nie są w samym świetle gdyż biurko jest trochę z boku i normalnie zaczynam wariować bo kocham moje maleństwo.Zwracam się z ogromną prośbą o pomoc,poradę.
uściski i pozdrowienia składam wszystkim

Awatar użytkownika
unlucky bamboo
Krzewiciel
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0
Kontaktowanie:

Post autor: unlucky bamboo » 19 kwie 2007 23:47

Przede wszystkim rozdziel je do dwóch naczyń i zmień całą wodę. To żółknięcie jest bardzo trudno zatrzymać, najlepiej sypiąc do wody dużą ilość węgla drzewnego (np ze zużytego wkładu do filtra typu Brita). Można je zatrzymać przy odrobinie szczęścia, ale napewno już się nie cofnie i roślina prawdopodobnie będzie oszpecona. A jeśli żółknięcie zacznie sięgać podstawy zielonego pędu z liśćmi, wedy trzeba go raczej "amputować" póki jest jeszcze żywy, żeby się ukorzenił (np w wilgotnym piasku) bo reszta łodygi raczej padnie. Ale może się też zdarzyć, że żółknięcie się zatrzyma i wystarczy wtedy odciąć suchą część, zostawiając około centymetra suchej tkanki
Pij herbatę, bądź bamboocha...

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 20 kwie 2007 09:08

Chyba po prostu znacznie lepiej będą rosły w ziemi...

kimi123

Post autor: kimi123 » 20 kwie 2007 09:54

a jesli nie mam tych filtrów to ska wziąść ten węgiel ?i od czego wogóle jest to żółkniecie?a jakbym przesadzila tego jednego w ziemie?
dziekuje serdecznie i z calego serca za rady :*

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 20 kwie 2007 10:20

Węgiel aktywowany pochłania substancje rozpuszczone w wodzie więc jeśli jest tam coś co szkodzi roślinie to on to wchłonie.

Jeśli natomiast roślina zamiera bo jej czegoś brakuje, to nic to nie da.

Węgiel aktywowany używa się w akwarystyce, na pewno kupisz go w zoologicznym.

kimi123

Post autor: kimi123 » 20 kwie 2007 12:35

powiedzcie szczerze czy sa szanse na odżycie :(??

Awatar użytkownika
unlucky bamboo
Krzewiciel
Kontaktowanie:

Post autor: unlucky bamboo » 20 kwie 2007 18:48

Na odżycie nie ma szans. Ale jest szansa żeby to zatrzymać i wtedy obumrze tylko część. To silna roślina i jeśli przeżyje, to wypuści nowe liście z części która nie zżółkła.

Nie mam pojęcia skąd bierze się to żółknięcie :?: Zdarzało mi się dość często, że jedna roślina żółkła i obumierała, a reszta nie, choć stały w tym samym naczyniu - odpada zatem niedożywienie i zatrucie przez wodę.. Jeden z moich pierwszych "bambusów" zaczął błyskawicznie żółknąć po tym jak przyciąłem mu korzenie - może to coś związanego z gniciem końcówki łodygi w miejscu cięcia? Ale to też odpada, bo inna z moich dracenek zżółkła dopiero po około roku stania w hydroponice razem z czterema innymi - i zżółkła tylko ona jedna.. Macie jakiś pomysł skąd to może być?
Pij herbatę, bądź bamboocha...

ODPOWIEDZ