Plandeka jako zimowa osłona?

Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła... Tematy związane okresem zimowym.

Moderatorzy: Sobal, Gantz

Awatar użytkownika
witolddj
Leśniczy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2015

Plandeka jako zimowa osłona?

Post autor: witolddj » 02 cze 2010 21:31

Mam pytanko, ostatnio wpadłem na pewien pomysł, otóż chciałbym kupić sobie na zimę do osłony bambusów takie dwie plandeki: http://www.24garden.pl/product/id/20,pl ... -niebieska i zrobić z nich tak jakby "namiot" przypominający indiańskie tipi :) Oczywiście całość nie była by za bardzo uszczelniona tak aby była też jakaś cyrkulacja powietrza. Jak myślicie czy nadawały by się i czy osłoniły by najlepiej moje bambusiny, które co zimę dostają nieźle w "tyłek" rosnąc na otwartym polu?

Awatar użytkownika
Bpjea
Gajowy
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 0

Re: Plandeka jako zimowa osłona?

Post autor: Bpjea » 05 cze 2010 08:02

witolddj pisze:[...]Jak myślicie czy nadawały by się i czy osłoniły by najlepiej moje bambusiny, które co zimę dostają nieźle w "tyłek" rosnąc na otwartym polu?
Myślę, że najlepiej się przekonasz, jak to przetestujesz. Nie przypuszczam, żeby wiązało się z tym duże ryzyko. Dużo ryzykowniej jest nie okrywać bambusów w szczerym polu.
Taka plandeka będzie stanowić dobrą osłonę przed wiatrem, jednak kłącza warto dodatkowo zabezpieczyć ściółką (lub śniegiem, w zależności od terminu okrycia). Wiosną już po odkryciu przyda się ocienić rośliny by mocne słońce nie uszkodziło wydelikaconych liści.

Pozdrawiam,
Bpjea

Awatar użytkownika
witolddj
Leśniczy

Post autor: witolddj » 06 cze 2010 00:19

A czyli myślisz że jednak będzie to dobra osłona... :wink: A co do ściółki to, spoko - zawsze naładuję sporo liści a wcześniej w sezonie zbieram bambusowe i zagarniam pod roślinę, oprócz tego jeszcze śniegu zawsze naładuję aby nie zmarzły korzenie.

Awatar użytkownika
kristoff
Gajowy

Post autor: kristoff » 06 cze 2010 20:34

Tutaj masz filmik pokazujący jak można przykrywać bambus plandeką lub innym materiałem. Mówię o drugim przypadku, kiedy Jim okrywa aureosulcatę.

http://www.youtube.com/watch?v=ameG3lsd ... r_embedded

Awatar użytkownika
witolddj
Leśniczy

Post autor: witolddj » 09 cze 2010 21:35

Filmik faktycznie przydatny, dzięki. Tylko zastanawiam się czy każdy gatunek o każdej grubości można tak bardzo uginać do ziemi jak zrobił ten gość na filmiku...?

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 10 cze 2010 13:49

Zdziwiłbyś się jak się kładą 4-5 metrowe bambusy pod ciężarem śniegu :)

Jedyną modyfikacją do tego filmiku to na środku kopca zrobiłbym podpórkę z desek w kształcie litery T tak, że jak spadnie metr śniegu to żeby ich nie połamało.
][
][
][Sobal
http://www.bambusy.pl

Awatar użytkownika
kristoff
Gajowy

Post autor: kristoff » 10 cze 2010 18:42

Ja spróbuję takiego okrycia z vivaxami. Dam grubo ściółki, pędy zegnę na styropianie, a między folię a liście wrzucę agrowłokninę.

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 11 cze 2010 10:01

Z tą folijką to bym uważał - żeby ci sianokiszonka nie wyszła ;)
][
][
][Sobal

Awatar użytkownika
kristoff
Gajowy

Post autor: kristoff » 14 cze 2010 09:36

Na szczęście metoda ta jest sprawdzona przez szkółki z okolic Detroit. Podobno bardzo skuteczna.
Poniżej zestawienie sposobów zabezpieczania na przykładzie moso, w amerykańskiej strefie 6b. My omawiamy "3"

stevelau1911:
I took a look at my winter protection results today and here are my results. All the plants in the test are 8 month old moso seedlings with the pot buried in the ground.

Test 1. No protection. 100% leafburn, with moderate culm damage(Never expected them to make it)

Test 2. 1 layer of wilt pruf 100% leafburn, culms are still green

Test 3. A layer of plastic. Only about 10% leafburn on the edges, still looks decent

Test 4. Unheated greenhouse with 130gallon heat sink Little to no leafburn, slow growth

Test 5. Inside the house by the window: Significant leaf growth with shooting.

I realize that these plants are nowhere close to their potential hardiness, but from my tests, it seems like the minimal protection needed on them would be a layer of plastic as shown in Michigan Bamboo's video.Test 3 is my preferred protection now. The wilt pruf didn't help much.

Awatar użytkownika
witolddj
Leśniczy

Post autor: witolddj » 01 lis 2010 12:18

Niestety, tak się złożyło że z powodu nadmiernych wydatków nie starczy mi już na zakup plandeki, więc wpadłem na pomysł aby wziąść od siebie z pracy puste worki po cemencie i tynku. Składają się ze sztywnego papieru i cienkiej warstwy folii, myślę że też powinny zdać egzamin zimą i dobrze izolować moje bambusiny, zwłaszcza jeśli pod okrycie dodatkowo napcham jeszcze suchego siana, którego trochę mam :wink:

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 02 lis 2010 11:15

Kupiłem własnie folię kiszonkarską czarno-białą trójwarstwową na allegro i zobaczymy co z tego wyjdzie...
][
][
][Sobal

Awatar użytkownika
NorthEast
Mowgli
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2012

Post autor: NorthEast » 06 cze 2011 15:50

Jeśli mogę zapytać: Jakie są wasze spostrzeżenie w związku z użyciem folii kiszonkarskiej i ww. worków do ochrony przed mrozem? Czy ty materiały zdały u was egzamin?

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 09 cze 2011 11:33

NorthEast pisze:Jeśli mogę zapytać: Jakie są wasze spostrzeżenie w związku z użyciem folii kiszonkarskiej i ww. worków do ochrony przed mrozem? Czy ty materiały zdały u was egzamin?
Folia kiszonkarska spisała się bardzo dobrze. Do czasu kiedy był śnieg było 0% start w liściach nawet u wrażliwszych gatunków.

Dużo lepiej niż geowłóknina, natomiast zmieniłem również sposób ocieplania i kładłem do ziemi nawet większe sztuki.
To najlepszy efekt przy zimowaniu podczas zwykłej, dość mroźnej zimy...

Jedyny minus to, że śnieg zjeżdża z folii.
][
][
][Sobal

Awatar użytkownika
NorthEast
Mowgli
Wpisz jaki mamy teraz rok.: 2012

Post autor: NorthEast » 18 lis 2011 15:36

Dziś zająłem się ocieplaniem swoich bambusów. Od kilku dni pojawiają się przymrozki, lecz w dzień było słońce i brak wiatru, więc nie okrywałem. Dziś przez cały dzień jest ok. -4 i wiatr. Okryłem tak jak na filmie tylko zamiast plandeki dałem póki co 2 warstwy geowłókniny. Obawiam się, że jak dam plandekę, a mróz odpuści i zacznie padać deszcz to mi zaczną gnić. Moje obawy są słuszne, czy też śmiało dawać plandekę?

Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin
Kontaktowanie:

Post autor: Sobal » 20 sty 2012 21:37

Nie ma problemu z gniciem wbrew pozorom mimo szczelnego przybicia folii do ziemi zawrze tam wieje coś...
Nie mówię tu o zawijaniu stojących bambusów.
Gnicie może się tylko zdarzyć jeśli się zbyt ciasno wiąże grupę pędów tak że liście są zbite i zgniecione, ale i tak straty z tego powodu były minimalne.
][
][
][Sobal

ODPOWIEDZ