Bambus na taras

Bambus - Dla Początkujących

Moderatorzy: Gantz, Sobal

Bambus na taras

Postautor: Karolcia » 30 mar 2007 15:59

Witam,
Jestem tu nowa, ale od paru dni śledze i czytam forum. Prosze o poradę odnośnie bambusa na taras - od stronu wschodniej, więc słońca jest nie dużo :( Chodzi mi o ładnego, liściastego i wysokiego bambusa którego będzie można przesadzić do ogrodu!
Dziękuje za pomoc
Karolcia

Postautor: Sobal » 30 mar 2007 17:22

A jak długo chcesz go trzymać na tarasie? Bambusy najlepiej sadzić do gruntu właśnie teraz. Jak go wsadzisz jesienią to gorzej zniesie zimę. Zimowanie w donicy na tarasie też może być problematyczne bo pojemniki nie są ogrzewane przez grunt i łatwo przemarzają na wskroś...
Może po prostu wsadź od razu do ziemi?
Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin

Postautor: Sobal » 30 mar 2007 17:24

No można je ew. zadołować na zimę i przesadzić wiosną... ale nie wiem czy to lepsze od wysadzania jesienią...
Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin

Postautor: Karolcia » 02 kwie 2007 13:46

Gdzieś czytałam że przez jakiś czas lepiej bambusy trzymać w donicach, dopiero po ok 2 latach przesadzać. Chodzi mi głownie o dekoracje tarasu, którą będzie można za jakies 2 lata wsadzić do ziemi... ponieważ jeszcze ziemi nie mam :wink:
Karolcia

Postautor: Sobal » 02 kwie 2007 14:05

Karolcia pisze:Gdzieś czytałam że przez jakiś czas lepiej bambusy trzymać w donicach, dopiero po ok 2 latach przesadzać. Chodzi mi głownie o dekoracje tarasu, którą będzie można za jakies 2 lata wsadzić do ziemi... ponieważ jeszcze ziemi nie mam :wink:

Może chodziło o bambusy wyhodowane z nasion?

OK. A co z zimowaniem. Musiałabyś pokombinować co zrobić żeby donica nie przemarzła jak przyjdzie ostrzejszy mróz. Jeśli masz nieocieplony budynek to możesz ocieplić donicę z 3 stron i tak ustawić żeby budynek ją grzał co wystarczy żeby nie przemarzła na wylot. Najlepiej wstawić gdzieś gdzie jest plus kilka stopni lub zadołować w ziemi.

Ja zostawiłem P. bissetii (pojemnik 10L) na balkonie bez żadnej osłony tej zimy ale na razie trudno mi coś powiedzieć o jego stanie. Na pewno stracił wszystkie liście. A z resztą zima była słaba tylko wichura mu wykończyła liście :(
Awatar użytkownika
Sobal
Site Admin

Postautor: Karolcia » 02 kwie 2007 16:31

Sobal pisze:OK. A co z zimowaniem. Musiałabyś pokombinować co zrobić żeby donica nie przemarzła jak przyjdzie ostrzejszy mróz. Jeśli masz nieocieplony budynek to możesz ocieplić donicę z 3 stron i tak ustawić żeby budynek ją grzał co wystarczy żeby nie przemarzła na wylot. Najlepiej wstawić gdzieś gdzie jest plus kilka stopni lub zadołować w ziemi.

Mam możliwość postawienia bambusa na zimę w ciepłym korytarzu, również z oknem, więc światło by miał.

A co do nasion... szczerze mówiąc nie mam cierpliwości. Chciałam kupić juz sadzonki. Malutkie, ale sadzonki. Mam zamiar wybrac się niedługo do szkółki bambusów w Pruszkowie, i moze z tamtąd coś wybrać... tylko sama nie wiem co
:?
Karolcia

Postautor: Darkbus » 02 kwie 2007 22:11

Witam jesli chodzi o bambusa to lepiej kupic odrazu sadzonke okolo 1,5 do 2 m wtedy mozna ja odrazu wsadzic do ziemi i cieszyc sie widokiem:) trzymanie na tarasie i zimowanie w cieplym pomieszczeniu to zly pomysl, raczej bardzo zly pomysl. Odradzam, chociaz powiem ze Pseudosasa Japonica bardzo ladnie przezimowala w domu w cieplym, gorzej z Fargesia i calkiem niezle z Phyllostachysem. Mozna tez kupic jakiegos bardziej domowego bambusa i wystawiac w porze letniej na taras a na zime trzymac w domu.

Pozdrawiam Serdecznie
Darkbus
Leśniczy

Postautor: Szymon » 03 kwie 2007 09:24

Darkbus pisze:(...)gorzej z Fargesia

Tak, uprawa bambusów z rodzaju Fargesia to porażka
Awatar użytkownika
Szymon
Gajowy

Postautor: Darkbus » 03 kwie 2007 09:54

Musze sie pochwalic ze zimowanie bambusow z rodzaju Phyllostachys i Pseudosasa w domu nie wplywa niekorzystnie na rosline, jak to mialo miejsce w przypadku Fargesia. Warunkiem tego jest postawienie w najchlodniejszym miejscu w domu chociaz u mnie Pseudosasa stal w pokoju gdzie bylo lekko powyzej 20 stopni. Stosowalem wobec moich bambusow codzienne zraszanie woda aby mialy wiecej wilgoci, wiadomo ze w okresie zimowym powietrze w domu jest suche. Tak wiec stosujac ten zabieg zraszania Phyllostachys i Pseudosasa maja sie bardzo dobrze. Forgesie naprawde ciezko znosza zimowanie w domu i odradzam komu kolwiek czynienia tego w typowych warunkach domowych, przypomne ze rowniez byly zraszane i staly w chlodnym miejscu.

Pozdrawiam Serdecznie
Darkbus
Leśniczy

Wróć do Bambus - Dla Początkujących